Автор Тема: Mobil, Total, Elf или какво масло ?  (Прочитано 952508 пати)

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32369
 • Таков е животот... јебига
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8640 на: Април 15, 2021, 20:05:39 pm »
Значи мене голфот ми е сега на 100.000 со интервали на 30к. и уште 50.000 и ја фрлам у канта пошто и дошло крајот 😅😅 какви глупости се пишуваат тоа е страшна работа.

Абе една кола у германија нема што менуваат уље најмалце на 20к овдека повторно со работни часови се занимаваме. Единствено компјутерот може да реши поради многу ладни стартови и кратки релации да го намали интервалот некаде од 30 до кај 25 или 20.

Имам и сеат ибица дизелче според книшката уље е сменето на 32.000, 60.000, 92000, 125000, 150000 и ја пред година ипол му сменив на 182000. Чекам да цркне моторот 😀
Да, ама кај тебе изгледа ставале масло од нафтените полиња во Чаир, бленд со Либија и мешале слатка со златна нафта и затоа, иначе твојот мотор требаше да цркне лани во Август, најкасно Септември

Отсутен JezuzNoChill

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 712
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8641 на: Април 15, 2021, 21:21:48 pm »
Значи мене голфот ми е сега на 100.000 со интервали на 30к. и уште 50.000 и ја фрлам у канта пошто и дошло крајот 😅😅 какви глупости се пишуваат тоа е страшна работа.

Абе една кола у германија нема што менуваат уље најмалце на 20к овдека повторно со работни часови се занимаваме. Единствено компјутерот може да реши поради многу ладни стартови и кратки релации да го намали интервалот некаде од 30 до кај 25 или 20.

Имам и сеат ибица дизелче според книшката уље е сменето на 32.000, 60.000, 92000, 125000, 150000 и ја пред година ипол му сменив на 182000. Чекам да цркне моторот 😀

Уф прво менување на 32к и после зошто троши литар уље на 1000км

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5728
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8642 на: Април 16, 2021, 07:21:22 am »
Значи мене голфот ми е сега на 100.000 со интервали на 30к. и уште 50.000 и ја фрлам у канта пошто и дошло крајот 😅😅 какви глупости се пишуваат тоа е страшна работа.

Абе една кола у германија нема што менуваат уље најмалце на 20к овдека повторно со работни часови се занимаваме. Единствено компјутерот може да реши поради многу ладни стартови и кратки релации да го намали интервалот некаде од 30 до кај 25 или 20.

Имам и сеат ибица дизелче според книшката уље е сменето на 32.000, 60.000, 92000, 125000, 150000 и ја пред година ипол му сменив на 182000. Чекам да цркне моторот 😀

Уф прво менување на 32к и после зошто троши литар уље на 1000км
Сум рекол некаде троши уље?
Еве инфо од прва рука, не троши дизелот грам уље за волја на вистината. Уље по пропис, се разбира. (vw 504/507 - без разлика на бренд)

Пасат исто така (не е лично мој на татко ми е) интервали на промена 30к колата е сега со 265.000+ поминати.

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4186
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8643 на: Април 16, 2021, 07:48:51 am »
На 30к колку масло му притураш?

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4467
 • The Spartan General
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8644 на: Април 16, 2021, 07:53:46 am »
На крај краеви и ќе му дотуриш литар-два, не е болка за умирање.

На првото бенве не дотурав. (5-40)
На второто дотурав околу литар на 15к километри. (0-40)
На Мондео дизелот не дотурав, ама после 16к-17к го правеше водно како блато и ако го возев повеќе ќе требаше да му дотурам. (5-30)
На Мерцедесот не дотурам. (0-40)
На фордот на една смена дотурив цел литар на 22к километри. На следните две менувања немам дотурано ништо. (Цело време е со 5-20)

Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5728
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8645 на: Април 16, 2021, 09:15:03 am »
На 30к колку масло му притураш?
0 на дизелот, на бензинецот литро максимум за да е нивото во горниот дел.

Но да не заборавиме, ако некој вози испод 15к годишно а се прави промена на 2 години, тогаш секако ќе му смениш масло порано од 30к, ќе биде измеѓу 15 и 25к што мислам дека е нормален интервал. Ова со 7-8 или 10к е забегување. Не е финтата немало зијан ама зошто побогу да трошиш пари и време на нешто што нема да придобиеш никако во иднина. Многу им се потресувате на автомобилите.

Отсутен JezuzNoChill

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 712
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8646 на: Април 16, 2021, 09:33:52 am »
Значи мене голфот ми е сега на 100.000 со интервали на 30к. и уште 50.000 и ја фрлам у канта пошто и дошло крајот 😅😅 какви глупости се пишуваат тоа е страшна работа.

Абе една кола у германија нема што менуваат уље најмалце на 20к овдека повторно со работни часови се занимаваме. Единствено компјутерот може да реши поради многу ладни стартови и кратки релации да го намали интервалот некаде од 30 до кај 25 или 20.

Имам и сеат ибица дизелче според книшката уље е сменето на 32.000, 60.000, 92000, 125000, 150000 и ја пред година ипол му сменив на 182000. Чекам да цркне моторот 😀

Уф прво менување на 32к и после зошто троши литар уље на 1000км
Сум рекол некаде троши уље?
Еве инфо од прва рука, не троши дизелот грам уље за волја на вистината. Уље по пропис, се разбира. (vw 504/507 - без разлика на бренд)

Пасат исто така (не е лично мој на татко ми е) интервали на промена 30к колата е сега со 265.000+ поминати.

Ете ти среќа си имал ама тоа 30к интервал е максимум и зборен е многу пати во темава нема пак да го тупиме. Ама барем првото менување треба доста порано да се направи.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5728
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8647 на: Април 16, 2021, 09:45:27 am »
Среќа јас и 200 милиони германци, швеѓани, французи и да не го тупам понатака.

Единствено можам да ги разберам они што возат постари мотори и користат уље кое што технолошки е уназадено во споредба со новиве а и самата конструкција на моторот си прави свој удел и тука нормалниот интервал е 15.000км зошто над тоа самото уље ги губи својствата прилично драстичнo (класика 5-40, 10-40 итн)

Отсутен Power to the people

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4186
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8648 на: Април 16, 2021, 10:39:03 am »
На 2 години викаш да менуваме?

Ами отворено шише масло од ланското менување се смета за бајато!  :o

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5728
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8649 на: Април 16, 2021, 13:04:59 pm »
Викам да не се менува на 7-8 или 10.000 без потреба. Не возиме формула1. Модерните масла штитат сите добро од абење, тука прикаската е завршена. Финтата е моторот да биде чист, без гареж а самото тоа се постигнува со користење на low saps масла кои што природно се со пониска градација од 5-40 или 10-40.

Многу подобро е за моторот кога возиш 5-20, 5-30, 0-30 или 0-20 особено во град тргни застани. Ем имаш подобро односно побрзо подмачкување на деловите, моторот побрзо постигнува работна температура,  помалце троши и помалце се таложат вентили од издувните гасови. Вин-вин.

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 744
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8650 на: Април 16, 2021, 13:33:49 pm »
30.000 км во лонглајф верзија за две години:

600   30   18000
130   90   11700
      29700

600 часа со просечна брзина 30кмч и 130 часа со просечна брзина од 90кмч.

да речеме ск-бг-ск се 10 часа тоа е 13 пати одење во Белград во две години плус 18.000км градска вожња (нели не е малку солидни км се ова?), со колку со 4 литри масло? Бравос.

Кажете ми кој од вас овде на форумов го има овој возен профил со својот автомобил?
таа фантастична бројка од 30.000км е обланда за корпоративни автомобили кои се движат по автопат и на отворено со високи просечни брзини.

30.000/100= 300 и оп причата изгледа сосема поинаку од тие првични фантастични 730 часа приказната на лонглајф маслото се сведува само на 300, нели или две годии или 30.000км.


Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5728
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8651 на: Април 16, 2021, 13:39:44 pm »
Нормално, временскиот интервал е битен и не е од марс паднат. Годишно или макс 2 години за лонг лајф.

Иначе среќа имаме борд компјутери во колите и може да се види long term потрошувачка и просечна брзина. Ама што правиме се работниве часови уште е енигма.

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3831
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8652 на: Април 16, 2021, 15:17:13 pm »
Некое искуство со масла од Ени? Конкретно 10w-40

Отсутен changetheoil savethecar

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 744
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8653 на: Април 16, 2021, 16:50:51 pm »
Нормално, временскиот интервал е битен и не е од марс паднат. Годишно или макс 2 години за лонг лајф.

Иначе среќа имаме борд компјутери во колите и може да се види long term потрошувачка и просечна брзина. Ама што правиме се работниве часови уште е енигма.
@vlatko.klp
според твојата теорија и математика е исто, ти тоа го тврдиш дека лонглајф е 30.000км или две години.
па така твојот лонглајф автомобил ќе го акаш 730 работни часа(две години) а твојот комшија само 300 (10 месеци) и тоа според твојата дефиниција е ок, на исто му се сведува, бидејќи и тебе и него ве фаќа лонглајф правилото.

Е какво е бе тоа правило еднава кола  300 часа си ја возел, другава си ја утепал од малтретирање 730 работни часа и на крај исто било оптеретувањето на моторот и на маслото??
Еми не треба да си ајнштајн да видиш дека 730 е за 430 работни часа повеќе, или сакаш да кажеш дека градска вожња за моторот е многу, многу полесна затоа и во градски режим толку малку троши гориво, скоро ич дека му е лесно на моторо си предит ко ќе запукаш прва, втора... а не ко по автопатон во 6 кладено на 1800рпм душата да и ја вадиш.... мора да е тоа,

уште посмешно станува кога кога 30.000 ќе поделиш со 30кмч тоа се ИЛЈАДА работни часови (чиста теоретска градска вожња) наспроти 300, и ти ладен ко шприцер викаш нема гајле терај држит маслото...не му ја думај...

 

Отсутен M3V8

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1522
Одг: Mobil, Total, Elf или какво масло ?
« Одговори #8654 на: Април 16, 2021, 21:52:40 pm »
Rabotnite saati se najmerodavniot parametar, nacin na vozenje i rezim na rabota.
A ne izminati kilometri bez info kako se pominati. Ama toa e za onie koj podlaboko ja razbiraat problematikata i sakaat da se "zamaraat" so poobsezni parametri.
Za 90% od lugeto kilometrazata e poednostaven reper. Ako menjas na 10 do 15k i nemozes mnogu da zgresis.
Za 30k promena toa e veke drug muabet.


Inace da, na "zapad" cepaat promena na 30k, vozat kola max desetina godini, ke nacuka 300k+km i se menja kola.
I takvoto izvozeno iscedeno vozilo posle se sobira od placevi na sleperi se nosi na balkanive so vratena kilometraza i tera vtor zivot so kup problemi.

Recisi nema motor sto ke zariba prvite 250k ako se vozi so bilo kakvo maslo po specifikacija samo da go ima. Prasanje e da go rasklopis i sporedis istrosenost na delovi so mototor koj koristel svezo maslo spored saaati i rezim na rabota.

Jas menjam na okolu 250 saati, pa duri i razlicni gradacii leto/zimo. Voopsto ne me kosta skapo, naprotiv, toa sto ke napraam edna promena na ulje poveke na 30k ili 50k izminati km evra poveke za ulje a vo meguvreme sum potrosil 3-5000 evra za gorivo. Zanemarlivo...

Normalno, nekoj poveke nekoj pomalce se grizi za svoeto vozilo...
Ama ako zborime sto e bitno za dolga trajnost na motorot=svezo maslo odnosno maslo so zadrzani performansi na potrebnoto nivo.
Sega barem site ponovi koli imaat bord kompjuter, i pokraj kilometraza koja saka ako ne go mrzi a se grzi za voziloto dobro bi bilo da gi pogledne i rabotnite saati. Promena za 250 do 300 rabotni casa e preporakata, normalno koj saka koj ne nemora :)