Автор Тема: Промена на мотор на возилото  (Прочитано 27150 пати)

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6423
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #15 на: 30 Јануари 2014, 21:49:15 pm »
Тоа е, некои чудни правила на Соколов, си тера по негово, експерт е он.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #16 на: 30 Јануари 2014, 21:51:08 pm »
Ќе мора да прашаш одоколу на лице место.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #17 на: 30 Јануари 2014, 21:53:12 pm »
Ако не се надмине тогаш не чепкаш ништо,односно појачувања и сл. кочници нормално дека ќе треба да ставиш исти или подобри од тие со кој би се возел тој мотор од фабрика.

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2950
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #18 на: 30 Јануари 2014, 21:53:32 pm »
не сум ја Соколов па да знам зашто :)
а пример во Хрватска и за поголеми гуми треба атест да се прави

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #19 на: 30 Јануари 2014, 21:58:22 pm »
Не е проблем за атест, проблем се критериумите. Кај нас за фолии на задни стакла треба, па ете. Барем има критериум некој. За ова, кој ќе каже кај треба да се заварува каросеријата, со какви варови и сл? Не станува збор за југо, што се кифли и со 55кс, станува збор за возила кои носат по 200-250 кс „од фабрика“...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2950
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #20 на: 30 Јануари 2014, 22:00:09 pm »
другар све мене ми е јасно ама неможеш ништо да правиш.....

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #21 на: 30 Јануари 2014, 22:06:31 pm »
да му го начукам на соколов со се јајца... што сте се фатиле за тој соколов како само он да е... откако пуштија и други да атестираат разно разни работи добив пролив кога ке се спомне соколов, зашто претходно кога ке се спомнеше имав запек...

амсм може да ги прави сите атести за мотори потполно исто како и машински.  не се ни они помалку прецизни т.е. нема да ти дозволат неправилности, ама далеку од тоа дека ке се фаќаат за банли како што соколов го правеше тоа... соколов ти е раритет.. комуњарска заоставштина од режимот на југославија, која на педерлак како него му дале некакво си значение па он со сета сила наметнал некаква си (имагинарна) власт врз обичниот човек...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #22 на: 30 Јануари 2014, 22:07:32 pm »
Да де, само дискутираме, муабетот е да собереме информации, кога би се зафатил некој за некој таков проект (Масерати мотор у 166-ка), што треба да очекува од нашиве тука.
Затоа прашувам, кои се критериумите и кој одредува дека тоа што си го направил „држи вода“ дека ќе поминеш на атест.
И дали само машински е институција, пошто знам дека сега и други почнаа озбилно да работат хомологација и сообразност.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54666
  • Махер
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #23 на: 30 Јануари 2014, 22:07:53 pm »
Симо ако може да отидеш во AMSM би требало да поминеш многу пологично, со убаво објаснување (усно). Дека се исти како на 2.4, ова не е исто па го сменив со 2.4 и слично. Сосема различен муабет.

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2950
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #24 на: 30 Јануари 2014, 22:12:57 pm »
мислите ако можеше било каде да се издаде атест дека ја немаше до сега да го атестирам?
за промена на мотор САМО и САМО машински може и смее и никој друг
100 пати ми е проверено 100 луѓе имам прашано
а тука на форумов ќе искочи и плимонт може да ти даде атест

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16005
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #25 на: 30 Јануари 2014, 22:16:09 pm »
јас така во амсм... фино ме прашаа што си направил еве ова ова и ова... испосликаа, записнци, малку трчкање лево десно ама за 1 ден комплетен и атест и документи и сообраќајна земав... ми кажаа замерки за некои ситници, каблите сум требал да ги обезбедам да не висат, ете ги и ден денес си висат. можеби требало да купам нови држачи за мотор наместо половни, можеби требало ово оно дрн дрн дрн, заврши прикаската со кажување нешто како совет за во иднина како би било поубаво да направам, не дека е тоа од некаква круцијалност за безбедност ама поубаво изгледа и подолготрајно ке биде...

кај тој проливот од машински тоа ке траеше нај малку 1 месец со децидност да направам се од тоа штоми посочија во амсм дека подобро би било вака и вака. ко ке почне да те ренда нерви да си искинеш, да ти се одмили проектот што си го правел.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6423
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #26 на: 30 Јануари 2014, 22:28:18 pm »
Ние на лице место пред негови очи го вративме карбураторот. Најдовме 30/35 карбуратор од миле од бутел, но излеа целиот затнат, а немавме време да го чистиме, средуваме, колава не работи ко што треба.
Соколов гледа, еее вака треба, сега е по пропис колата. И ние му викаме, а тоа што не работи по пропис, трокира, кашла ?
И откако се стави печат, на лице место таткоми си го извади тој, си го вративме назат 35-ката, и така теравме се до пред да го ставиме плинот, тогаш поново баравме 30/35 и срека најдовме здрав.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43343
  • Il Moderatore
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #27 на: 30 Јануари 2014, 22:31:02 pm »
BTW, сега читам, и кај нас се оди на атест за промена на димензии на тркала:

http://www.vozila.mf.edu.mk/Pdf/PRAVILNIK%207.pdf

20. на кое се променети тркалата или пневматиците (конструкција или димензии) со тркала или пневматици кои не се одобрени ;

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2950
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #28 на: 30 Јануари 2014, 22:34:28 pm »
не прават проблем за тоа кај нас, во CRO казни им пишуваат

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10567
Одг: Промена на мотор на возилото
« Одговори #29 на: 30 Јануари 2014, 22:38:24 pm »
Мислам дека у Аутомакедонија можеш да завршиш работа...