Автор Тема: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den  (Прочитано 14568 пати)

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22222
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #30 на: Мај 25, 2014, 13:58:47 pm »
Stariot aparat sto go imav  Sony Cybershot  ( antika od pred 9 godini 4.3 mp)...vadese odlicni jaki boi so nikakvi dopolnitelni setinzi..

Navika e vo prasanje...

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 50465
 • Махер
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #31 на: Мај 25, 2014, 16:25:56 pm »
Затоа постојат опции. Некој сака така, некој не. :)

Отсутен volenos

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 274
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #32 на: Мај 25, 2014, 16:30:44 pm »
Ima li nekoj d3100 za prodavanje???AKo ima neka mi pusti poraka so cena.Isklucivo ispraven.

Отсутен Stratro

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 22222
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #33 на: Мај 25, 2014, 22:58:28 pm »
Во менито кога ке влезеш и да речеме идеш Set picture control, таму ти е тоа VIVID (или кај и да е) па кога ке стигнеш до него не стискај ОК него стисни на дугмето за десно. Кај мене на никонот така дава дополнителни подесувања, како на пример острина на слика, контрас и др. Или пак кога ке стигнеш до white balance, и да речеме cloudy, епа наместо ОК пробај да идеш во десно ;D

Ovo...nemet.

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2752
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #34 на: Август 04, 2021, 14:11:31 pm »
Вреди ли ова? Некој што ги разбира фото апаратите.

https://www.neptun.mk/categories/DIGITALNI_APARATI/SONY-DSC-H-300-B-
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Модератор
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 50465
 • Махер
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #35 на: Август 04, 2021, 14:47:38 pm »
Не. Убав телефон вреди.

Отсутен Tomce

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 123
  • ibiz.mk
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #36 на: Август 04, 2021, 15:04:14 pm »
Вреди ли ова? Некој што ги разбира фото апаратите.

https://www.neptun.mk/categories/DIGITALNI_APARATI/SONY-DSC-H-300-B-

не, мислам дека ваквите point and shoot апарати испаднаа од игра
моментално добар телефон скоро иста слика ке вади или веќе ако некој е повеќе упатен/навлезен зима DSLR/mirrorless

ако не ти е буџет проблем(мислам дека беа 19-20K), CANON EOS M10 е доста симпатично и моќно мало апаратче, добар сензор

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2752
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #37 на: Август 04, 2021, 15:06:08 pm »
Има Canon 4000d мислам беше моделот за 17к, како најевтин DSLR
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10953
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #38 на: Август 04, 2021, 16:27:59 pm »
Добар телефон е подобро од просечен апарат.

Отсутен dbl.dzo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1704
 • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #39 на: Август 04, 2021, 21:52:48 pm »
Има Canon 4000d мислам беше моделот за 17к, како најевтин DSLR

Aко сакаш баш апарат-апарат да земаш, тогаш почни си со DSLR, бидејќи нема поента сега да се зема point-and-shoot (или идотче :) )

Еве разгледај и ваков некој сет: https://www.pixplus.com.mk/photography/digital-cameras/canon-eos-4000d-18-55mm-kit-3483.html

Во секој друг случај, поднови си се со телефон :)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 40818
 • Il Moderatore
  • alfisti.mk
Одг: Fotoaparat od 6000 do 12.000 den
« Одговори #40 на: Август 04, 2021, 22:45:26 pm »
Јас би бирал мирорлес, сега кога би требало да купувам. Не ДСЛР.
https://www.dpreview.com/reviews/buying-guide-best-mirrorless-cameras

https://www.digitalcameraworld.com/features/dslr-vs-mirrorless-cameras-how-do-they-compare

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.