Автор Тема: Ф1 носталгија  (Прочитано 28104 пати)

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51720
 • Махер
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #60 на: Јануари 10, 2021, 16:32:59 pm »
Шумахер и Верстапен.


Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51720
 • Махер
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #61 на: Март 28, 2021, 11:04:38 am »
Ф1 како што треба.

Присутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8399
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #62 на: Април 09, 2021, 23:12:16 pm »
Зарем поминаа 23 години, мајко мила каква трка беше ова.


Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3390
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #63 на: Април 10, 2021, 00:25:05 am »
Зарем поминаа 23 години, мајко мила каква трка беше ова.

Ауу,  детуле мало бев ама ја памтам, викенд одмор со моите во Парк хотел Охрид под тие боровите огромни, паузирана партијата бељот и со стариот и чичко ми пикнати внатре во ресторанот да се глеа трката, плус ми даваа да му голтнам од пивото дури му караа на телевизорот  :D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Присутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8399
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #64 на: Април 10, 2021, 00:32:05 am »
Зарем поминаа 23 години, мајко мила каква трка беше ова.

Ауу,  детуле мало бев ама ја памтам, викенд одмор со моите во Парк хотел Охрид под тие боровите огромни, паузирана партијата бељот и со стариот и чичко ми пикнати внатре во ресторанот да се глеа трката, плус ми даваа да му голтнам од пивото дури му караа на телевизорот  :D
Е сега ме утепа, почнав да размислувам уште колку имам до пензија ;D

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7511
 • и сега?
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #65 на: Април 25, 2021, 23:25:18 pm »
Стара кола снимена со модерна онборд камера.

Жан Алези со колата на Ники Лауда, вчера.


Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6149
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #66 на: Април 26, 2021, 08:00:08 am »
Интересно е да се види огромниот напредок на Ф1 низ годините, особено во аеродинамиката. Освен звукот што може да се доживее како емоција нормално и нешто што фали, формула 1 болидите од таа ера може да се класифицираат како машини кои што имаат одлична брзина на правци додека при кривини задача на возачот е да не се искрши некаде, цело време е борба со болидот да има каква таква тракција.

Модерниве имаат неверојатен downforce и возат како на шини, се гледа по g-force кои се многу поголеми во споредба со минатото. Ми се чини од кога заврши ерата на Шумахер и полека почнаа со хибридите тогаш се сменија многу работи во самата аеродинамика. Физичката спремност на модерниве возачи е многу поголема за да се справат со g-force.

Отсутен Skywalker

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2968
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #67 на: Април 26, 2021, 22:41:00 pm »
Баш во Монако аеродинамиката има минимална улога бидејќи  скоро сите кривини се бавни. Главна улога таму има механичкиот грип.

Ја гледав вчера трката и штета што Алези и болидот на ферари настрадаа на крајот.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Присутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8399
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #68 на: Мај 07, 2021, 23:13:00 pm »
Иди заспиј на звуков :)


Присутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8399
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #69 на: Јуни 08, 2021, 23:13:42 pm »
« Последно менување: Јуни 08, 2021, 23:31:13 pm Mikius »

Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51720
 • Махер
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #70 на: Јуни 11, 2021, 08:47:09 am »

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41719
 • Il Moderatore
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #71 на: Јуни 11, 2021, 08:55:46 am »

Ова видео сеа треба на Кими да му го пуштаат пред секој старт на трка. Забораил што стварно може!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 8399
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #72 на: Јуни 12, 2021, 17:02:05 pm »
Уау ;)


Присутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 51720
 • Махер
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #73 на: Септември 09, 2021, 12:23:31 pm »

Отсутен filipv

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7511
 • и сега?
Одг: Ф1 носталгија
« Одговори #74 на: Септември 28, 2021, 16:14:57 pm »
Возачите според процент на победени трки:(за љубопитните, ако се одземат настапите за мерцедес, процентот на шумахер е ист како на хамилтон)