Автор Тема: Mitsubishi Lancer 1.5 Invite + Body Kit  (Прочитано 218941 пати)

Отсутен velestrumf

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20298
Одг: Mitsubishi Lancer 1.5 Invite + Body Kit
« Одговори #15 на: Јануари 20, 2011, 22:13:49 pm »
Сите лансери идат со Dunlop SP10 ?

Најн... Одат со Dunlop SP 2050m... SP10 е друг модел на Dunlop.
За другово, мислам дека кај нас сеуште нема Лансер со 1.6 мотор. Бев прошлата недела во МакАутоСтар, и не ми спомнаа нешто такво, а се знам со луѓето.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Mitsubishi Lancer 1.5 Invite + Body Kit
« Одговори #16 на: Јануари 21, 2011, 09:34:43 am »
Цитат
These are fitted as OEM tyres by Mazda at the factory so didnt have a say in their fitment. Grip is very poor in both wet and dry, I have no confidence in them in any speed over 50mph so needless to say I wouldnt know how they perform at the limit. Cannot wait till they wear out so I can get them changed. STEER WELL CLEAR !!!


Цитат
The fronts lasted 12,000 miles and the rears 25,000. Below average grip in the dry and non existant in the wet. Even with new tread depth these tyres were prone to aquaplaning on the motorway an heavy rain without pooling water. From other reviews I have seen, I was lucky to get the mileage I did, a motorway driver in a Lexus only got 10,000 miles. AVOID LIKE THE PLAGUE IF YOU WANT TO STAY ON THE ROAD IN A STICKY SITUATION.


Како смеат Lexus, Mazda, Mitsubishi да штедат толку многу и да стават гуми полоши од Trayal на своите возила? Ова ќе предизвика големо незадоволство кај купците, некој можи да го откачи своето возило, мислејќи дека е тотален крш.

Човек да се запраша, ги имаат ли воопшто повозено овие производители своите коли...
« Последно менување: Јануари 21, 2011, 09:37:29 am LosiPatista »

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 32194
 • Таков е животот... јебига
Одг: Mitsubishi Lancer 1.5 Invite + Body Kit
« Одговори #17 на: Јануари 21, 2011, 09:45:45 am »
Тоа ти се вика ОЕМ.

Отсутен SceMax

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
 • In Diesel We Trust !!!
Одг: Mitsubishi Lancer 1.5 Invite + Body Kit
« Одговори #18 на: Јануари 21, 2011, 20:21:16 pm »
Тоа ти се вика ОЕМ.

Toa nema nikakva vrska so OEM !

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Mitsubishi Lancer 1.5 Invite + Body Kit
« Одговори #19 на: Јануари 21, 2011, 20:53:10 pm »
Ти ќе му кажуваш :)

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Filip

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 176
Одг: Mitsubishi Lancer 1.5 Invite + Body Kit
« Одговори #20 на: Јануари 21, 2011, 22:17:03 pm »
Го проба некој Лансерот за 2011 со новиот 1.6 мотор?

летото стига..заедно со дизелот Мивек...ама не 150кс туку 125кс ...

Отсутен Filip

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 176
Одг: Mitsubishi Lancer 1.5 Invite + Body Kit
« Одговори #21 на: Јануари 21, 2011, 22:19:34 pm »
Сите лансери идат со Dunlop SP10 ?

Најн... Одат со Dunlop SP 2050m... SP10 е друг модел на Dunlop.
За другово, мислам дека кај нас сеуште нема Лансер со 1.6 мотор. Бев прошлата недела во МакАутоСтар, и не ми спомнаа нешто такво, а се знам со луѓето.
Цитат
These are fitted as OEM tyres by Mazda at the factory so didnt have a say in their fitment. Grip is very poor in both wet and dry, I have no confidence in them in any speed over 50mph so needless to say I wouldnt know how they perform at the limit. Cannot wait till they wear out so I can get them changed. STEER WELL CLEAR !!!


Цитат
The fronts lasted 12,000 miles and the rears 25,000. Below average grip in the dry and non existant in the wet. Even with new tread depth these tyres were prone to aquaplaning on the motorway an heavy rain without pooling water. From other reviews I have seen, I was lucky to get the mileage I did, a motorway driver in a Lexus only got 10,000 miles. AVOID LIKE THE PLAGUE IF YOU WANT TO STAY ON THE ROAD IN A STICKY SITUATION.


Како смеат Lexus, Mazda, Mitsubishi да штедат толку многу и да стават гуми полоши од Trayal на своите возила? Ова ќе предизвика големо незадоволство кај купците, некој можи да го откачи своето возило, мислејќи дека е тотален крш.

Човек да се запраша, ги имаат ли воопшто повозено овие производители своите коли...

Скоро сите нови модели одат со ложи гуми ..ама јапанските модели па се сите со никакви гуми..И хондата возе некој бриџстоне за никаде..поготово за седанот лафам....маздата исто така....во продажба ги нема никаде....иначе за европски пазар Лансерите одат со Јокохама........

Отсутен SceMax

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 111
 • In Diesel We Trust !!!
Одг: Mitsubishi Lancer 1.5 Invite + Body Kit
« Одговори #22 на: Јануари 21, 2011, 23:03:15 pm »

Скоро сите нови модели одат со ложи гуми ..ама јапанските модели па се сите со никакви гуми..И хондата возе некој бриџстоне за никаде..поготово за седанот лафам....маздата исто така....во продажба ги нема никаде....иначе за европски пазар Лансерите одат со Јокохама........

Ne sum siguren, no mislam deka gledav nekoi KIA modeli so fabricki Michelin. Inaku francuzite so sto odat fabricki ?

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Mitsubishi Lancer 1.5 Invite + Body Kit
« Одговори #23 на: Јануари 21, 2011, 23:05:54 pm »
Мислам дека најчесто новите коли одат со добри и проверени гуми. За утка од типот 2050м ретко слушам. Нека се изјаснат и другите.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 26750
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: Mitsubishi Lancer 1.5 Invite + Body Kit
« Одговори #24 на: Јануари 21, 2011, 23:09:49 pm »
Отвори нова тема за тоа, да не му ја загадуваме темата на Денде.

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5052
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Mitsubishi Lancer 1.5 Invite + Body Kit
« Одговори #25 на: Јануари 22, 2011, 01:06:04 am »
Ako ne e problem, ne ja zagaduvaat, samo da ne se pojavi Vortex tuka e togas ke bide gusto :D :D :D.

Inace ne se do tolku tinja kako sto gi pravite, neznam nekoj spomna kako Trayal se.
Ne se najdobri ali pa deka se do tolku losi toa e navistina preteruvanje.
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Mitsubishi Lancer 1.5 Invite + Body Kit
« Одговори #26 на: Јануари 22, 2011, 01:21:24 am »
Јас реков. Ги цитирав сопетвениците на овие гуми:
"Below average grip in the dry and non existant in the wet."
Вели на суво  е лошо, на мокро бетер, се лижат на 10.000км, избегнувај ги како чума.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен LosiPatista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 12136
 • Duh sa TDI-jom
Одг: Mitsubishi Lancer 1.5 Invite + Body Kit
« Одговори #27 на: Јануари 22, 2011, 01:22:54 am »
Што ако некој се истепа со новата кола, заради тие пластични полуфабрикати?  Ја купува колата, нема појма дека се вози на скии, оди низ клисури 130-140 км и летни од патот? Не се исплаќа штедењето, никогаш.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 49191
 • Махер
Одг: Mitsubishi Lancer 1.5 Invite + Body Kit
« Одговори #28 на: Јануари 22, 2011, 01:29:07 am »
Го проба некој Лансерот за 2011 со новиот 1.6 мотор?

летото стига..заедно со дизелот Мивек...ама не 150кс туку 125кс ...
Битно да е приступачен. За разлика од сегашниов.

Отсутен Filip

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 176
Одг: Mitsubishi Lancer 1.5 Invite + Body Kit
« Одговори #29 на: Јануари 22, 2011, 03:19:27 am »
Го проба некој Лансерот за 2011 со новиот 1.6 мотор?

летото стига..заедно со дизелот Мивек...ама не 150кс туку 125кс ...
Битно да е приступачен. За разлика од сегашниов.

па околу 15000 15500 ќе биде....мах 16000...не знам дали ќе го уградуваат 150кс...но и со 125 не е лош..но занего нема проблем да се чипува.....јапанците се ударени сега на поштрошња..перформансите му се во втор план...а и овој мивек 125 кс ќе има одлични перформанси...под 10 сек сигурно до 100кс