Автор Тема: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]  (Прочитано 45283 пати)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10889
  • 430i
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #60 на: 24 Јуни 2011, 14:35:51 pm »
Нема големи и мали лажги, лажга си е лажга, нелегално е нелегално. Погледни на прстот ноктот колку ти е мал, ама можеш на човек око да му извадиш ;)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #61 на: 24 Јуни 2011, 15:08:20 pm »
Епа фала богу.....Ова се двата единствени начини на кои тој можеше да победува...Или да има нешто нелегално во болидот,или да се учука во противникот кога го претицаат.....

ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА......Леле мајко моја мила.....ШУМАХЕР НЕ ГО ВИДЕЛ ВИЛНЕВ!!!!!!!!!!!
 
Ни ја тестираш интелегенцијата а? :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

ne be brat probuvam logicki da razmisluvam. smej se kolku sakas ne vikam deka ne go videl. ok i loso se izraziv. no mozebi imal pogresna zamisla za toa kade potocno bi bil vilnev, bidejki ne mislam deka e nameren udar. I ako si vozel simulacii kolku sto ja sum vozel (ne vikam deka e 100% isto) megutoa mnogu mala e preglednosta. Sekako on togas moze da se zavrti neli no toa e se vo del od sekundata. Toa e moe mislenje. Ako poglednes od agol na schumi bolidot na vilnev ne se ni gleda, toa e samo moe mislenje ne go nametnuvam nikomu nitu mozam. Ako vie mislite deka e namerno udren ja ne mislam taka. I e mnogu pologicno moevo odosto da ima nameren udar koga nema teorija da go udri od taa strana so sto moze da mu nasteti osven sto del od rezervoarite bile tamu i posle trkata od timot e oficijalno izjaveno, citiram: " ne znaeme kako vilnev uspea da stigne do celta bidejki del od rezervoarot zaedno so nekoja cefka bea puknati" i sekako kako i sekogas ima nekoj koj od muva ke napravi slon ;)

Cuore:
Ne se izraziv pogresno taka mislam i za toa. Toa e moe mislenje nemroa da znaci i opsto prifateno neli. Pred Schumacher koj sto saka neka kaze no Ferari go nemase statusot koj sega go ima. Sega Berni vika bez Ferari ne se mozelo, site vozaci pocnaa da "sanjaat" za timot od Maranelo ne ti ja znam sto. Ne vikam deka porano nemalo nekakvi zelbi, no sega se se pocesto zastapeni. Od 16 tituli kolku sto ima Ferari 5 mu gi donese Schumacher vo 10g, od 215 pobedi na Ferari vo 61 godina istorija Schumacher sam im donese poveke od 70 pa i malte ne moze da mu se prepise 50% od istorijata sto Ferari ja ima vo F1
I ne znam dali e so doza na ironija toa "bravo" vo sekoj slucaj fala

   Шумахер го ценам максимално, многу победи има донесено, но ипак тој е само епизода во историјата на Ferrari, како што неможеш да речеш дека Меси ја направил Барселона тоа што е денес така неможеш да речеш дека Шумахер го направил Ferrari легенда, убаво е човек да си има свое гледиште, но затоа сум тука да ти кажам дека тоа е погрешно. Сите знаеме дека возачот може да биде совршен но доколку алатот за работа не дава перформанси ќе остане заборавен.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #62 на: 24 Јуни 2011, 15:16:35 pm »
Dux...ako dobro se sekjavam,dokolku Schumacher i Vilnev ne ja zavrsea taa trka - Schumacher ke bese sampion.
Ili gresam?

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #63 на: 24 Јуни 2011, 15:20:16 pm »
Koga se raboti, za prekrsoci vo vozenjeto samo ova videte go, najdete go ovoj moment kako osvojuva titula sena i sve kevi bide jasno, smislena rabota..

... sto napravi sena vo suzuka 1991 godina na prviot sviok? Mu vleze na prost kade ni gluses ne mozese da pomine iskreno Sena nemase tamu kade da pomine i idese kon agol koj isceznuvase toa bese direkten sudir ne nameren no sena taka vleze da prost morase da go zakaci i taka osvoi titula no na krajot od denot site mu cestitaat i den denes e najgolemiot sofer na site vreminja Sena mnogu go pocituvam

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10650
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #64 на: 24 Јуни 2011, 15:27:02 pm »
Тема за Сена, отиде општо за формула... Вилнев, Шумахер, Пике, Алиси... и остали :)

Отсутен Kalimero Nema Pravda

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 219
  • Racing is state of mind
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #65 на: 24 Јуни 2011, 15:27:37 pm »
Dux...ako dobro se sekjavam,dokolku Schumacher i Vilnev ne ja zavrsea taa trka - Schumacher ke bese sampion.
Ili gresam?

ne gresis no toa ne znaci nisto pa duri rekov i da bide namerno kako moze da sakas da ides so mislata da nastetis nekomu koj veke bega od vas i toj udar od strana poveke bi vi stetel vas otkolku na vilnev kako i sto se ispostavi vo prodolzenie :)
i daj ajde batalete ova da se vratime na sena

sto ke kazete za 5 dusi vo eden krug na donington? :)
« Последно менување: 24 Јуни 2011, 15:29:35 pm duX »
Racing, competing, it's in my blood. It's part of me, it's part of my life, I have been doing it all my life and it stands out above everything else.
Ayrton Senna

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4197
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #66 на: 24 Јуни 2011, 16:00:35 pm »
Koga se raboti, za prekrsoci vo vozenjeto samo ova videte go, najdete go ovoj moment kako osvojuva titula sena i sve kevi bide jasno, smislena rabota..

... sto napravi sena vo suzuka 1991 godina na prviot sviok? Mu vleze na prost kade ni gluses ne mozese da pomine iskreno Sena nemase tamu kade da pomine i idese kon agol koj isceznuvase toa bese direkten sudir ne nameren no sena taka vleze da prost morase da go zakaci i taka osvoi titula no na krajot od denot site mu cestitaat i den denes e najgolemiot sofer na site vreminja Sena mnogu go pocituvam

Za vo Suzuka de bas videte kolku rano Prost "trgnuva da vleguva vo krivina" od koga vide deka ke go prezvakaat....a za narednata godina Sena go napravi toa zatoa sto go stavija da startuva na necistata strana od patekata,prethodniot den toj i site drugi vozaci se bunea do FIA na pres-konferencija na koja bea prisutni i novinarite,samo mockoto Prost kutese...zasto nema logika da si prv na kvalifikaciii a da te stavat na polosata strana da startuvas.......A toa go napravi namerno togasniot pretsedatel na FIA francuzin dosta blizok so Prost......i ve molam vakvi raboti koga ne ste sigurni i koga ocigledno ne ja znaete(ili ne sakate da ste realni) cela situacija ne pisuvajte,ne e fer da plukate po nekoj koj vodese borba protiv site faktori koi go unistuvaa sportskoto vo F1..............
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен cuoresportivo159

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4197
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #67 на: 24 Јуни 2011, 16:04:27 pm »

Cel zivot vaka
Alfa Romeo 166 is one of only three cars that have "that special thing" !!! 
-J.Clarkson

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8517
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #68 на: 24 Јуни 2011, 21:25:35 pm »
Drugar vaka ili taka, 7 tituli, sena e ok, ama i on pederski raboti prael, jas gledam racionalno, to se gleda zatoa sto gi postuvam i dvajcata, pa i trojcata, ti gledas samo za onoj koj na srce ti lezi, zatoa vo mojte oci a i na dosta popametni lugje koj ja razbiraat psihologijata ti ke bides toj sto ne znae sto zbori a pisuva. pozdrav i ne mislam tolku da se zamaram za shumaher i za sena, si imam drug muabet u glava, ova veke i previsde komentari se.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7889
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #69 на: 24 Јуни 2011, 21:42:30 pm »
Од моја гледна точка...нормално е да има секакви шпекулациии кога се 7 титули во прашање.
Ајде да не испадне фалба ама ќе го наведам мојов пример.
Додека се натпреварував 7 години по ред бев државен првак.
Што не сум слушнал за себе како муабет, те дека судиите биле мои сите до еден, дека ми носеле риба, те дека сум користел недозволени мамци, до муабети дека сум ставал дрога во храната.
Муцката на народот не можеш да му ја затвориш.
Кога си дојдовме со медал од Румунија ги запрашав оние кои зборуваа....и таму ли ми носеа риба...и таму ли беа мои судиите....??? Најдоа рачка и за тоа....сум фаќал со храна во која имало дрога...затоа сум тепал. ГОСПОДЕ БОЖЕ!!!
Кој губи има потоплно право да се лути....И ДА ПЛАЧЕ!!!!
« Последно менување: 24 Јуни 2011, 21:46:57 pm Sportex »

Отсутен Kalimero Nema Pravda

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 219
  • Racing is state of mind
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #70 на: 24 Јуни 2011, 23:58:23 pm »
Koga se raboti, za prekrsoci vo vozenjeto samo ova videte go, najdete go ovoj moment kako osvojuva titula sena i sve kevi bide jasno, smislena rabota..

... sto napravi sena vo suzuka 1991 godina na prviot sviok? Mu vleze na prost kade ni gluses ne mozese da pomine iskreno Sena nemase tamu kade da pomine i idese kon agol koj isceznuvase toa bese direkten sudir ne nameren no sena taka vleze da prost morase da go zakaci i taka osvoi titula no na krajot od denot site mu cestitaat i den denes e najgolemiot sofer na site vreminja Sena mnogu go pocituvam

Za vo Suzuka de bas videte kolku rano Prost "trgnuva da vleguva vo krivina" od koga vide deka ke go prezvakaat....a za narednata godina Sena go napravi toa zatoa sto go stavija da startuva na necistata strana od patekata,prethodniot den toj i site drugi vozaci se bunea do FIA na pres-konferencija na koja bea prisutni i novinarite,samo mockoto Prost kutese...zasto nema logika da si prv na kvalifikaciii a da te stavat na polosata strana da startuvas.......A toa go napravi namerno togasniot pretsedatel na FIA francuzin dosta blizok so Prost......i ve molam vakvi raboti koga ne ste sigurni i koga ocigledno ne ja znaete(ili ne sakate da ste realni) cela situacija ne pisuvajte,ne e fer da plukate po nekoj koj vodese borba protiv site faktori koi go unistuvaa sportskoto vo F1..............

go znam se toa i ne go plukam naprotiv go obozavam sena
samo sto fakt e deka sena otide vo agol koj ne postoese ipak i ja da sum bi go napravil istoto a mozebi i bi pritisnal na gas uste tolku znaejki sto se mu imaat napraeno i nasteteno
Racing, competing, it's in my blood. It's part of me, it's part of my life, I have been doing it all my life and it stands out above everything else.
Ayrton Senna

Отсутен Pal Zileri

  • Сијка Пиштолова
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2464
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #71 на: 25 Јуни 2011, 03:21:44 am »
Поради потегот со Вилнев на Шухаер му беа одземени сите бодови кој дотогаш ги имаше освоено.Ете ти одговор на прашањето дали било намерно или не :)
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен Pal Zileri

  • Сијка Пиштолова
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2464
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #72 на: 28 Јуни 2011, 04:06:42 am »
http://en.espnf1.com/f1/motorsport/story/52308.html

Добра статија за една од многуте извонредни победи на Сена најбитна реченица

Senna read the conditions perfectly and embarrassed all of those around him, most notably Prost who stopped seven times to Senna's four. ;)
www.domitalia.mk

Замисли како би ни изгледале колите по форумов да имавме нормални 5000еур месечна плата by Deni

Отсутен Kalimero Nema Pravda

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 219
  • Racing is state of mind
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #73 на: 28 Јуни 2011, 17:40:41 pm »

Cel zivot vaka

ne go opravduvam no toa kazuva kolku e resitelen i do kaj ke odi za da pobedi ili ne bide preteknat. zatoa e deneska najuspesniot
Racing, competing, it's in my blood. It's part of me, it's part of my life, I have been doing it all my life and it stands out above everything else.
Ayrton Senna

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Ayrton Senna - Аиртон Сена [1960 - 1994]
« Одговори #74 на: 30 Април 2014, 07:13:34 am »
Кога поминаа 20 години, ко вчера да беше..