Автор Тема: Пропаднат кумплунг!!!  (Прочитано 4109 пати)

Отсутен MartinTigra

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 116
Пропаднат кумплунг!!!
« на: 18 Јули 2013, 18:21:07 pm »
Здраво вака пред малце ми пропадна целиот кумплунг отворив хауба мислев дека се скина сајлата, ама не е тоа шипчето што ја држи сајлата е откачено од таму од кај потисната помогнете кажете чаре што да правам и колку би ме коштало поздрав.
Колата во срце. Брзината во глава. Адреналинот во крв и Ангел чувар

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: Пропаднат кумплунг!!!
« Одговори #1 на: 18 Јули 2013, 18:31:21 pm »
kakvo sipce ???

ako sajlata ti e ispadnata od lezisteto, proveri dali na krajot od nea stoi seuste kuglata toest burenceto.

Отсутен MartinTigra

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 116
Одг: Пропаднат кумплунг!!!
« Одговори #2 на: 18 Јули 2013, 18:33:09 pm »
kakvo sipce ???

ako sajlata ti e ispadnata od lezisteto, proveri dali na krajot od nea stoi seuste kuglata toest burenceto.
Таму е уште повратната опруга е откачена внатре од кај потисната
Колата во срце. Брзината во глава. Адреналинот во крв и Ангел чувар

Отсутен MartinTigra

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 116
Одг: Пропаднат кумплунг!!!
« Одговори #3 на: 18 Јули 2013, 18:40:34 pm »
kakvo sipce ???

ako sajlata ti e ispadnata od lezisteto, proveri dali na krajot od nea stoi seuste kuglata toest burenceto.
Таму е уште повратната опруга е откачена внатре од кај потисната
Тоа шипчето сто ја држи сајлата иначе сајлата си е целосна и е во добра состојба ја сменив пред 3 месеци
Колата во срце. Брзината во глава. Адреналинот во крв и Ангел чувар

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: Пропаднат кумплунг!!!
« Одговори #4 на: 18 Јули 2013, 21:16:20 pm »
Nemora da znaci deka e na sajla kumplugot,moze i pumpata za kumplug e otidena.Prover dali ti fali glicerin vo kazanceto

Отсутен MartinTigra

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 116
Одг: Пропаднат кумплунг!!!
« Одговори #5 на: 18 Јули 2013, 22:06:48 pm »
Nemora da znaci deka e na sajla kumplugot,moze i pumpata za kumplug e otidena.Prover dali ti fali glicerin vo kazanceto
na sajla e 100 % proveriv preeska toa zelezoto kaj sto stoi strafot za stel;uvanje e propadnato delot koj sajlata go vlece za da ja zalepi lamelata toa e labavo se seta jas ja izvadiv sajlata dobra e nema mesec dena kako ja menjav
Колата во срце. Брзината во глава. Адреналинот во крв и Ангел чувар

Отсутен nevian

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 248
Одг: Пропаднат кумплунг!!!
« Одговори #6 на: 18 Јули 2013, 22:15:59 pm »
Значи проблемот како што те разбрав е во полугата што ја движи ламелата, можно е да се скршени држачите на полугата внатре во звоното на мењачот. Како и да е мора да се отвори и да се види.
"Its one thing to understand how to bolt aftermarket parts to your car. Its another thing entirely to understand how they all work together."

Отсутен MartinTigra

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 116
Одг: Пропаднат кумплунг!!!
« Одговори #7 на: 18 Јули 2013, 22:20:14 pm »
Значи проблемот како што те разбрав е во полугата што ја движи ламелата, можно е да се скршени држачите на полугата внатре во звоното на мењачот. Како и да е мора да се отвори и да се види.
da toa e jas ne se razbiram mnogu mnogu ako bi bilo toa kolku bi me kostalo odprilika
Колата во срце. Брзината во глава. Адреналинот во крв и Ангел чувар

Отсутен nevian

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 248
Одг: Пропаднат кумплунг!!!
« Одговори #8 на: 18 Јули 2013, 22:21:29 pm »
Да му се јавиш на Маршер да го прашаш за работна рака, а за мењач јас најдов во драчево и околу 100-150 евра е цел.
"Its one thing to understand how to bolt aftermarket parts to your car. Its another thing entirely to understand how they all work together."

Отсутен MartinTigra

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 116
Одг: Пропаднат кумплунг!!!
« Одговори #9 на: 18 Јули 2013, 22:23:30 pm »
Да му се јавиш на Маршер да го прашаш за работна рака, а за мењач јас најдов во драчево и околу 100-150 евра е цел.
ke mu se javam a bi moralo da menjam cel ili da se oprai zasto i taka imam plan da ja menjam
Колата во срце. Брзината во глава. Адреналинот во крв и Ангел чувар

Отсутен nevian

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 248
Одг: Пропаднат кумплунг!!!
« Одговори #10 на: 18 Јули 2013, 22:24:10 pm »
Тоа ќе мора да се отвори па да се види.
"Its one thing to understand how to bolt aftermarket parts to your car. Its another thing entirely to understand how they all work together."

Отсутен Deno

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2606
  • Custom made interiors
Одг: Пропаднат кумплунг!!!
« Одговори #11 на: 18 Јули 2013, 23:52:37 pm »
Најверојатно ти е скршена виљушката. На мене исто ми пропадна кумплунгот и ми беше скршена виљушката. И ако е тоа тогаш симнување мењач и ако може да се направи(завари) истата или нова.