Автор Тема: Losa organizacija ili neartikulisana publika ?  (Прочитано 14943 пати)

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Losa organizacija ili neartikulisana publika ?
« Одговори #15 на: 13 Јуни 2011, 10:18:16 am »
Трибини или многу подобра локација и горе доле решен проблем. Вчера баш дискутиравме со генералниот, не може да не се бутаат луѓе кога ништо не можат да видат...

Фала богу дека без многу обезбедување ништо не правиш кај нас, бар првите 2-30 пати дур да се навикнат луѓето :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Losa organizacija ili neartikulisana publika ?
« Одговори #16 на: 13 Јуни 2011, 10:23:01 am »
Искуство од вчера од Серес ?...Банза ти не беше, а ? Ако не се одложил драгстерот како што слушнав, ќе си апнам од _у_от што не отидов вчера и тоа само заради тоа што сакав да видам како ќе помине тука настанот.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Losa organizacija ili neartikulisana publika ?
« Одговори #17 на: 13 Јуни 2011, 10:42:13 am »
Не бев. Инаку сум бил до сеа во Серес и Поликастро на трки и организацијата е неспоредлива...
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Losa organizacija ili neartikulisana publika ?
« Одговори #18 на: 13 Јуни 2011, 10:42:55 am »
 Фалеше натпреварувачки карактер на целиот настан. Организаторот не се потрудил ниту семафор да инсталира. А публиката ќе се однесува онака како што ќе и дозволи организаторот.

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Losa organizacija ili neartikulisana publika ?
« Одговори #19 на: 13 Јуни 2011, 10:46:59 am »
Не бев. Инаку сум бил до сеа во Серес и Поликастро на трки и организацијата е неспоредлива...

+1.


Требаше вчера да си се организираме за да одиме.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Losa organizacija ili neartikulisana publika ?
« Одговори #20 на: 13 Јуни 2011, 10:53:15 am »
Фалеше натпреварувачки карактер на целиот настан. Организаторот не се потрудил ниту семафор да инсталира. А публиката ќе се однесува онака како што ќе и дозволи организаторот.

Баш така.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Losa organizacija ili neartikulisana publika ?
« Одговори #21 на: 13 Јуни 2011, 10:56:10 am »
Не се слагам со вас повторно околу публиката и Македонштината или Балканштината како милувате!
Јас ќе ви наведам 1.000.000 примери дека во суштина ние сме покултурен народ од сите западнјаци заедно само на друг план паѓаме кога се во прашање вакви настани.
Пропустите се на организациски план кај нас.
Со стисни-прдни што викаат не се организира настан од ваков тип.
Неможе ограда од жица што не смееш да се потпреш на неа да се користи за да се задржи толпата која патем ништо не може да види зашто организаторот не знаел да избере локација.
Не германци, не швајцарци, не не знам кој да беа ќе ја изгазеа и извиткаа смрденава ограда.
Да ве прашам, наши кога одат на вакви настани кои се супер организирани во соседните земји зошто не прават глупости?
Затоа што ако место жица има ставено барикади, нема како да помине од другата страна, кога од другата страна на секои 20 метра има лице за обезбедување а и нема потреба да прерипува ограда кога е се се гледа од секаде.
Е тогаш и ние сме културни нема проблем, и се понашаме како треба.
Односно се понашаме онака како што дозволил организаторот а така и сите останати.
Плус некоја казничка ваму наму и сме мамамара.
А пак ќе кажам, значи ние на вакви собири на страна сме најпосакуваната публика...патем имам присуствувано на лошо организирана манифестација во Америка...нели запад...беа присутни од цел свет гости...ова драгстеров наш е бомбона за она што таму се случуваше.
Није се знало ко кога ќеребечи...!
« Последно менување: 13 Јуни 2011, 11:00:23 am Sportex »

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Losa organizacija ili neartikulisana publika ?
« Одговори #22 на: 13 Јуни 2011, 11:10:34 am »
Мислам дека тоа го кажа и куоре ама со помалце зборови. И јас тврдам дека западњаци се по дисциплинирани само заради казни, организација и слично, а најмалце од така што им доаѓа природно :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34049
  • Таков е животот... јебига
Одг: Losa organizacija ili neartikulisana publika ?
« Одговори #23 на: 13 Јуни 2011, 11:26:49 am »
Се сложувам со сЕ што кажа Спортекс. Така и му пишав на постерот од автозона што сакаше да ка избегне вината на својата не-организација. Не треба да се бара вината кај другите туку кај организаторот.

Во 2006-та кога бев на Ф1 во будимпешта организацијата дури затвори цело крило пред стартно-целната рамнина кога навали народ од сите страни. Спе справи со ситуацијата 100% професионално. Јас бев таму мешу тие луѓе и се беше успешно зошто организацијата имаше муда и да ја прекине трката бидејќи стока ќе излезеше на самата патека.

Отсутен zoki.mih

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 22
Одг: Losa organizacija ili neartikulisana publika ?
« Одговори #24 на: 13 Јуни 2011, 12:16:38 pm »
Денес имаше случај, кога при дрифт излета еден од публика и право пред хауба, среќа што застана некако и не го удри. Организацијата беше разочарувачка, многу се збореше и се крена голема прашина но пола од тоа не се случи.

Toa so driftot nemase vrska so organizacija. Iskreno pa i trebal da go udri. Kako moze na drift da mu pravis krug na vozacot. Tamu trebase da bide cel parking sloboden pa taka da se gorat gumi i da se drifta

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Losa organizacija ili neartikulisana publika ?
« Одговори #25 на: 13 Јуни 2011, 13:33:57 pm »
Се согласувам со Спортекс дека организацијата беше многу непрофесионална, да не речам мизерна. Но не се согалсувам околу делот дека нашата публика е поцивилизирана одошто западњаците од Европа и од западно-источна Америка.

Прво со лаги неможе да се реализира некој настан, ниту пак се гради репутација. Да не набројувам, мислам дека останатите членови ги опфатија сите пред-изборни ветувања и желби.

Второ, немањето на основни мерни помагала, неопходни за реализација на настан од овој тип какви што се семафор, штоперици, маркери и слично говори доволно за несериозноста и непрофесионалноста во организацијата. Тука не се работи ниту за незнам која сума на пари, ниту за не знам каква опрема.

Трето околу изборот на локацијата, се согласувам со Стратро дека не беше соодветна локацијата за бројноста на публиката. Понатаму, немањето на редари, барикади и слично е исто така економски-неоправдан компромис. Ако тоа не може да го обезбеди тогаш организаторот треба и да се откаже од идеата за организирање на настанот. Желбата сама по себе не е доволна причина ниту средство за успешна реализација.

Четврто, нашите прости маси....Делот за кој не се согласувам со Спортекс дека сме подобри од западна Америка. Најпрво пред неколку години бев учесник во организацијата на трките низ земјава, од редар, па помошник-судија, па на мерење на време и тн. Меѓу другото бев и во организација на драгот во Лисиче. Таму имаше 60 редари, 30 избацивачи од агенција за обезбедување, над 40 полицајци и тн. Покрај тоа имаше посавено 2 огради, од кои едната беше наменета токму за трки во висина од 2 метри, а другата беше жичана ограда за кокошарници(иста како онаа која се употребуваше вчера), имаше и барикади и озвучење преку кое се праќаа апели до раздивеаната проста маса на локалци и околњаци. Па одевме и лично да ги молиме критичните групи. Ги замолуваш „Абе дечки, дај ве молам малку да се присобереме повнатре, инаку нема да може да се одржи тркава“ и од простата маса ти одговараат три-четри поглавари од ордите со прашање и закана „Кој к*р на к*ров ми сакаш ти на к*ров?“, „Ти ли мене ќе ми кажеш шо да праам у мое маало?“, „Ај бе губи се, не замарај“ и слично. Со публика која има таков локално-затуцан менталитет единствен начин за да излезеш на крај е да комуницираш на нивно ниво, а тоа значи употреба на солзавец, водени топови, гумени куршуми, електрични пендреци, бодликава жица и електрична ограда.

Понатаму, во контекст на неартикулираниот однос на ордите од нашите простори ќе посочам еден пример и ќе направам претпоставка. Пред некое време гледав фудбалски натпревар меѓу Шведска и Норвешка, каде еден норвежанец навиваше со норевешкото знаме меѓу навивачите од Шведска. Никој ниту го уби, ниту го удри, ниту го опцу, ниту нешто му пререче. Што ќе се случи ако на пример меѓу Комитите залута навивач од Шкендија со рамковно знаме? или нанивач од било кој друг фудбалски клуб? или навивач од било која наша соседна земја?
Па истото би го прашал што ќе се случи и ако некој нашинец се најде меѓу навијачите од некоја соседна земја?
Извесно е дека во сите овие случаи несреќникот нема да преживее, но дали ќе има остатоци од неговиот труп или ќе го изедат додека е топол?
« Последно менување: 13 Јуни 2011, 13:38:48 pm gOJDO »
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Losa organizacija ili neartikulisana publika ?
« Одговори #26 на: 13 Јуни 2011, 14:13:59 pm »
Се согласувам со Спортекс дека организацијата беше многу непрофесионална, да не речам мизерна. Но не се согалсувам околу делот дека нашата публика е поцивилизирана одошто западњаците од Европа и од западно-источна Америка.

Прво со лаги неможе да се реализира некој настан, ниту пак се гради репутација. Да не набројувам, мислам дека останатите членови ги опфатија сите пред-изборни ветувања и желби.

Второ, немањето на основни мерни помагала, неопходни за реализација на настан од овој тип какви што се семафор, штоперици, маркери и слично говори доволно за несериозноста и непрофесионалноста во организацијата. Тука не се работи ниту за незнам која сума на пари, ниту за не знам каква опрема.

Трето околу изборот на локацијата, се согласувам со Стратро дека не беше соодветна локацијата за бројноста на публиката. Понатаму, немањето на редари, барикади и слично е исто така економски-неоправдан компромис. Ако тоа не може да го обезбеди тогаш организаторот треба и да се откаже од идеата за организирање на настанот. Желбата сама по себе не е доволна причина ниту средство за успешна реализација.

Четврто, нашите прости маси....Делот за кој не се согласувам со Спортекс дека сме подобри од западна Америка. Најпрво пред неколку години бев учесник во организацијата на трките низ земјава, од редар, па помошник-судија, па на мерење на време и тн. Меѓу другото бев и во организација на драгот во Лисиче. Таму имаше 60 редари, 30 избацивачи од агенција за обезбедување, над 40 полицајци и тн. Покрај тоа имаше посавено 2 огради, од кои едната беше наменета токму за трки во висина од 2 метри, а другата беше жичана ограда за кокошарници(иста како онаа која се употребуваше вчера), имаше и барикади и озвучење преку кое се праќаа апели до раздивеаната проста маса на локалци и околњаци. Па одевме и лично да ги молиме критичните групи. Ги замолуваш „Абе дечки, дај ве молам малку да се присобереме повнатре, инаку нема да може да се одржи тркава“ и од простата маса ти одговараат три-четри поглавари од ордите со прашање и закана „Кој к*р на к*ров ми сакаш ти на к*ров?“, „Ти ли мене ќе ми кажеш шо да праам у мое маало?“, „Ај бе губи се, не замарај“ и слично. Со публика која има таков локално-затуцан менталитет единствен начин за да излезеш на крај е да комуницираш на нивно ниво, а тоа значи употреба на солзавец, водени топови, гумени куршуми, електрични пендреци, бодликава жица и електрична ограда.

Понатаму, во контекст на неартикулираниот однос на ордите од нашите простори ќе посочам еден пример и ќе направам претпоставка. Пред некое време гледав фудбалски натпревар меѓу Шведска и Норвешка, каде еден норвежанец навиваше со норевешкото знаме меѓу навивачите од Шведска. Никој ниту го уби, ниту го удри, ниту го опцу, ниту нешто му пререче. Што ќе се случи ако на пример меѓу Комитите залута навивач од Шкендија со рамковно знаме? или нанивач од било кој друг фудбалски клуб? или навивач од било која наша соседна земја?
Па истото би го прашал што ќе се случи и ако некој нашинец се најде меѓу навијачите од некоја соседна земја?
Извесно е дека во сите овие случаи несреќникот нема да преживее, но дали ќе има остатоци од неговиот труп или ќе го изедат додека е топол?


И идиотската публика е пропуст на организаторот....!
Сакаш да нема сељаци проста маса....?
Много лесно се решава сето тоа со цената на билетот за посета на едеn таков настан...!
Не може некој мрсулко што дрка на постер од Ферари што му го дал комшијата кој бил у град и купил Авто плус списание да седи и гледа таков настан без пари...!
10-тина евриќи ге ја одвратат од помислата за присуство сета проста маса...на која што впрочем не и местото таму!
Кој сака да гледа (се разбира ако е добро организиран) еден ваков настан, ќе си плати!

Ниеден швеѓанец нема да си дозволи да го удри норвежанецот.....не оти не сакаат....(па у база се тепаа секој втор ден дури не избркаа двајца и после мамара беше)...туку дека после треба да плати глоба од илјадници евровизиски...и плус приватна тужба..плус илјадници евровозиски....полиции глуспости ќе му ебат мајка ќе му ебат....и тн.

Лани бев во Швајцарија седум дена....калимеровци врие...зошто кај нас можеш да видиш како плукаат по улица и се секнат и се брише од најблиското дрво или бандера а таму се ко господа...дотерани...културни....два часа зборував со еден додека не успеав да приметам дека мава на Љ и го прашав од каде е ...Тетова вика?

Народот не е во ред?

Кај нас се тепаат и до смрт претепуат и 3 дена никој не знае ништо...се дигаат рамења и ако не изреагираат од страна политички партии, неистомисленици, новинари или сл. може и само пепел да се тури.
А па за тепање на стадион да не праиме муабет.
Јас играв кошарка друже 15 години и сум играл секаде.
Секаде се тепаат...во  Словенија која патем е членка на ЕУ денес и за нив сме ние некултурна маса.....таков ќотек имам изедено што уште ме болат сите ребра...ама тоа беше Југа и законите беа други...ќе изедеш малце ќотек и терај далје!
Во Македонијава....? Јас имам како играч од терен тепано еден од публика во Радовиш и никој ништо не ми рекол...ни полиција која беше таму...ни бакрач...ни никој.... а не па публиката кога се тепа меѓу себе.

« Последно менување: 13 Јуни 2011, 14:34:09 pm Sportex »

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34049
  • Таков е животот... јебига
Одг: Losa organizacija ili neartikulisana publika ?
« Одговори #27 на: 13 Јуни 2011, 14:42:02 pm »


Кратко и јасно. Не мора сите собири да се плаќаат со пари. Не мора секаде да има барикади и жици оти така ќе има и скокачи и секачи и слично. Треба само да има полиција и пендраци и организаторот да има муда. Доволни се знакчиња за забранет пристап и сто мињарди полиција. Стапне ли некој скрпи му нога, однеси го во станица опни му ја казната. Толку треба. Првиот собир ќе го пипува во црна хроника, вториот ќе го пишува во автомобилски списанија. Само пендракот и водените топови и казната. Тоа е решението. Кратко, јасно и ефтино...  според мене се рабира

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Losa organizacija ili neartikulisana publika ?
« Одговори #28 на: 13 Јуни 2011, 14:49:50 pm »
Според мене најбитна е добра организација и убаво планирање. Џабе ти ќе ставиш 100 џандари, кога луѓето само во прв ред ќе можат да гледаат нешто, остали само ќе се бутаат позади нив и толку...

Идеални би било да се организира на некоја писта (спортски, напуштен аеродром), да има уште по една слободна лента (од четири ленти, да се вози на средните две на пример) и после таа лента простор меѓу патеката и публиката да има ограда/банкина, да има редари во доволен број (не премногу) и да има трибини (бар од едната страна).

Што подалеку е публиката од патеката, толку е по безбедно, а и повеќе може да ја види целата трка, односно целиот правец.

За се ова требаат доста пари, желба, способност, време, искуство во организирање на барем слични настани или подолго активно учество на истите, и никако да не се настапува и тргнува со максимата "Боље ишта него ништа" :)
« Последно менување: 13 Јуни 2011, 14:51:25 pm Banzai »
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Losa organizacija ili neartikulisana publika ?
« Одговори #29 на: 13 Јуни 2011, 14:56:09 pm »
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Кратко и јасно. Не мора сите собири да се плаќаат со пари. Не мора секаде да има барикади и жици оти така ќе има и скокачи и секачи и слично. Треба само да има полиција и пендраци и организаторот да има муда. Доволни се знакчиња за забранет пристап и сто мињарди полиција. Стапне ли некој скрпи му нога, однеси го во станица опни му ја казната. Толку треба. Првиот собир ќе го пипува во црна хроника, вториот ќе го пишува во автомобилски списанија. Само пендракот и водените топови и казната. Тоа е решението. Кратко, јасно и ефтино...  според мене се рабира

За истото зборуваме ако погледнеш во суштина....добра организација плус закон еднакво на мирна публика, културна, воспитана....што не се решава со пари се решава со сила. Како што рече Ал Капоне...? Ќе му понудам нешто што нема да може да одбие! Така и овде! Народот не е крив ЗАКЛУЧОК дефинитивно....причините се на друго место!
Имаше ли на светов погнасна публика од англиската...нека каже некој од постарите што се сеќава што се случи на Хејсел....?
После тоа има ли помирна публика на светов од англиската...??
За пријава од страна на полиција за непристојно или хулиганско однесување за време на натпревар се добива доживотна забрана на присутво на сите натпревари во Англија.

Па бујрум тепајте се колку сакате....кршете...мавајте...!
« Последно менување: 13 Јуни 2011, 14:57:50 pm Sportex »