Гласање

Hot hatch за вас?

Alfa Romeo Giuilietta QV
70 (13.4%)
Opel Astra OPC
45 (8.6%)
Volkswagen Golf GTI
57 (10.9%)
Audi S3
59 (11.3%)
Skoda Octavia RS
33 (6.3%)
Seat Leon FR
47 (9%)
Renault Megane RS
53 (10.2%)
Ford Focus ST
28 (5.4%)
BMW 135i
50 (9.6%)
Mercedes A45 AMG
79 (15.2%)

Вкупно гласови: 280

Автор Тема: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?  (Прочитано 165361 пати)

Отсутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3665
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #135 на: 10 Јуни 2013, 18:56:52 pm »
За мене едно 208 ГТи, овие другиве големи се.
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #136 на: 10 Јуни 2013, 18:59:46 pm »
Во споредба со Бенџаминот, би го избрал Меганот ради една, единствена причина - Бемвено е ружно ко Гоце Арнаудов.

Во реалност, би избрал Golf R. How predictable.

Факат беше грд, али имал свртено многу поише тетки од Наум Петрески, гарант  ;D.  

А да не зборма дека внатрешноста на Меганот ни од далеку не мие толку убаво колку на BMW-to во контекст на изјавата на другар ми Крап - „Јас во кола внатре се возам!“

Па колку и да е лична од надвор(мене ми е очајна послендта изведба на Меган, ама да не навлегувам лични префернци се), мислам дека возачкото место во BMW-to е складно и пријатно(не претнциозно - clean and simple). За инструментите на Меганот не сакам ни да помслувам да коментирам.


Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #137 на: 10 Јуни 2013, 19:02:06 pm »
Рено направи добра спортска кола,али да се спореди со БМВ,ке треба да направи уште едно 20-тина добри коли.Ја ценам Рено како марка(компанија),но сепак нема место за споредба.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #138 на: 10 Јуни 2013, 19:07:35 pm »
@Мартин, интересно...ама ипак ќе трба секој ден да живеам со глупиот задник на цла...

Можда грешно ме сфати, оправдано, али овој пат сум стварно на страната на Голф. CLA беше one push too far за платформата на А Klass.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #139 на: 10 Јуни 2013, 19:12:35 pm »
Ако во некое бунило се решам да гледам Рено веројатно само овој модел би го. Инаку со извинување до сите љубители и обожаватели на брендот. За мене Рено не се квалификува за производител на возила со примерен квалитет. Сите оние што си го љубат брендот нека не се осеќаат навредни, ја гајам омразата кон нивниот низок стандард на инжинерство и квалитет на изведба добри 7 години (споредено со цената што ја бараат за истото). Мене доста ми беше од нив.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #140 на: 10 Јуни 2013, 19:15:49 pm »
„мартин..грдо ми е цла то позади...има мноооооооооогу работи што не ми се свиѓаат кај него, ама на крај, мислам дека па би го избрал пред Голфот (иако сум свесен дека можеби подобар избор е голф)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #141 на: 10 Јуни 2013, 19:25:30 pm »
Шо знам бе Дими, од двете зла избери го помалото, така сум слушал. Естетиката кај колите ми е многу битен фактор мене. Не дека колата моја е убава, али е многу поубава од све што се тркалало по улици од таа класа во тоа време.
Е сеа доаѓаме на споредбата на двете „зла“. Кога ќе ја отвориш гаражата, прво ќе налеташ на утепаната задница од CLA. Не би сакал да ми почиња секој ден така. Тука би го одбрал Голф (ако овие се единствените две коли преостанати на планетава). Понатаму, преден погон во МЕРЦЕДЕС? Срамота. Халдекс AWD wins again.
Пак субјективно си е.
Да е до мене, за многу помалку пари има Giulietta QV, во која остатокот од парите ги инвестирам во поголемко турбинче, интеркулерче, бризгалки и KW суспензија, да ја изнавозам додека не ми здосади.

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #142 на: 10 Јуни 2013, 19:32:58 pm »
Agreed, ама ипак сакам нешто ново, нешто ко цла, нешто што не е голф, иако е подобар :) само ради тоа :D
Али тоа праиме муабет што би кога би...

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #143 на: 10 Јуни 2013, 19:58:57 pm »
Сеа си имаш Фиеста, и евентуално точаче за до работа во САД, а ја си имам 17 години стара Алфа. :D

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16697
  • Keep it 100
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #144 на: 10 Јуни 2013, 20:00:40 pm »
Мене па А-класата ми изгледа како CLA перната од позади.


Bramovsk, ни BMW не може да се пофали со убав ентериер:



Се јавија од 90-тите, си го бараат назад дизајнот.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #145 на: 10 Јуни 2013, 20:03:39 pm »
Е баш таа слика ми требаше. Drivers place. Не она накосена инструменталка со куп чуда. Во  сите BMW-а што сум влегол тоа ми било најпријатно. Нема нешто што ќе ти го одвлече вниманието од патот.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #146 на: 10 Јуни 2013, 20:09:24 pm »
Astra OPC изгледа милијарда пати подобро од Focus ST. Ford ја усра работата до крај со новиот ST.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен DayWalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3063
  • Ќебапбрингер!
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #147 на: 10 Јуни 2013, 20:16:44 pm »
Да!!! а најлошото е што е само во изведба со 5 (пет) значи 5 вратиииии еееееејјјј :S :S

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16697
  • Keep it 100
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #148 на: 10 Јуни 2013, 20:26:02 pm »


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Кој нов Hot Hatch би го одбрале?
« Одговори #149 на: 10 Јуни 2013, 20:35:11 pm »
Шо знам бе Дими, од двете зла избери го помалото, така сум слушал. Естетиката кај колите ми е многу битен фактор мене. Не дека колата моја е убава, али е многу поубава од све што се тркалало по улици од таа класа во тоа време.
Е сеа доаѓаме на споредбата на двете „зла“. Кога ќе ја отвориш гаражата, прво ќе налеташ на утепаната задница од CLA. Не би сакал да ми почиња секој ден така. Тука би го одбрал Голф (ако овие се единствените две коли преостанати на планетава). Понатаму, преден погон во МЕРЦЕДЕС? Срамота. Халдекс AWD wins again.
Пак субјективно си е.

Да е до мене, за многу помалку пари има Giulietta QV, во која остатокот од парите ги инвестирам во поголемко турбинче, интеркулерче, бризгалки и KW суспензија, да ја изнавозам додека не ми здосади.
Чим Мартин го бира Голфот пред CLA, мислам дека е излишно моето мислење за тие две коли. И покрај тоа што обожувам Мерцедес и повеќе од VW.

Понатаму, да ми понудат:
1. Рено РС, ќе го земам пред CLA.
2. Голф Р, ќе го земам пред CLA.
3. Голф ГТи, ќе го земам пред CLA.
4. Ауди С3, ќе го земам пред CLA.
5. Џулиета, ќе го земам пред CLA.
6. Фокус СТ, ќе го земам пред CLA.
7. А класа, ќе го земам пред CLA.
8. Октавија РС, ќе го земам пред CLA.
9. Аутлендер 2.2д, ќе го земам пред CLA.
10. Леон ФР, ќе го земам пред CLA.
.
.
.

Незнам како да доловам дека постојат многу малку коли пред кои би избрал CLA. И наполно се сложувам со Мартин за CLA, од газ, од профил, од погон, од срам за значка, од...