Автор Тема: Volkswagen Caddy - мислења и искуства  (Прочитано 5606 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Volkswagen Caddy - мислења и искуства
« Одговори #15 на: 10 Август 2013, 11:51:56 am »
Кедито е одлично за тоа што е наменето. Не се чувствува дека се возиш во доставно возило, туку како во кола. Нема утка со тоа возило. Еден познаник замени стар голф 3 караван со Кеди, (а гледаше да купи S класа и да си го чува голфот за транспорт) и испадна дека навистина е многу удобно возило, како и прав избор за таква кола.

Присутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
Одг: Volkswagen Caddy - мислења и искуства
« Одговори #16 на: 10 Август 2013, 20:59:58 pm »
Е тука веќе проблемот е во тебе. Си оставил кола на сервис и не си побарал документ за тоа?
не не, значи процедурата кај нив беше: носиш кола на сервис, оставаш клуч и кола, потпишуваш документ за сервис,  и после неколку саати ти ја носат дома (или на адреса кај што сакаш) и ти викаат повели клуч колата е средена нема проблем никаков сега? (најверојатно специјален третман за клиенти со проблематични возила?) нареден пат (за една недела) одиш на сервис повторно и исто... после х пати се јавуваш во агенција за заштита на потрошувачи и ти кажуваат дека всушност тоа е практика на овластените сервиси за да избегнуваат траги на сервисирање. Совет од агенцијата: "не можете да ги тужите или да барате ново возило затоа што тие имаат многу јаки адвокати, одете на приватен сервис на друго место." И последниот пат кога правев редовен сервис не ми ставиле печат во сервисната книшка, наредниот ден видов бев за да ми го заверат сервисот, на приемно одделение типот проверува во компјутер 10 мин и вика неее немате правен сервис кај нас... после малку викање и урлање се појави шефот на сервис и го завери сервисот. Мислам дека овластените сервиси ги расипуваат возилата на секој прием кај нив за повторно да се врати клиентот кај нив? инаку зошто после секое излегување од сервис за многу кратко време нешто друго откажува? Истиот проблем го имаше еден другар во Цитроен, отиде дечкото за редовен сервис со исправна ц4 после излегување колава на 1км мртва компјутерот цркнал... демек таква била

Значи вака:

1. Не викам дека лажеш.

2. Кога го расчистивме тоа - мене прикаскава ми изгледа маааааалку напумпана. Зошто?

- Зошто мене ми се нема случено вакво нешто - носам кола на сервис, потпишувам, и ми ја носат колата дома? Не можам да сконтам.
- Зошто би им ја враќал колата на сервис после една недела, ако ти кажале дека се е во ред? Не да урлам и да викам таму, од Порше Македонија ќе ме слушнат во Мак Ауто Стар дека се дерам.
- Од Агенција на заштита на потрошувачи ти кажуваат дека прикриваат "траги" од сервис? Ти потпишуваш некаков документ пред сервис, а немаш примерок за тебе? Не би дозволил такво нешто.
- Од "Агенцијава" се свесни за тоа, и туку така оставаат на случајност?
- Тие што треба да те заштитуваат, те предупредуваат дека имаат во Порше многу јаки адвокати, и те праќаат на приватен сервис? Што не им кажа да го платат, успат - кога веќе се толку загрижени за тебе?
- Не ти ставиле печат за извршениот сервис? Како тоа тебе ти промакна, како тоа не го виде ти, при преземање на возилото - без разлика што "ти го донеле дома"?

Не ги расипуваат НАМЕРНО, туку толку се стручни.

Anyway, се најдобро - и покажи заби малку повеќе, нареден пат. Спрема сите.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Volkswagen Caddy - мислења и искуства
« Одговори #17 на: 10 Август 2013, 21:02:39 pm »
BS.

Присутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
Одг: Volkswagen Caddy - мислења и искуства
« Одговори #18 на: 10 Август 2013, 21:03:58 pm »
^

Ај малку подетално, ако сакаш..

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Volkswagen Caddy - мислења и искуства
« Одговори #19 на: 10 Август 2013, 21:10:21 pm »
Се сложувам со тебе. Наполно. Нелогичности има многу.

Присутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
Одг: Volkswagen Caddy - мислења и искуства
« Одговори #20 на: 10 Август 2013, 21:11:28 pm »
Нели?

Отсутен caddy_korisnik

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 4
Одг: Volkswagen Caddy - мислења и искуства
« Одговори #21 на: 17 Август 2013, 19:05:36 pm »
Е тука веќе проблемот е во тебе. Си оставил кола на сервис и не си побарал документ за тоа?
не не, значи процедурата кај нив беше: носиш кола на сервис, оставаш клуч и кола, потпишуваш документ за сервис,  и после неколку саати ти ја носат дома (или на адреса кај што сакаш) и ти викаат повели клуч колата е средена нема проблем никаков сега? (најверојатно специјален третман за клиенти со проблематични возила?) нареден пат (за една недела) одиш на сервис повторно и исто... после х пати се јавуваш во агенција за заштита на потрошувачи и ти кажуваат дека всушност тоа е практика на овластените сервиси за да избегнуваат траги на сервисирање. Совет од агенцијата: "не можете да ги тужите или да барате ново возило затоа што тие имаат многу јаки адвокати, одете на приватен сервис на друго место." И последниот пат кога правев редовен сервис не ми ставиле печат во сервисната книшка, наредниот ден видов бев за да ми го заверат сервисот, на приемно одделение типот проверува во компјутер 10 мин и вика неее немате правен сервис кај нас... после малку викање и урлање се појави шефот на сервис и го завери сервисот. Мислам дека овластените сервиси ги расипуваат возилата на секој прием кај нив за повторно да се врати клиентот кај нив? инаку зошто после секое излегување од сервис за многу кратко време нешто друго откажува? Истиот проблем го имаше еден другар во Цитроен, отиде дечкото за редовен сервис со исправна ц4 после излегување колава на 1км мртва компјутерот цркнал... демек таква била

Значи вака:

1. Не викам дека лажеш.

2. Кога го расчистивме тоа - мене прикаскава ми изгледа маааааалку напумпана. Зошто?

- Зошто мене ми се нема случено вакво нешто - носам кола на сервис, потпишувам, и ми ја носат колата дома? Не можам да сконтам.
- Зошто би им ја враќал колата на сервис после една недела, ако ти кажале дека се е во ред? Не да урлам и да викам таму, од Порше Македонија ќе ме слушнат во Мак Ауто Стар дека се дерам.
- Од Агенција на заштита на потрошувачи ти кажуваат дека прикриваат "траги" од сервис? Ти потпишуваш некаков документ пред сервис, а немаш примерок за тебе? Не би дозволил такво нешто.
- Од "Агенцијава" се свесни за тоа, и туку така оставаат на случајност?
- Тие што треба да те заштитуваат, те предупредуваат дека имаат во Порше многу јаки адвокати, и те праќаат на приватен сервис? Што не им кажа да го платат, успат - кога веќе се толку загрижени за тебе?
- Не ти ставиле печат за извршениот сервис? Како тоа тебе ти промакна, како тоа не го виде ти, при преземање на возилото - без разлика што "ти го донеле дома"?

Не ги расипуваат НАМЕРНО, туку толку се стручни.

Anyway, се најдобро - и покажи заби малку повеќе, нареден пат. Спрема сите.

како и да е секој си има право на све мислење, јас на форумов дојдов единствено поради тоа што ми требаше совет/препорака за добар сервис за VW, и истиот контакт го добив thanks to velestrumf. До лажење или останати рибарски прикаски не ми е дојдено
1, имав големи маки со сервисот на Порше Македонија
2, ги споделив искуствата за да внимаваат другите на моите грешки, колку и да се неверојатни исто и на мене ми изгледа така од страна гледано но за жал "инвестирав" пари во ново возило а добив многу проблеми
3, не велам дека VW или Caddy се лоши/неквалитетни брендови туку напротив, само маката е во сервисот
и за на крај памет за другпат, човек од грешите се учи

Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Volkswagen Caddy - мислења и искуства
« Одговори #22 на: 08 Октомври 2013, 23:55:41 pm »
Иако меракот беше голем да земеме Кеди, сепак буџетот друго кажуваше.

Го сторивме стариот со Берлинго 1,9 Д, а во текот на годината  пола од извозените километрите јас му ги поминувам, делумно и јас се сторив со Берлинго Фургон 1,9 Д.

Кедито остана само желба, се надевам дека наредното возило ќе биде Кеди :)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Volkswagen Caddy - мислења и искуства
« Одговори #23 на: 09 Октомври 2013, 03:25:50 am »
prasanje do velestrumf vo vrska so

 ..."Првото Кеди 2.0 СДИ - пројде 447000 км за некои 4-5 години, што ќе рече, видело солидна вожња. После тоа го продадовме, и ден денешен сеуште си вози. Проблеми: ни исфорсираа проблем со „процесорот“, и солидно ни го наплатија, а не го решија проблемот. Проблемот се појави после краткотрајна средба на Кедито со врнежи од град, на аутопут... После се испостави дека проблемот бил во некое реле, на кое малку му се оголиле контактите и фатиле р’ѓа. Во Ауто Тек (Шиник) тоа го средија (они и го најдоа проблемот, не Порше)"...

dali moze da dobijam kontakt od Ауто Тек (Шиник)? pretpostavuvam deka e ova avto servis koj bi se razbiral od vw caddy. Imam i jas Caddy so eden problem, imeno koga se trgnuva vo prva cela kola pocnuva da trese a otkako ke se povozi malku nema nikakov problem. ova se slucuva samo vo prvo trgnuvanje vo denot. Spored ona sto mi go kazaa prijateli bi se rabotelo za problem so potisna lamela, no kolata e nova i ima pominato samo 20000km. Vo porsce makedonija poveke nikoga nema da stapnam zatoa sto na redovni servisi mi ja ukrale zastitnata plastika sto stoi na motorot, izolacijata ispod hauba, imaat skrseno eden kopce na  instrument tablata  i na posledniot servis sto mi gi naplatija filtrite za zamena ne gi ni promenija... KATASTROFA od servis lopovi nevideni...

Poleka poleka Porshe se ovlasteni serviseri i ne bi trebalo da e taka.
Tresenjeto na ladno moze da e od problem so zamaec / lamela.
Naprai dijagnostika kaj svesen majstor.
Posle se ostanato.