Автор Тема: Замена на позиција сијалички со диоди  (Прочитано 33507 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54918
  • Махер
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #165 на: 13 Април 2013, 15:10:01 pm »
премногу му е 50W отпорник ќе му ја оптеретува инсталацијата,со керамички 5W ќе заврши работа
Ајдееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееееее.... Легендарни.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #166 на: 24 Ноември 2013, 14:58:40 pm »
Дечки сакам да ги променам стандардните сијалички за долго светло со некои што ке даваат бела светлина (не жолта како овие сега) Ваша препорака ЛЕД, Osram Nighbreaker, blue или .? Истотака ме интересира дали смее да се постави вакво нешто за долги светла.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54918
  • Махер
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #167 на: 24 Ноември 2013, 17:46:06 pm »
За долги смееш што сакаш да ставиш.

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5077
  • Пиши лаже
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #168 на: 24 Ноември 2013, 20:51:09 pm »
Кога веќе се спомнааа најтбрејкер, еден комшија земал за Меганот, 800 денари една мислам дека ми рече. Се размислувам дали да ставам такви, оти даваат побела светлина и ми се поефтини од ксенонот... Колку имаат век на траење?
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Боби Л.

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1273
  • I live my life a quarter mile at a time...
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #169 на: 24 Ноември 2013, 21:03:37 pm »
Boshe

FilipM има повеќе искуство со најтбрејкер тој ги ставаше кај него на пунтото обрати се кај него ... :)
https://www.youtube.com/watch?v=-Lc9QZqITc4
Брзината не е опасна,туку будалата шo седи зад воланот :)

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: Re: Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #170 на: 24 Ноември 2013, 21:08:28 pm »
Колку имаат век на траење?
Многу пати ги спомнавме,  ги имам и јас,  сијалиците се одлични.  Векот на траење најмногу зависи од бројот на работни часа. Еве ги кај мене 5-ти месец тераат.

Отсутен marchesk

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 796
Одг: Re: Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #171 на: 24 Ноември 2013, 21:48:04 pm »
Кога веќе се спомнааа најтбрејкер, еден комшија земал за Меганот, 800 денари една мислам дека ми рече. Се размислувам дали да ставам такви, оти даваат побела светлина и ми се поефтини од ксенонот... Колку имаат век на траење?
Вчера ги гледав јас на макоил 520 една х4, на останатите места по 620 па и нагоре. Според она на нив што го пишува имаат подолг век на траење од обичните, посилна светлина и маваат на бела нијанса, нека каже некој што ги користи дали е така како што пишува, сакам и јас да земам ако има подобра прегледност од обични

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #172 на: 24 Ноември 2013, 22:42:51 pm »
uste eden korisen mod. Halogenkite da se napojuvaat preku rele direktno od + klemata na akumulatorot. Taka ke ima pomal pad na napon i pojako ke e svetloto.

Отсутен Start Up Mac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1518
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #173 на: 28 Декември 2013, 00:18:58 am »
zemav ja night braker  me kostaa 900 denari par 

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #174 на: 28 Декември 2013, 00:23:58 am »
Што разлика има од халогенка што е 900 денари и онаа од 150 денари. И двете светат. За тие 900 денари може да купам 6 обични халогенки.
Нема некоја логика да се плаќаат толку скапо па не се од злато напраени.

Присутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #175 на: 28 Декември 2013, 01:32:12 am »
Некоја од тие по 150денари ќе ти стопи фар/инсталација или нешто друго, па ќе си платиш во евра :D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54918
  • Махер
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #176 на: 28 Декември 2013, 01:33:46 am »
Стандардните од нарва мислам беа 150-200. Овие специјалниве најтбрејкер-булшитбрејкер се ѓаол ипол. А мене ми држеа 3 месеца на фиестата и 5 на полото. Катастрофа. Мора да ги штедиш цело време.

Стандардните по година бар тераат. Златен ксенон. :)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #177 на: 28 Декември 2013, 01:38:00 am »
Стандардните од нарва мислам беа 150-200. Овие специјалниве најтбрејкер-булшитбрејкер се ѓаол ипол. А мене ми држеа 3 месеца на фиестата и 5 на полото. Катастрофа. Мора да ги штедиш цело време.

Стандардните по година бар тераат. Златен ксенон. :)

И ја би ксенон. Ама на фар без лупа свети безвезе. Пробано. Имаше еден дечко во Софија може да ги полира фаровите и да ги направи провидни. После да се вградат лупи. Што и не е така лошо.
Но кога видов дека има ЛЕД Н4 ме премисли. И тоа 3600 лумена ! Свети корне и што е најважно повеќе трае од ксенонот и помалце троши струја.

Инаку до сега сум купил еднаш на бензинска Нарва Н4 за 150 денари и си свети сигурно преку 1 година.

Отсутен icemann

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 679
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #178 на: 15 Јануари 2014, 14:23:15 pm »
Стандардните од нарва мислам беа 150-200. Овие специјалниве најтбрејкер-булшитбрејкер се ѓаол ипол. А мене ми држеа 3 месеца на фиестата и 5 на полото. Катастрофа. Мора да ги штедиш цело време.

Стандардните по година бар тераат. Златен ксенон. :)

И ја би ксенон. Ама на фар без лупа свети безвезе. Пробано. Имаше еден дечко во Софија може да ги полира фаровите и да ги направи провидни. После да се вградат лупи. Што и не е така лошо.
Но кога видов дека има ЛЕД Н4 ме премисли. И тоа 3600 лумена ! Свети корне и што е најважно повеќе трае од ксенонот и помалце троши струја.

Инаку до сега сум купил еднаш на бензинска Нарва Н4 за 150 денари и си свети сигурно преку 1 година.

Јас земав Најтбрејкери за кратки а се мислам за долги што да правам.. дали да ставам пак најтбрејкери или ЛЕД? што пари се тие?

Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Одг: Замена на позиција сијалички со диоди
« Одговори #179 на: 21 Јануари 2014, 13:38:53 pm »
Каде може да се купи АСАЛНИ  диоди кои нема да прегоруваат и по која цена?