Автор Тема: Покачување на обртаите  (Прочитано 8513 пати)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10260
Одг: Покачување на обртаите
« Одговори #30 на: 11 Јуни 2013, 19:17:46 pm »
само кажав за тоа што сум поправал и појвил. А делон пред гранана кај што е лептирон како го викаш него? нели е тоа карбуратот, мора нешто да регулира проток на воздух... ако си се дизните/капалките на грана или в клип... патем не реков дека не може да е автоматчето...

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7000
  • хаУс мајстор
Одг: Покачување на обртаите
« Одговори #31 на: 11 Јуни 2013, 19:57:22 pm »
пронајден е проблемот,дихтунг на капак треба да сменам,почнал по прилично да си пушта со тоа што свеќиците и каблите ги навасал со уље,т.е пливаа во уље,ги избришав колата немаше гајле ни од сецкање во место ниту во вожња,утре ќе сменам дихтунг да не му ја мислам,како и да е фала за советите :)

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Покачување на обртаите
« Одговори #32 на: 11 Јуни 2013, 19:58:54 pm »
bicikle ме потсеќаш на бугар

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6565
Одг: Покачување на обртаите
« Одговори #33 на: 11 Јуни 2013, 21:15:08 pm »
само кажав за тоа што сум поправал и појвил. А делон пред гранана кај што е лептирон како го викаш него? нели е тоа карбуратот, мора нешто да регулира проток на воздух... ако си се дизните/капалките на грана или в клип... патем не реков дека не може да е автоматчето...

Еве да видиш што е карбуратор

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4903
Одг: Покачување на обртаите
« Одговори #34 на: 11 Јуни 2013, 22:03:04 pm »
само кажав за тоа што сум поправал и појвил. А делон пред гранана кај што е лептирон како го викаш него? нели е тоа карбуратот, мора нешто да регулира проток на воздух... ако си се дизните/капалките на грана или в клип... патем не реков дека не може да е автоматчето...
Делот со лептирот по нашки го викаат клапна по странски throttle body

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Покачување на обртаите
« Одговори #35 на: 11 Јуни 2013, 22:23:04 pm »
Single-point injection
Single-point injection uses a single injector at the throttle body (the same location as was used by carburetors).
It was introduced in the 1940s in large aircraft engines (then called the pressure carburetor) and in the 1980s in the automotive world (called Throttle-body Injection by General Motors, Central Fuel Injection by Ford and EGI by Mazda). Since the fuel passes through the intake runners (like a carburetor system), it is called a "wet manifold system".
The justification for single-point injection was low cost. Many of the carburetor's supporting components- such as the air cleaner, intake manifold, and fuel line routing- could be reused. This postponed the redesign and tooling costs of these components. Single-point injection was used extensively on American-made passenger cars and light trucks during 1980-1995, and in some European cars in the early and mid-1990s.


http://en.wikipedia.org/wiki/Fuel_injection#Single-point_injection

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10260
Одг: Покачување на обртаите
« Одговори #36 на: 11 Јуни 2013, 23:00:39 pm »
e aj throttle body neka bide...

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2971
Одг: Покачување на обртаите
« Одговори #37 на: 11 Јуни 2013, 23:27:07 pm »
Еве и од мене едно прашање:

Имам фиат типо 1.7 обичен дизел и после промена на филтерот за гориво знае од време на време да се покачат обртаите. Најчесто се случува кога ќе се забрза поагресивно. Пробав со друг филтер пак исто е, бош пумпата е добра и не треба штелување. Некое чаре?

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14156
  • Пудингот на шоферството
Одг: Покачување на обртаите
« Одговори #38 на: 11 Јуни 2013, 23:30:58 pm »
Стави масло во нафтата,одприлика пола литар на 20-30 литри.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10260
Одг: Покачување на обртаите
« Одговори #39 на: 12 Јуни 2013, 00:05:28 am »
a ima slusano demek i vo filteron za gorivo, pola-pola maslo-nafta i ke go vratis i da ja zapalis. Toa demek bilo za common rail ama, demek injektorite od voda nesto se onadele... ali vo sekoj slucaj polkilo maslo na 20-30 litri nema sto da izgubis ako probas

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2971
Одг: Покачување на обртаите
« Одговори #40 на: 12 Јуни 2013, 00:50:38 am »
Фала многу, ќе пробам ова да видим дали ќе се среди.

Отсутен The Ghost

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 301
Одг: Покачување на обртаите
« Одговори #41 на: 12 Јуни 2013, 03:54:12 am »
Ајде и јас да си прашам.. Имам Форд Ескорт, 1.6 16v (инџекшн) од 1993. Има плин но не со дизни, него цревото од плинот иде директно у цревото за воздух.
Проблемот е мн сличен, во лер гас, колата работи на 900 обртаи на плин, и одеднаш почнуваат обртаите да се мрднуваат, паѓаат се покачуваат (по некои 200-300 обртаи), исто така се дешава и кога ке возам, ке избацам од брзина и застанам, да изгаси. Плинот е наштелован... а пред да биде наштелован, кога ке ја избацев од брзина во возење, ми стоеше на 1800-2000 обртаи дур не застанам, сега тој проблем го нема, но сепак на лер гас не ги држи константо обртаите. Башка кога ке слушнам позади од ауспух, ко да ми трокира малце, као прекини на струја...  ???
 Ги ѕирнав сензорите за лер гас, саух.. ама незнаев како да ги исчистам. Така да некој предлог што како да праам, или да ме упати некој што веќе чистел клапна, сензори...?  :)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10260
Одг: Покачување на обртаите
« Одговори #42 на: 13 Јуни 2013, 19:41:12 pm »
ja prvo kaj mitrevski go odnesov, vidov kako cistat psole sam si cistev :) i mene mi gasese koga e klimata pustena. Samo kaj mene plinot e so dizni. e sega mitrevski poveke so wv rabotat, ali prasaj broj vo pp

Отсутен The Ghost

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 301
Одг: Покачување на обртаите
« Одговори #43 на: 13 Јуни 2013, 22:40:55 pm »
Go iscistiv, ima podobruvanje no pak ne e toa toa...  :-[
Ke vidam pak denovive sto kako ke napraam, ke ja otvoram cela klapna, ke ja iscistam poubavo pa ke vidime..

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Покачување на обртаите
« Одговори #44 на: 14 Јуни 2013, 00:20:32 am »
А да пробаш со друг акумулатор..