Автор Тема: Opel Corsa Color Edition  (Прочитано 15963 пати)

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Opel Corsa Color Edition
« Одговори #75 на: 24 Февруари 2013, 10:49:57 am »
http://fiat.com.mk/premiumsaldi/DESKTOPDEFAULT.ASPX?TABID=399

http://fiat.com.mk/Uploads/27%20Punto%20EVO%201.4%20M.Air%20Sport%203v.pdf


Во салонот во Аутомобиле СК, седев во него, по мое, изгледа подобро од сите погоре набројани автомобили. Yes, го надминува лимитот за 2KW но добиваш добро моторче, одлична опрема (.pdf фајлот погоре)






Изгледа вака како на сликите погоре, со оваа боја е, (има сончев кров), но ги има и овие лепенки од страните




ентериер, мислам овој + спортски седишта





Оди, исценкај се, мислам дека ќе ја дадат и подолу  ;)
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Opel Corsa Color Edition
« Одговори #76 на: 24 Февруари 2013, 11:07:43 am »
А за ново количе, или половно од тие што се старо за ново јас можам да ти напраам добра цена во Аутомотив груп.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2975
Одг: Opel Corsa Color Edition
« Одговори #77 на: 24 Февруари 2013, 11:47:21 am »
И обавезно барај тест возење, колата ја купуваш за да ја возиш, а не само за да ја гледаш. ;)
Да да,нареден викенд ке одам по салониве да ги извозам коливе за да видам која најдобро ќе се однесува на пат,дали е трома или не и сл.

Фиестата ја ѕирна?10700 дизел

Имам еден другар со фиеста само е бензинец,отприлика знам какви се материјалите внатре само треба да повозам дизел

Swift-от би ти го препорачал со 3 врати,поубав е:)
http://www.mirkat.mk/images/images-swift/fotogalery-swift/3p_ex_04.jpg

Да,и јас го гледав и мене повеќе ми се допаѓа со 3 врати

Незнам неќам да се мешам, ама според мене Corsaта е поубава од Swift-от, каде-каде.

Поубава е ама 1.2 со 17-ките бандажи ми матат работа

Сфитот го има 1.6, што е каде каде поарен од 1.2 ( ете од прва рука изјавувам). Ама па колегата нема 2 години искуство така да тоа игра голема улога, колку и да куцаме ние тука немој брат немој земи си појако ова она, не е баш така.
Корсата никогаш не ми била омилена, поготово не овој модел, ама па тоа што го нуди е супер ( колор едишн).
Совет, иди извози една киа рио, фиеста, поло, незнам таму што друго веќе има у класата, ама обазно повози ги риото и фистата, каде каде подобар избор би биле од корсата ( иако нема да имаат поголеми бандажи).


Не се брзам,ќе ги извозам сите па после ќе донесам одлука дека сега ќе купам кола па после по којзнае колку време

колку пари е свифтот?
ваљда ќе му остане нешто за плаќање казни/частење пандури :D

Не би сакал да играм така,утре може да одам до Велес,Охрид па да ме изгорат :D

Во Миркат тест возилото Suzuki Swift Sport со 5,000 км поминато го даваат за 12,000 евра. Најтопло ти препорачувам да одиш да го ѕирнеш.

Не смеам да возам над 75kW,уште сум возач почетник а сузукиво 136 коња има.
Друже ако имате некоја друга кола по дома со која што нема да те фаќа законов, пакуј го свифтот зашто ќе се каеш после. Нека го возика некој друг за тоа време додека не напраиш 2 години, после ќе си уживаш. Или па купи нешто до кај 1500 евра, учи се на неа, крши ја, лупај ја, после 2 години шитни ја за 1000че па иди на свифтче спорт.

Возачката ја зедов лани во јуни и можам да кажам дека не сум ептен почетник што не знае да вози.Дома имаме стара кола со обичен дизел па така татко ми не би ја мењал за жива глава дека ептем малку му троши па сега ако го земеме swift-ов најверојатно во гаража ќе дреме

@filipm

Пунтово не ми се свиѓало од напред ама со ваква комбинација на бои убаво изгледа,и ова ќе морам да го провозам.Го провозев ова и супер се држи на пат,стабилно е па ова би требало да биде уште поусовршено.
http://milenium.mk/site/index.php?option=com_content&view=article&id=320&Itemid=92&id_p=569

@Riki Ако се одлучам од таму да земам нешто ќе те исконтактирам :)

Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1855
  • Renault Megane R26
Одг: Opel Corsa Color Edition
« Одговори #78 на: 24 Февруари 2013, 13:16:21 pm »
Дуле еве и ја да кажам нешто.Знам дека повеќето од форумов ќе речат овој почна да го тупи со Рено ама ја пак ќе си кажам.

Ако воопшто ти се допаѓа новото клио оди до Аутомотив и види го и пробај го.

Имаат тест возило со 0.9 мотор,турбо бензинец со 90кс со старт & стоп технологија која заштедува гориво.Тоа клио што го имаат како тест возило е поприлично напукано со опрема.Има 7 инчен тач скрин со навигација со карти на европа,со мп3,блутут,усб,многу добар аудиo систем,Има ЕСП,комплетна електрика,алу бандажи 16ки,клима уред и уште многу други работи кои нема потреба да ги набројувам.Работи кои ги нема ни во повисока класа на возила.

Е сега цената е навистина претерана.Каталошката цена на тој модел со таа опрема е 14650е на кој одма ти даваат 10% попуст и доаѓа до цена од 13200 што по мене е висока иако е нов модел.

Мој предлог,откако ќе го пробаш ако воопшто ти направи мерак и ако не ти е проблем да купиш неколку месеци старо возило со неколку иљади километри,разговарај за купување на тоа возило што ќе го пробаш уствари тест возилото.
Нека ја кажат они нивната цена за тоа да речеме половно возило а ти ќе ја кажеш твојата цена која можеш да ја дадеш.

Мислам дека без проблем би го земал тоа возило за 11000е ако не и подоле што по мене е одлична цена,за возило со таков мотор и таква опрема!

Се работи за исто вакво,иста боја,исти бандажи.







Отприлика ваков ентериер






Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Opel Corsa Color Edition
« Одговори #79 на: 24 Февруари 2013, 13:18:37 pm »
Моторот 0.9. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1213
Одг: Opel Corsa Color Edition
« Одговори #80 на: 24 Февруари 2013, 13:23:59 pm »
Сакав да му споман клиово ама пошо е скапо не го реков, иначе најдобро мало возилце. Ама прескапо

Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1855
  • Renault Megane R26
Одг: Opel Corsa Color Edition
« Одговори #81 на: 24 Февруари 2013, 13:25:48 pm »
Мече и јас сум скептик за вакви мали моторчиња ама турбото и те како добро си ја врши работата.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Opel Corsa Color Edition
« Одговори #82 на: 24 Февруари 2013, 13:48:52 pm »
Јас помислив на Клиото,ама нов модел поскапо е.Плус знам дека моторот колку толку ке си ја брка работата пошо е турбо,но како ќе се покажи допрва треба да видиме.Ова е нов мотор.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1855
  • Renault Megane R26
Одг: Opel Corsa Color Edition
« Одговори #83 на: 24 Февруари 2013, 14:09:04 pm »
Ги има во понуда и старите мотори.Го има 1.2 16в 75кс кои е најефтин,има и дизели 1.5 дци со 65кс кои е иста цена како турбо бензинецот и 1.5 дци со 90кс кои е најскап.
Сепак мислам дека новово моторче е најдобра опција.Најпозитивно дека клиово е полесно од старото и тежи околу 1000кг.Поточно со 0.9 мотор тежи 1009кг а со дизелите тежи 1071кг што се одлични броки.
Со стариот мотор 1.2 тежи 980кгр.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Opel Corsa Color Edition
« Одговори #84 на: 24 Февруари 2013, 14:35:52 pm »
Дци 65,па потоа едно ремапче,ем законски ем задаволен од моторот.Останува уште Дуле_ да го купи.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Bauer

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1213
Одг: Opel Corsa Color Edition
« Одговори #85 на: 24 Февруари 2013, 14:39:52 pm »
Едвај чекам да видам тест од дци 90. Тоа би требало да корне

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Opel Corsa Color Edition
« Одговори #86 на: 24 Февруари 2013, 15:05:06 pm »
што да корнaт бе сироти 90 коња :D

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Re: Opel Corsa Color Edition
« Одговори #87 на: 24 Февруари 2013, 15:31:44 pm »
Во Клио би било сосем пристојно

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Opel Corsa Color Edition
« Одговори #88 на: 24 Февруари 2013, 15:32:26 pm »
што да корнaт бе сироти 90 коња :D

;D ;D ;D ;D



Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Opel Corsa Color Edition
« Одговори #89 на: 24 Февруари 2013, 16:25:06 pm »
што да корнaт бе сироти 90 коња :D
Нисан Тида со 1.5дци 105кс влече многу,многу убаво.Бев изненаЏен.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D