Автор Тема: опел астра 1.6 16 вентилски  (Прочитано 7945 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: опел астра 1.6
« Одговори #15 на: 10 Август 2013, 00:56:05 am »
маршер... да те прашам уште нешто...

можно ли е на пумпа уљна да крене поголем притисок од цилиндар и низ пукнатина во блок или глава да друка уље во цилиндар а наспроти тоа при детонација да не враќа во каналите?

затоа што на капаче за уље нема ништо ни дим ни бутур... вода не губи исто така... можно ли е да крене толку многу притисок и да пробива само во еден правец?

хидро подизачите посекако ке се проверат и исчистат...


еее да.... сега ми текна... пред воошто да ја пробаме да ја вергламе на компјутер ја закачив и ми покажа грешка ваква: fuel circuit pressure fail.
и откако ја запаливме и тестиравме за цело време без оглед колку пати ја бришев грешката одма се појавуваше...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: опел астра 1.6
« Одговори #16 на: 10 Август 2013, 08:27:31 am »
Вака,спомнуваш брегасти,значи две се,тогаш е 16в.
Те  молам бројот на грешката ако го памтиш или од сообрќајната дозвола исчитај го бројот на моторот или е X16XE(L) или Z16XE-така треба да почнува...
Белиот чад ме асоцира на пробиен дихтунг на глава,па низ каналите за масло накај подигачите да пробива притисок од цилиндрите...
Во секој случај како ми мириса, ќе треба главата надвор...

BTW...не се лути за некои коментари, не е интересен животов без заебанции...верувам не се злонамерни...интересно е кај нас што форумите за автомобили ретко членуваат луѓе од професијата..повеќето се љубители или зависници од автомобилите..
« Последно менување: 10 Август 2013, 08:39:24 am marsher »

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: опел астра 1.6
« Одговори #17 на: 10 Август 2013, 12:30:23 pm »
Вака,спомнуваш брегасти,значи две се,тогаш е 16в.
Те  молам бројот на грешката ако го памтиш или од сообрќајната дозвола исчитај го бројот на моторот или е X16XE(L) или Z16XE-така треба да почнува...
Белиот чад ме асоцира на пробиен дихтунг на глава,па низ каналите за масло накај подигачите да пробива притисок од цилиндрите...
Во секој случај како ми мириса, ќе треба главата надвор...

BTW...не се лути за некои коментари, не е интересен животов без заебанции...верувам не се злонамерни...интересно е кај нас што форумите за автомобили ретко членуваат луѓе од професијата..повеќето се љубители или зависници од автомобилите..

за саат два ке отвориме, а за сообраќајната незнам дали е оставена.. ако е ке ти ја пишам... уствари бројот на моторот го има на моторот нели хахаха  ;D а бројот на вентили ке го видам.. реков дека не приметив едноставно не ме тангираше во моментот, нити се замарав со тоа нити ми беше на крај на памет...

за коментарите со заебанциите знам дека не се злонамерни... ако осетам дека некој е злонамерен према мене така добро ке го испичкарам и оттерам у три лепе (на цивилизиран начин секако) што нема да му текне више да пишува... на пример со кими кога злонамерно сакаше да ме изребрачи во темата за соларите...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: опел астра 1.6
« Одговори #18 на: 11 Август 2013, 01:45:36 am »
дихтунг не е изгорен, цилиндар нема прснато, на главата не се гледа видливо да има пукнато негде... утре т.е. понеделник главата иде на тестирање па ке видиме што ке испадне... ако главата не е прсната цнатрешно ке растураме уште... тогаш нај веројатно е скршена карика...

п.с. 16вентилски е...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: опел астра 1.6 16 вентилски
« Одговори #19 на: 29 Април 2014, 18:27:16 pm »
и оваа тема може да се заклучи или избрише, по желба на администрацијата
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време