Автор Тема: Домашни Миленици  (Прочитано 700846 пати)

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1969
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4995 на: 24 Мај 2024, 14:23:21 pm »
@nikomil1 повеќето е куќи, асфалт.
А кажи ми, рече си чувал вучјак. Какво куче е? Освен проблем до куковите има ли некоја друга мака? Гледам има златни и црни, а ми искочи и вел чувјак-швајцарски овчар.
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5081
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4996 на: 24 Мај 2024, 16:01:28 pm »
Јас сум изгорен за лагото кога би имал соодветни услови би чувал тоа, хипералергени се, мерак се и за во двор а и за дома, не се митарат, добри се со деца, а и за по планини ти е топ друшка.  Ако го заучиш по тартуфи ем ќе се ќефа самиот ем ручекот дома изваден. И кај нив треба пазење од кај се зема да се знаат родители, да се избегни мака со колкови и уште некои слични проблми.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 647
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4997 на: 24 Мај 2024, 22:59:59 pm »
@nikomil1 повеќето е куќи, асфалт.
А кажи ми, рече си чувал вучјак. Какво куче е? Освен проблем до куковите има ли некоја друга мака? Гледам има златни и црни, а ми искочи и вел чувјак-швајцарски овчар.

ne sum chuval vuchjak nikogash .. i sharplaninecot e ovchar .. i azijatot e ovchar. na takvi ovchari mislev. imam chuvano melezi od sharplaninci kako dete (ustvari jas samo gi igrav .. baba i dedo gi chuvaa). luna azijatkava e moe prvo kuche shto go imam kako vozrasen.

od prijateli shto chuvale vuchjaci sum videl sekakvi .. i iskriveni i kleknati i kleti i krotki. na vremeto imashe eden BEL/SIV volchjak (dalton se vikashe) mislam deka nema kavadarchanec roden vo 70ti shto ne go znae dalton. celo kavadarci go shetashe (sam ili so gazdata. kavadarchani ako chitate kje vi tekne li na dragan na geva i kucheto shto go imashe?) i ne praveshe belja.

bea mnogu popularni krajot na 90ti volchjacite i popularnosta im presudi (kako i na mnogu drugi sorti) pochna da se shtanca za prodazba se i seshto..generalno gi napravija kleknati vo zadnite noze kako zhaba ich ne me bendisuva toa. ovoj dalton shto go spomnav na vremeto beshe primer za ispraveno fino kuche

shkolski moj imashe volchjak od ovie pomodernite za na izlozbi..krupno i povlaknesto kuche i beshe i toj OK mada kade kade poklekav od dalton :)

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8069
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Домашни Миленици
« Одговори #4998 на: денес во 10:47:19 »
Drugovo, akvarium kaj bi naprajle niz mk? Ili da ne znae nekoj so carina Kako e za akvarium ?
Додека бев активен на форумот, знаев повеќе.
Да видиш имаше некој Симо ксј соборна.
Исто да се консултираш со Мики Немо аква шоп.

Би препорачал прво да решиш какви риби ќе чуваш, тоа ќе ти дефинира каков аквариум ти треба. Со силикон не експериментирај, порано користевме Соудал Белгиски, беше околу 500мкд туба. Стакло што подебело и на лепењето да има силикон слој, да не чепка стакло на стакло никако.

Правило во акваристиката е дека силиконот ја држи водата.

Јас имав Малави циклиди, сега сакам Тангањиканци ама да пораснат уште малку децава, уште е гужвесто дома

Нешто друго ако треба прашај.