Автор Тема: Конверзија од Xenon во Halogen  (Прочитано 2965 пати)

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Конверзија од Xenon во Halogen
« Одговори #15 на: 31 Октомври 2012, 21:23:06 pm »
Не е битно. Кога ќе собереш се боље е ксенонот од секоја гледна точка.

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Конверзија од Xenon во Halogen
« Одговори #16 на: 31 Октомври 2012, 21:36:31 pm »
се исплати да се инвестира во ова,со оглед на тоа што сијаличките траат доста време :)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Конверзија од Xenon во Halogen
« Одговори #17 на: 31 Октомври 2012, 21:38:48 pm »
Првиот ксенон шо го имав монтирано на Алфата беше платен 200 евра.Сменив една сијалица после две години и ја платив 1200 денари.
Ксенонот на БМВ-то мислам дека брат ми го купи околу 3500-4000 денари,и сијалица не сменив цели 3 години.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Конверзија од Xenon во Halogen
« Одговори #18 на: 31 Октомври 2012, 21:56:32 pm »
Јас земав кола на старо со ксенон, и тоа носи малце посоленки сијалици, D1S, прва работа беше да си нарачам нови ОЕМ (osram/sylvania) сијалички. Во ниеден момент не сум помислил на даунгрејд.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Конверзија од Xenon во Halogen
« Одговори #19 на: 31 Октомври 2012, 22:01:20 pm »
xenon ako e fabricki si toa najdobroto. Aftermarket iskreno mislam deka ima razlika

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Конверзија од Xenon во Halogen
« Одговори #20 на: 08 Мај 2013, 08:32:59 am »
Мене лично побитна ми е пасивната безбедност од колку активната, па кога купував ново возило XENON  беше нешто неопходно. Воопшто не ме интересираа возилата без фабрички XENON.Разликата помеѓу фабричкиов XENON и обичните светла на старото возило е НЕБО ЗЕМЈА. Дефинитивно помалку ме заморува возење навечер и дефинитивно се има многу поголема сигурност.

@SIMO. Сигурен сум дека доста си читал околу разни марки и модели на сијалици. Што ми предлагаш, кога ќе дојде време за замена на сијалиците на CRV -во, што да пазарам? Дали ако ставам некаква подобра верзија од ОЕМ -от од Хонда, ќе добијам осетно подобро светло, или да си седам до ОЕМ -от?

Колку е просечен век на XENON сијалици?


Дарко

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Конверзија од Xenon во Halogen
« Одговори #21 на: 08 Мај 2013, 08:49:48 am »

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Конверзија од Xenon во Halogen
« Одговори #22 на: 08 Мај 2013, 13:45:39 pm »
Мене лично побитна ми е пасивната безбедност од колку активната, па кога купував ново возило XENON  беше нешто неопходно. Воопшто не ме интересираа возилата без фабрички XENON.Разликата помеѓу фабричкиов XENON и обичните светла на старото возило е НЕБО ЗЕМЈА. Дефинитивно помалку ме заморува возење навечер и дефинитивно се има многу поголема сигурност.

@SIMO. Сигурен сум дека доста си читал околу разни марки и модели на сијалици. Што ми предлагаш, кога ќе дојде време за замена на сијалиците на CRV -во, што да пазарам? Дали ако ставам некаква подобра верзија од ОЕМ -от од Хонда, ќе добијам осетно подобро светло, или да си седам до ОЕМ -от?

Колку е просечен век на XENON сијалици?


Дарко

Фабричките ксенони, со целодневно користење, би требало околу 3 години да истрпат без проблем.
Кога ќе дојде време за промена, освен ОЕМ-от (кои се некои филипс или осрам многу веројатно), треба да се пробаат Cool Blue Intense 5000K, луѓе по форуми се фалат... :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Конверзија од Xenon во Halogen
« Одговори #23 на: 08 Мај 2013, 14:02:02 pm »
Дур да дојдат на ред на CRV-от може ќе смениш кола :)