Автор Тема: Бројки на стакла на автомобилот  (Прочитано 1435 пати)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Бројки на стакла на автомобилот
« на: 01 Ноември 2012, 20:22:34 pm »
Da gi objasnime brojkite na staklata na avtomobilot. Sto znacat. Zosto na prednite stakla cesto pisuva edna godina (primer 03, sto bi znacelo 2003ta godina), a na zadnite druga (02).

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Бројки на стакла на автомобилот
« Одговори #1 на: 01 Ноември 2012, 20:24:52 pm »
На нови возила не би требало. Би требало и предно и задно и странични да бидат со иста година на производство.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Бројки на стакла на автомобилот
« Одговори #2 на: 01 Ноември 2012, 20:25:55 pm »
Зошто со иста година на производство?

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Бројки на стакла на автомобилот
« Одговори #3 на: 01 Ноември 2012, 20:37:23 pm »
Обично се поклопоуваат со годината на производство на возилото. Барем кај мене на сите до едно возила што сум ги имал, било така. Може да се погоди различен месец, (бројот на точки, мислам дека е дво или тромесечје, на пример 1 точка значи прво, две точки второ итн двомесечје или тромесечје, значи максимум 4 или 6 точки пред бројката за година), но секогаш биле иста година.

Ако е различна годината, многу веројатно дека е сменет прозорецот. Некои кога купуваат коли на старо, внимаваат и на тоа, индицирајќи дека може имала удес колата, јас конкретно не се секирам за стаклата, пошто ми се случило да сменам шофершајбна зошто камен ми летна од железнички надвожњак, а и на алфата може да го сменам зошто има цуфка од камче.


BTW, еве нешто што најдов:
http://www.carwindshields.info/windshieldmarkings

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Бројки на стакла на автомобилот
« Одговори #4 на: 01 Ноември 2012, 20:52:18 pm »
Само Господ знае како си ги менаџираат залихите на потрошните делови во фабрика... под услов да зборуваме за ново возило. Ако е половно возилото зошто да не? Мене ми се има скршено два пати шофершајбна во животот и два пати ми имаат отворено кола па сум менувал прозори....

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Бројки на стакла на автомобилот
« Одговори #5 на: 01 Ноември 2012, 21:27:22 pm »
Веројатно доста добро, на брат ми мерц-от мораше да сменат шофершајбна директно од производителот, стаклото го чекаше 7-8 дена, и беше произведено во истиот квартал кога пристигна. Се работи за тотално нов мерцедес, кој беше стар само 2-3 месеци, а самиот модел беше официјално претставен 3-4 месеци претходно во светски рамки.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Бројки на стакла на автомобилот
« Одговори #6 на: 01 Ноември 2012, 22:37:45 pm »
Мене задното триаголниче ми го скршија у Грчка пред 10 години,  уште неможам да им опростам, сестру им ебем.

Да ме прашаа, џабе ќе им го дадев радивцето. Среќа Жаре Алфа ми најде со ист тон на боја.