Автор Тема: Препорака за акумулатор  (Прочитано 1623 пати)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Препорака за акумулатор
« на: 13 Септември 2012, 17:10:17 pm »
Најверојатно му дојде крајот на Bosch Silver-от на 206-чето...Истера добри 6 години, али толку...
Акумулаторот е 44Ah моментално...
Ново што гледав и онака што ми фати око беше VARTA Blue Dynamic 52Ah, 470А ударна струја при палење, цена 3550 денари, и Еxide Premium 45Ah и 390A ударна струја при палење за 3300 денари, или пак Exide Premium 53Ah и 530A ударна струја при пралење за 3600 денари.
Реално тука се некаде сите, со тоа што незнам за што да се одлучам.

Колата е 1.4 безнинец, а со оглед на тоа дека до сега тераше со Бошко од 44Аh, не би имало потреба од нешто помоќно...Веројатно и алтернаторот полни до толку...
Би земал Бошко пак, ама незнам дали кај нас воопшто го има некаде??? Бис Оил? Каде има дуќан?
Вартата ја прават Џонсон Контрол, а Ексидот неам појма...
Со варта имам позитивно искуство, али со Ексид до сеа сум немал никакво...Бошко ми е ТОП бренд, а Топла не сакам ни у лудило да ја видам...Три изрикаа одма после гарантен рок...

Некое искуство, мислење, препорака, што, зошто, како?
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Препорака за акумулатор
« Одговори #1 на: 13 Септември 2012, 17:14:20 pm »
Kupiv eden alakumator EXIDE od komsii za kolata, i mi rekoa imal 2 godini garancija...... Uste ne sum go isplatil (na rati go zedov) ama ne e eftin 3800 denari za 60ah.. Ne znam dali e dobar no za sega raboti. Ke pisam posle 4-6 godini ako izdrzi

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Препорака за акумулатор
« Одговори #2 на: 13 Септември 2012, 17:21:14 pm »
.. Ke pisam posle 4-6 godini ako izdrzi

Тоа му е најважно на Сале во моментов да знае за 4-6 год. дали е добар,а до тогаш...

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: Препорака за акумулатор
« Одговори #3 на: 13 Септември 2012, 18:14:31 pm »
Ја купив Еxide Premium за Голфот, скоро пола година тера одлично ...