Автор Тема: Алтернатор за астра г  (Прочитано 1948 пати)

Отсутен kirilsbmw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 361
Алтернатор за астра г
« на: 17 Август 2012, 06:50:13 am »
Здраво како што кажува насловот алтернаторот престана да полни одеднаш, го извадив надвор и испадна дека се е во ред со него намотки диоди, четкици, освен регулаторот (реглер)... Ме интересира каде можам да барам, продавници за опел, автоелектричари итн?

Поздрав Кирил

Отсутен proff

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1441
  • no comment at the moment
Одг: Алтернатор за астра г
« Одговори #1 на: 17 Август 2012, 07:11:44 am »
Ако си од СК оди кај маешер, а тој ќе ти го среди проблемот или ќе го набави тоа што ти треба. Скоро сите сервисери си имаат свои добавувачи. А ако сакаш сам да го менуваш тогаш и секоја доброснабдена продавница ќе ти го обезбеди ако го немаат на лагер. Следна опција ти се авто-отпадите од ск преку тетово, гостивар до струга. А еве ти и број од еден сервисер во прилеп кој работи само со опел и често има делови од хаварисани возила како и цели мотори  075 880939 (Горан)
Иста грешка неможиш да повториш два пати. Вториот пат тоа не е грешка туку твој избор!

Отсутен kirilsbmw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 361
Одг: Алтернатор за астра г
« Одговори #2 на: 17 Август 2012, 08:36:07 am »
 Фала за информациите, јас веке го извадив алтернаторот и регулаторот си го земав со мене како урнек за после да барам по продавници.  Искрено бидејки не сум имал опел и незнам ни каде има добри продавници за опел делови во Скопје. :) ...

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Алтернатор за астра г
« Одговори #3 на: 17 Август 2012, 11:01:41 am »
Кирил, убаво ти вели Профф, иди кај Маршер, види го линкот и се ќе ти стане јасно.

http://forum.carclub.mk/index.php/topic,177.0.html

Отсутен Suki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 695
Одг: Алтернатор за астра г
« Одговори #4 на: 17 Август 2012, 13:09:44 pm »
regulator imas kaj benfiko vo cair toa e prodavnica za delovi za opel,seat... baraj tamu sigurno ima i e okolu 1800 denari ako e isto kako kaj vectra b

Отсутен kirilsbmw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 361
Одг: Алтернатор за астра г
« Одговори #5 на: 17 Август 2012, 13:22:46 pm »
 Ке одам таму ке побарам после, инаку изгледа вака нешто како на сликата


Отсутен Suki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 695
Одг: Алтернатор за астра г
« Одговори #6 на: 17 Август 2012, 15:57:48 pm »
a ne mojot regulator drug e ali so sobrakajna odi vo benfiko sigurno ke najdes takov kakov sto ti treba  e za cena malce se poskapi  ali imaat ako sakas skart delovi ili pak ako sakas imaat i originalot

Отсутен kirilsbmw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 361
Одг: Алтернатор за астра г
« Одговори #7 на: 18 Август 2012, 21:20:18 pm »
Инаку го средив алтернаторот, испадна на крај дека беше зезната една диода, ги сменив комплет сите (еден дел), и сега работи супер...
  плочката со диодите ја платив 1330 денари