Автор Тема: Проблем Водна пумпа Peugeot 206 1.9Diesel помош!  (Прочитано 3870 пати)

Отсутен Passat4e

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 211
  • Peugeot 1.9 Diesel .!.
Проблем Водна пумпа Peugeot 206 1.9Diesel помош!
« на: 10 Ноември 2016, 21:25:48 pm »
Дечки денес ми отиде Водната пумпа крена температура хладњакот работеше цело време не можеше да спушти испод 100 ја возев на ризик до сервис кога стигнав таму отварање хауба чад невиден уште да се запалеше. Истече целиот антифриз од тоа што го видоа мајсторите ми рекоа дека е отидена водната пумпа ке треба да се замени со нова али со тоа и цел сет на каиши ролер и затегач а сменети ми се пред нецели 20 000км по моја проценка истите тие би требало да истераат и повеќе од 20 000км и дека нема потреба да се сменат.Па ме интересира дали некој од вас овдека на форумов ја имал истава мака како ја решил совет и чаре ??? ??? ??? ??? иначе се работи за Peugeot 206 1.9Diesel 99 год фала однапред за секој совет и препорака.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4163
Одг: Проблем Водна пумпа Peugeot 206 1.9Diesel помош!
« Одговори #1 на: 10 Ноември 2016, 21:38:08 pm »
може биле неквалитетни деловите па така брзо откажале.сепак,ако ти е мајсторот од доверба,да му веруваш.

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Проблем Водна пумпа Peugeot 206 1.9Diesel помош!
« Одговори #2 на: 10 Ноември 2016, 21:54:21 pm »
Штом имаш 20к само може пак да ти ги стават истите, ама ќе возиш уште 20к макс. со ребрастиот не ти е менувано водна нели??
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Passat4e

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 211
  • Peugeot 1.9 Diesel .!.
Одг: Проблем Водна пумпа Peugeot 206 1.9Diesel помош!
« Одговори #3 на: 10 Ноември 2016, 22:01:37 pm »
пред нецели 20 000км сменив ребраст клинест ролер затегач и водна пумпа

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Проблем Водна пумпа Peugeot 206 1.9Diesel помош!
« Одговори #4 на: 10 Ноември 2016, 22:30:25 pm »
Obicno nekoe nepisano pravilo e cim vadis cel set i da go promenis.kaisot si fatil nekoe uzublenje kako sto si bil namesten i sega go vadis i mestis nanovo i pak kje treba da si dobie novo leziste.E tuka e problemot i tuka doagja mnogu pati do oslabuvanje na rebrastiot i kinenje.
Znam deka mnogu kje komentiraat deka ne drzi voda moabetov ama za 1000 denari nov rebrast i taka otvaras sve ne e skapo.
Arno ti kazale smeni sve i bidi miren.

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Проблем Водна пумпа Peugeot 206 1.9Diesel помош!
« Одговори #5 на: 10 Ноември 2016, 22:34:21 pm »
Оно е најдобро се ново да, може и каишот да има терет од пумпата, а и зошто да откаже толку бргу? сигурно од неа тече??
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Passat4e

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 211
  • Peugeot 1.9 Diesel .!.
Одг: Проблем Водна пумпа Peugeot 206 1.9Diesel помош!
« Одговори #6 на: 10 Ноември 2016, 22:59:23 pm »
Иначи до сега имам сменето 4-ри каиши ми ги кинеше до сега со последниов сменив и некој си лагер и го контролирам од време на време каишот погледнувам дали има некој знаци пак да се скине нема мака па ке видиме а ова со пумпава баш од никаде испадна и баш се чудам од што може да рикне не ја возам многу и ја возам домакински што би се рекло од дома до работа и назад и понекогаш ако ми испадне нешто да завршам некоја работа све имам сменето од потрошен материјал од каиши до ролер затегач а и водната пумпа во истиот ден ја сменив со нив незнам што мука виде па што рикна наеднаш.

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Проблем Водна пумпа Peugeot 206 1.9Diesel помош!
« Одговори #7 на: 10 Ноември 2016, 23:06:13 pm »
Тоа е линискиот што ти се кине, и најверојатно затегачот ти е закосен треба да го смениш. што марка водна пумпа е? јас сеуште не верувам да е таа да пушти на 20к км, ај ќе види мајсторот ќе ти каже.
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Passat4e

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 211
  • Peugeot 1.9 Diesel .!.
Одг: Проблем Водна пумпа Peugeot 206 1.9Diesel помош!
« Одговори #8 на: 10 Ноември 2016, 23:23:45 pm »
Не ме ми текнува што марка беше Водната пумпа а гледаа баш од каде тече и констатираа дека е водната пумпа а и кога дојдов само што не се запали колата кога отворив хауба имаше и што да видам чад невиден одоздола многу течеше ја прво мислев дека е некое цревце во прашање ама испадна дека е пумпата.

Отсутен Passat4e

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 211
  • Peugeot 1.9 Diesel .!.
Одг: Проблем Водна пумпа Peugeot 206 1.9Diesel помош!
« Одговори #9 на: 11 Ноември 2016, 17:31:27 pm »
Средено сменето нова Водна пумпа кога ја извади мајсторот вртејќи ја со рака имаше голема луфта а тоа никако не смее да го има почнала да врти накосо дури се познава на самата пупта како малите перки направиле засеци а со тоа и самата пумпа го туркала каишот цело време ставиввме нова па сега со Госпот напред и да не заборавам и Антифлиз Valeo.

Отсутен Passat4e

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 211
  • Peugeot 1.9 Diesel .!.
Одг: Проблем Водна пумпа Peugeot 206 1.9Diesel помош!
« Одговори #10 на: 11 Ноември 2016, 22:37:39 pm »
Сакам уште нешто да прашам кажувајќи им ја макава на неколку другари и тоа дека ја средив ми кажаа дека наводно јас веќе сум го прегреал моторот возејќи го на температура поголема од 90 степена мајсторите ништо не ми спомнаа околу тоа ке ве молам за некој совет или чаре околу ова и како да ти приметам симптомите на веќе прегреан мотор доколку е тоа така<?? :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Проблем Водна пумпа Peugeot 206 1.9Diesel помош!
« Одговори #11 на: 11 Ноември 2016, 23:11:43 pm »
Треба температурата да ти е на средина секогаш, и кога ќе ја повозиш колата провери ги цреват за вода дали се тврди, и дали ќе ти губи вода, тоа се првични симптоми, жими пумпата што се распаднала на 20к км, шкарт некој, ребрастиот ти остана истиот?
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Passat4e

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 211
  • Peugeot 1.9 Diesel .!.
Одг: Проблем Водна пумпа Peugeot 206 1.9Diesel помош!
« Одговори #12 на: 12 Ноември 2016, 00:13:11 am »
Каишот да друже си остана истиот него сега ме ставија во мисла со ова што ми кажаа :'( целата дешавка е следнава завчера решив да ги менувам гумите летните да ги извадам да ги ставам зимските на вултанизер тргнувајќи од паркинг забележав огромна локва од вода и си викам не е од мене зашто си ја пазам колата а и не ја возам многу само до работа и назад.Си викам не е од мене гарант стигнав до вулканизерот кој е на 4 км од мене кога ја дигна колата со дизалица за да ги мења предните гуми тогаш приметив дека нешто тече од кај каишите капка по капка си викам ова е  гарант Антифлиз или вода опипав со прст  испадна дека е Антифлиз си реков гарант се откачило некое цревце или слично.Намислив од кај вуланизерот да поминам до мајстор чисто да провери од кај тече завршив со монтирањето на гумите и тргнав накај мајсторот кога случајно ја видов стрелката која што ја покажува температурата на моторот и покажуваше 90 и одеше до 95+ се мислев дали да застанам да се олади или да продолжам се решив да продолжам на ризик одтидов до најблискиот мајстор кој е одалечен одприлика 5км од местото од кај што тргнав.Во меѓувреме почна д аврти и хладњакот али никако да ја спушти температурата под 90 ја возев така едно 10мин до кај мајсторот кога стигнав таму и ги викнав дигнав хауба имаше мал чад кој доаѓаше од каишите ја гледаа и рекоа дека Водната пумпа е отидена клекнавме одоздола кога Антифризот почна да тече уште појако да не речам како од чешма и да се губи многу брзо мајсторите рекоа арно си стигнал до тука уште некоја минута и ке си се запалел или ке си ги искривел вентилите.Ја оставивме цел ден да се олади моторот и денеска кога ја извадивме Водната пумпа имаше голема лувта во неа вртејќи  со рака<< која не треба да ја има а и додека ја вадевме си капеше од неа сеуште Антифлиз  пумпата вртела накосо и направила неколку засеци а со тоа мајсторот кажа дека сигурно и каишот шантрал лево десно не вртел под прав агол тие не ми кажаа дека нешто не е во ред со моторот сменивме пумпа и Антифзир и тоа беше тоа чао пријатно ама сега со другариве ова што ми го кажаа ме ставија во мисла.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Проблем Водна пумпа Peugeot 206 1.9Diesel помош!
« Одговори #13 на: 12 Ноември 2016, 08:20:01 am »
95 степени е ништо....и 110 да дигне нема да има проблем. муабетот е ако немало антифриз во системот температурата што ја гледаш на табла не е реална

Отсутен Passat4e

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 211
  • Peugeot 1.9 Diesel .!.
Одг: Проблем Водна пумпа Peugeot 206 1.9Diesel помош!
« Одговори #14 на: 12 Ноември 2016, 12:04:11 pm »
Уште некој да пишеше некој совет  ??? ??? :'(