Автор Тема: Серво пумпа  (Прочитано 3350 пати)

Отсутен Stefan_g

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 63
Серво пумпа
« на: 24 Мај 2012, 03:17:54 am »
Вака имам Форд Фокус 1.4 2008 и сабајле кога ја запалив колата си работесе све нормално и наеднаш почна нешко како да гребе во моторот многу чуден ѕвук ваѓаше.Ја однесов до најблискиот сервис ми рекоа дека сервото нема уље му дотурвме уље ама при вртење на воланот дали од кај цревето или пумпата прска уље,и дека јас сум од гостивар не беа обвластени за форд и немаа резервни делови ми рекоа да ја однесам во МИ-ДА се јавив во МИ-ДА закажав за во понедалник немаа ништо слободно порано.Ме интересира дали мозам да стигнам до Скопје со дотурање на уље притоа да не направам поголема штета.И ме интересира дали некој знае одприлика колку се движат серво пумпите.

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Серво пумпа
« Одговори #1 на: 24 Мај 2012, 11:33:11 am »
ако прска од црево може само цревото ке се смени... а до тогаш имај си АТФ со тебе и контролирај дали има.
Кај мене течеше на мондеото од пужот и некој пат остануваше без уље па не се расипа

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Серво пумпа
« Одговори #2 на: 24 Мај 2012, 11:37:47 am »
Друже зависи колку тече :), гледај да не го оставиш системот празен, ако капе по малце терај ако не барај друго чаре некое. Бидејќи пумпата можеш да ја заебеш ако работи на празно.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Серво пумпа
« Одговори #3 на: 24 Мај 2012, 15:35:48 pm »
Vidi da ne slucajno nekoja spojka ne e stegnata...

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Серво пумпа
« Одговори #4 на: 24 Мај 2012, 15:42:40 pm »
Да е била некоја спојка Бугар, досега сигуно дечките од сервисот каде што бил, ке му ја притегнале и немало да има проблем. Изгледа овде цревото не држи притисок, и почнува да прска од него. Најверојатно цревото е дотраено и ке му го заменат, ке плати некоја ситна пара и готово.

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Серво пумпа
« Одговори #5 на: 24 Мај 2012, 17:44:13 pm »
Еден совет ако може, ако од цревото тече да си нарачаш да ти донесат и да си го смениш и да видиш како ќе биде. Доколку има повторно проблеми носи тогаш во ми-да.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Серво пумпа
« Одговори #6 на: 24 Мај 2012, 18:57:53 pm »
Ако е до цревото може..Да спаси некој денар за горивото од Гостиравар до СК и назад..:)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Серво пумпа
« Одговори #7 на: 24 Мај 2012, 19:19:19 pm »
Ако е нешто друго - џабе платил црево.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Серво пумпа
« Одговори #8 на: 24 Мај 2012, 20:18:03 pm »
Pumpa retko protekuva. Moze od nekoja spojka. Inace i letvata se desava da protece.