Автор Тема: So novi tablici vo Grcka?  (Прочитано 10223 пати)

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: So novi tablici vo Grcka?
« Одговори #30 на: 09 Мај 2012, 19:56:53 pm »
Хахаха мора да почерпи колегата инаку ништо од бизнисот ;D

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: So novi tablici vo Grcka?
« Одговори #31 на: 09 Мај 2012, 20:15:55 pm »
Emi sto bi rekle - takova e polozenieto :)

Mora da se dade nesto. Greota se i sluzitelite na policijata. Jas nikogas ne sum dal rusvet vo Bugarija zasto se drzam do pravilata i propisite za bezopasno dvizenje. KOj se pravi fraer neka si plakja.

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: So novi tablici vo Grcka?
« Одговори #32 на: 09 Мај 2012, 20:27:39 pm »
Абе и јас сум греота ама не ми даваат тие мене ништо ;D не дека се праам фраер, моја кола таму над 40-50 не е возена никогаш, секогаш по пропис.
  Последниот пат ме застана гранична полиција ме држеше 40 минути ми бараа од патнички осигурувања до возачки триста тракатанци на крај немаше што почнаа да ми ја проверуваат колата абе колега вика си имал среќа иста ваква кола се бара во Варна ние мислевме дека е таа а пред да ми го каже тоа зад кола кај мене праат муабет двајцата ги слушам му вика едниот на другиот абе ако не можеш да почерпиш пушти го.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: So novi tablici vo Grcka?
« Одговори #33 на: 09 Мај 2012, 20:38:25 pm »
Druze so granicna policija nema zezancija vo Bugarija. Tie ne kaznuvaat tuku proveruvaat dali site dokumenti ti se redovni t.e. ok i kolata ne e vo lista na vozila za baranje. BG policijata ima dostap do bazata na podatoci na EU (MK policijata nema pristap do site podatoci - zasto MK ne e clenka na EU).
Tie imaat mali PDA kompjuteri vo kolite i preku sistem se proveruva vo realno vreme dali voziloto e na lista na baranje ili ne. Pasosi i osiguranja si trebaat vo Bugarija i kaznata ako osiguranje nemas e nekade 300 leva mislam. Na granica moze i da ne ti pobaraat ama granicna policija bi ti pobarala. Granicna zona e od Deve Bair do selo Garljano (pred kafanceto od desna strana kade se plakja vo denari).
Vo taa oblast dvizenjeto se kontrolira zaradi mnogu ilegalni emigranti koi koristat crni patista za da odat nataka vo EU.
Ako policaec se zainati tamu i ne daj boze go pocastis (moze da te prijavi za korupcija) i kaznata e ne sakas da znaes kolku pari i duri zatvor...
Nema ekstradicija dodeka ne si odlezis vo Bugarija...

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: So novi tablici vo Grcka?
« Одговори #34 на: 09 Мај 2012, 20:40:44 pm »
Бугар,дај бе молим те,застанувам на семафор на црвено и ете двајца умрени џандари идат нешто бладаат и знаев дека се за  по 5 евра,низ прозор им ги фрлив и си заминав.Ѓупци.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: So novi tablici vo Grcka?
« Одговори #35 на: 09 Мај 2012, 20:43:21 pm »
Извини бугар ама премногу пати сум ги почастил за да го потврдам тоа твоето дека не земаат пари ништо не ги интересира друго за 5 евра се продаваат копилиња се како сакаш речи, ланската година бев околу 15 пати во Бугарија да сум бил еднаш ај да речам така се потрефило ама тоа редовно да се случува мислам нема сомнеж.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: So novi tablici vo Grcka?
« Одговори #36 на: 09 Мај 2012, 20:46:34 pm »
A be ako vozite kako treba ne bi trebalo da ve zaprat. A zavisi i od kolata sekako. Koga ke vidat nekoj so Corsa/Clio/Polo ne go pipaat tolku. Ama so pogolema nekoja... Hm...
Ima be i takvi sto otvoreno baraat.

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: So novi tablici vo Grcka?
« Одговори #37 на: 09 Мај 2012, 20:59:20 pm »
Незнам колку пати се има случено да не застане полиција во бугарија....
пред да му ги дадеш документите тураш 5 евра во пасошот
Ако ти ги врати значи сака уште 5
тогаш ти го враќа пасошот тураш 2 по 5 евра (мора претходно да спремиш пари зш ако видат дека имаш уште ке бараат...)
и цепаш :D

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: So novi tablici vo Grcka?
« Одговори #38 на: 09 Мај 2012, 21:04:33 pm »
Jas nikade ne sum imal problemi ni vo MK ni vo GR ni vo BG ni vo AL (tamu ne im zastanuvam oti ima mnogu falc dzandari i ako ne sum siguren ne se zamaram)..SRB ne sum imal problem isto taka samo vozi kako treba i uzivaj.

Pazete se vo Slovenija baraat se na kolata da e fabricko ! Ako imate duri i gumi koi ne se za vasata kola, pa duri i xenon VE KAZNUVAAT i toa odma

Отсутен Nakolce

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2310
  • Имигрант
Одг: So novi tablici vo Grcka?
« Одговори #39 на: 09 Мај 2012, 22:47:08 pm »
Словенија ако ја поминуваш само и одиш накај европа, ти е саат ипол- 2 возење по сите прописи...
Така да шансите да те сопре полиција се минимални.

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
Одг: So novi tablici vo Grcka?
« Одговори #40 на: 09 Мај 2012, 22:54:42 pm »
Словенија ако ја поминуваш само и одиш накај европа, ти е саат ипол- 2 возење по сите прописи...
Така да шансите да те сопре полиција се минимални.

Па истото и поригорозно е во Западна Европа.

Отсутен Angel_1.3

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1472
  • VOLVO C30
Одг: So novi tablici vo Grcka?
« Одговори #41 на: 09 Мај 2012, 23:09:06 pm »
Vodici koga imaa grcite bevme so eden drugar na shetanje,i posle grckata granica 160km/h i op grckata policija samo pusti svirka i svetlo,desen zmigavec za da zastaneme no policiskoto vozilo si prodolzi,ednostavno predupreduvanje ti dava fer strana od niv inaku ke go jadeshe stapot,do sega nemam slusnato od Gevgelicani da se zalat koga odat vo Grcija,poshto 60 posto grci vrijat vo Gevgelija

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: So novi tablici vo Grcka?
« Одговори #42 на: 09 Мај 2012, 23:10:15 pm »
Grcite znaat deka nemame pari da platime kazna i ne ne diraat. Pametni se oni.

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: So novi tablici vo Grcka?
« Одговори #43 на: 09 Мај 2012, 23:16:46 pm »
Бугар .... де бре човек сеа сакаш да кажеш дека не сожалувааат ... ај да не ги казнуваме и така се отепани дотепани

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: So novi tablici vo Grcka?
« Одговори #44 на: 09 Мај 2012, 23:23:30 pm »
Super se Grcite. Nemaat gajle. Nema da smalat ni palti ni penzii. Gledas li kolku se jaki. Ja drmaat Evropa. A be vizantijci. T.E. Moderni vlasi.