Автор Тема: Потрошувачка на масло кај моторите  (Прочитано 70328 пати)

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #15 на: 07 Мај 2012, 20:08:43 pm »
1.8 i 2.0 ne trosat tolku maslo kako 1.6.... Ne znam sto e rabotava ama dosega od 1.8 i 2.0 i 2.2 nikoj ne se pozalil za trosenje maslo.

Јас возам 1,8 и си троши, на 10,000 го мењам и за тоа време знае да потроши од литар до два, зависно колку е возена на отворено, уствари колку брзо е возена на отворено, зошто кога татко ми ја вози на отворено не му троши уље а мене знае да ми потроши.

Што астра е, и која година е произведена? Воглавно како и да се гледа, секој мотор троши масло, бидејки е отворен систем и при работа секој мотор троши масло. нема да троши ако е затворен систем, т.е хидраулика. ;)

@djidji твојата астра е од поново годиште така? додека е нова, и нема да ти троши масло, ке видиш после 3-5 години (во зависност од возењето) дали нема да троши масло. Со тек на време, се трошат вентилите, кариките, и се друго, и мора да троши масло. Ама не е баш така како што го напиша Бугар ебаго.."Маслојадна кола" хахах :D

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4161
Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #16 на: 07 Мај 2012, 20:13:38 pm »
и сега колку искача дека троши масло на сто километри?:)

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #17 на: 07 Мај 2012, 20:21:08 pm »
и сега колку искача дека троши масло на сто километри?:)

Незначително малку...Јас поминав 2000 километри откако ја земав, и само малку му капнав масло пред 1 недела. Троши кога ја маваш на отворено, инаку не. Да провериш и ти во твојот мотор да видиш дека ти фали малку масло. Секое возило троши, и тоа е нормално, НО не да троши 1 литар на 100-ка, тоа веќе е за сервис. :)

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4161
Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #18 на: 07 Мај 2012, 20:25:03 pm »
знам,на шала ми беше пишано,дека темава е за друго:)

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #19 на: 07 Мај 2012, 20:27:31 pm »
Дечки темава е потрошувачка на гориво, а не на масло.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #20 на: 07 Мај 2012, 20:30:18 pm »
Дечки темава е потрошувачка на гориво, а не на масло.

Хаха, знам djidji ама бугар ме напна со постот за масло и морав да му вратам со контра аргументи. Не пишувам веќе за масло во темава. ;)

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #21 на: 07 Мај 2012, 20:44:05 pm »
Ај готово со маслото... Деан колку бензин пие твојата во град ?

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #22 на: 07 Мај 2012, 20:48:10 pm »
Ај готово со маслото... Деан колку бензин пие твојата во град ?

Па ја немам баш градска тестирано, ама 8-9 ке голтне со културно возење, со оглед на тоа што немам застои / семафори(не сум од СК). На отворено ке голтне 6-7 на 100-ка. :)

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #23 на: 07 Мај 2012, 20:55:11 pm »
Во град планирај си ~+2 од тоа што мислиш ;)
Имам многу блиски со Астри 1.6 16В, градска потрошувачка над 10, имам и една што ја возам понекогаш и таа си лапа 11 тина во град.
Инаку ова  во Битола.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #24 на: 07 Мај 2012, 20:58:36 pm »
Во град планирај си ~+2 од тоа што мислиш ;)
Имам многу блиски со Астри 1.6 16В, градска потрошувачка над 10, имам и една што ја возам понекогаш и таа си лапа 11 тина во град.
Инаку ова  во Битола.

Абе ти кажав тоа како груба бројка, а може и повеќе да голтне.Е сеа во Битола незнам како е сообраќајот, ама кај мене можам да поминам со 50-60 km/h низ центар на градот и никој нишо да не ми рече.пошо најчесто нема голем сообраќај, и брзо се поминува, ама за празници ке ти ги голтне тие 11 сигурно. Ретко ја возам во 1-ва, најчесто во 2 секогаш.

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #25 на: 07 Мај 2012, 21:25:26 pm »
Ме чуди што велите дека ви трошат масло нови коли и дотурате на неколку илјади км. Не можам да поверувам. Или се тркате нон стоп или лошо масло користите? Јас го менувам (според книга) на 15.000 км (фул синтетик) и не фали ниту еден грам масло. Најчесто ја возам на автопат, 3, 3 и пол илјади вртежи нон стоп, со часови и часови.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #26 на: 07 Мај 2012, 22:45:19 pm »
Ме чуди што велите дека ви трошат масло нови коли и дотурате на неколку илјади км. Не можам да поверувам. Или се тркате нон стоп или лошо масло користите? Јас го менувам (според книга) на 15.000 км (фул синтетик) и не фали ниту еден грам масло. Најчесто ја возам на автопат, 3, 3 и пол илјади вртежи нон стоп, со часови и часови.

Тоа бугар рече дека на некоја Астра на негов пријател, трошела масло. Јас на мојата откако ја купив му досипав 700 грама пошо фалеше (не била возена 3 месеци) и оттогаш немам досипано масло во моторот. Пак ојдовме ОТ, ама морам да ти одговорам.

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #27 на: 07 Мај 2012, 22:53:23 pm »
И три години да не е возена ако не троши масло нема да фали ни 70 грама а не 700

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #28 на: 07 Мај 2012, 22:57:02 pm »
И три години да не е возена ако не троши масло нема да фали ни 70 грама а не 700

ОК е тоа..Кога е купена од Словенецот, може и тој не и ставил доволно масло, и затоа фалело..Оттогаш чичко ми му сипал 700 грама, и оттогаш немам чепкано ништо. Тоа дека троши масло, беше филозофијата на Бугар, дека фабрички декларирано било да трошат масло Опелите.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Потрошувачка на масло кај моторите
« Одговори #29 на: 07 Мај 2012, 23:01:37 pm »
И V6 моторите на мерцедес собираат 11л масло а кога се менува се испуштаат 5-6л. Така да не е чудно некој мотор да бие дизајниран да троши масло. Не знам дали некој од вас има возено Мерецдес Вито. Скоро како двотактол. :)