Автор Тема: Нова лимузина до 16.000 евра  (Прочитано 23308 пати)

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Нова лимузина до 16.000 евра
« Одговори #135 на: 01 Мај 2012, 11:23:54 am »
Кога ќе дојде нов дилер за Мазда можда и ќе му препорачам. Дотогаш моите препораки ќе бидат од Аутокомерц да не купува ни штрфавче, не па цел автомобил. Колку што слушам ќе ги снема набрзо, објектот кој им е под хипотека треба да им го одземат, па ќе видиме. Патем, за тие пари неможе да се земе Мазда 3 седан со дизел мотор.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Нова лимузина до 16.000 евра
« Одговори #136 на: 01 Мај 2012, 11:58:06 am »
Mislam deka od aspekt na izdrzlivost na koli Mazdata e na prvo mesto. A i drug diler da dojde ne ocekuvaj deka ke prodava delovi po ceni za MK strandard. Kolku sto znam cenata na servisot kaj nas e poeftina zaradi poeftinata rabotna raka.
Se znae kolku e eden rezerven del za Mazda i cenata e ISTA dali vo MK dali vo Solun dali vo Tunguzija ili Kongo ke kupis (samo sto vo Kongo e 5 pati poskap radi transport i ke cekas 3 meseca da stigne delot).

Znaci sudejki spored testovi na vrvni magazini MAZDA e najdoverlivata marka na koli. Samo sto ne znam kolku e Mazda 6. Ako covekot moze da priusti takva limuzina plus so full oprema ima kola za narednite 20 godini samo gorivo da stava, maslo i filtri da menuva i da vozi.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Нова лимузина до 16.000 евра
« Одговори #137 на: 01 Мај 2012, 12:18:03 pm »
Kakva mazda ne se budalete, mazda kaj nas e ultra skapo na novo da se zeme. Ako vo britanija 3kata e poeftina od fokus, a kaj nas e dosta poskapa od fokus napravi matematika kolku pari im davas na nasive.


Fokusot nov vredi da se vidi, ama ne e sedan.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Нова лимузина до 16.000 евра
« Одговори #138 на: 01 Мај 2012, 12:33:26 pm »
Zborime za kola sto 20-30 godini komotno ke se vozi i ke istera mnogu mnogu stotici iljadi kilometri bez nisto da se pipne po motor i verojatnost nikogas da ne otkaze.
E toa e Mazda.
Ama Focus e kompromis za razlika od Mazdata. Dobar izbor e ama pomalce prostor ima od Mazdata. Barem subjektivno sum ocenil.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Нова лимузина до 16.000 евра
« Одговори #139 на: 01 Мај 2012, 21:56:29 pm »
Bugar, закон си за ширење дезинформации...

1) Платформите и подвозјата на Mazda и Ford до пред 4 години беа исти, т.е. Fiesta = Mazda 2, Focus = Mazda 3, Mondeo = Mazda 6
2) Скоро сите мотори кои се користеа во Mazda до пред 4 години се користеа и во Ford. Повеќе од моторите кои сеуште се користат во Mazda се користат и во Ford.
3) Провери ги димензиите, волумените и гепеците на сите класи на Ford и Mazda и потоа кажи што е попросторно.
4) Без разлика дали ќе биде Ford или Mazda, колку години ќе истера ќе зависи од тоа колку ќе ја возиш и како ќе ја одржаваш. Сопственикот нема намера да ја вози 20-30 години, т.е. да ја носи во гроб.
5) Кога си немал никакво искуство и кога немаш никакви информации во врска со сервисот и услугата на дилерчето на Mazda во Македонија, подобро не пишувај.

@Deni
Mazda од секогаш била поскапа од Ford. Никогаш Фокус не бил поскап од 3-ка. Фокус почетно е 14.000, а 3-ка 16.500.
http://www.ford.co.uk/Cars
http://www.mazda.co.uk/showroom/mazda3/mazda3-offers/
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Нова лимузина до 16.000 евра
« Одговори #140 на: 01 Мај 2012, 22:08:52 pm »
Znaci Gojdo zavisi i ti kakov odnos imas so servisot na Mazda. Moj blizok rodnina ima Mazda 6 2.0 TDCI i e prezadovolen. Mnogu pati sme se vozele zaedno i sum ja vozel Mazdata i sum prezadovolen.

VOSERVISOT NA MAZDA sme pominale odlicno i so ceni i so odrzuvanje i so se. Ne mi kazuvaj zasto sme odele na redoven servis zaedno dvajcata. Covekot si ima dogovor so servisot na Mazda otkako ja kupi polovna kolata od kaj niv i si ja dobi so NOVA TURBINA i smenet DPF filter ! Potoa i softverski mu go otstranija BESPLATNO i hardverski isto taka go izvadija.
Kolata se vozi sekoj den i e predobra. Isto taka MAZDA dilerot kon nego ima i posebni ceni (zavisi prema kogo kako ke si ja naredi rabotata se razbira i preku koi kanali - jas toa ne znam) no znam deka site fakturi od servisot mu se so posebni ceni za razlika od onie kon drugi klienti.

Se zavisi od toa kogo go poznavas i kako odis t.e. preku koi kanali i vrski.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Нова лимузина до 16.000 евра
« Одговори #141 на: 01 Мај 2012, 22:09:41 pm »
Фокусот се произведува во Германија? А Маздата во Јапонија? Колку е транспорт по кола од Јапонија до Европа?

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Нова лимузина до 16.000 евра
« Одговори #142 на: 01 Мај 2012, 23:52:20 pm »
Bugar, нема да се натегам со тебе за работи кои очигледно не знаеш како стојат. Повеќето на форумов знаат каков е сервисот на Мазда, така да бадијала ќе раскажуваш приказни.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1089
Одг: Нова лимузина до 16.000 евра
« Одговори #143 на: 02 Мај 2012, 10:25:22 am »
Бев пред месец дена во Мазда со еден збор катастрофа, објектот им е под хипотека и имаат само мазда 3 седан мислам дизели уште 4.

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Нова лимузина до 16.000 евра
« Одговори #144 на: 02 Мај 2012, 13:34:32 pm »
Пред саат време поминавме пред Мазда, објектот им е одзмен, внатре нема ништо од возила и инвентар. Останати се само неколку налепници по излозите и светлечката реклама пред објектот. Нејсе, и кога не беа пропаднати и не им беше одземен објектот, сервисот им беше најмизерен. Немаа најсоновни потрошни материјали како маркер кој се вградува во над 70% од моделите кои се произведуваат и кои се произведени во последни 10 години, па морав да го нарачам од странстрво. Пошупак дилер и сервис од Аутокомерц не постоеше и не верувам дека ќе постои. Како и да е, се надевам дека некоја сериозна фирма ќе ја превземе Мазда во Македонија, па можда некогаш ќе се осмелам да купам и некому да препорачам нова Мазда.

Што се однесува до изборот на возилото најверојатно ќе биде Kia Cee'd SW 1.6CRDI со LX основно ниво на опрема. До утре треба да се донесе таа одлука. :)
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Нова лимузина до 16.000 евра
« Одговори #145 на: 02 Мај 2012, 13:42:02 pm »
Одличен избор!

Би требало да си нема мака со издржливост, а моторот мене ептен пријатно ме изненади... Исто така и рафинираноста на истиот, и неговото непречење во кабината :)
Не знам која е цената на SW, ама претпоставувам дека до 16000 ќе може уште нешто да и’ додаде од опрема (ако сака нормално :))
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Нова лимузина до 16.000 евра
« Одговори #146 на: 02 Мај 2012, 13:42:31 pm »
Неофицијално е најавено дека Мида Гранд Моторс ќе го преземат застапништвото за Мазда.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Нова лимузина до 16.000 евра
« Одговори #147 на: 02 Мај 2012, 13:53:07 pm »
Од кај им толку пари на Мида бе маме......

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Нова лимузина до 16.000 евра
« Одговори #148 на: 02 Мај 2012, 13:56:06 pm »
Не се парите на Мида.. Ги купија Гранд Моторс - Израелска компанија што ги презема мање-више сите дилери на Форд и Мазда на Балканов, плус увозници се за Ланд Ровер, Јагуар и уште некои брендови..

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Одг: Нова лимузина до 16.000 евра
« Одговори #149 на: 02 Мај 2012, 23:07:04 pm »
Знам Зипо, прашав и ми потврдија дека практично нема ништо од ценовникот. Што се однесува до новиот Фокус, мене лично не ми се допаѓа, а посебно ентериерот е за дете до 8-мо одделение. Практично нема некоја разлика помеѓу сајбер играчките на син ми и шалттаблата на Фокусот. Го нема она чувство на пословност и чувство дека возиш лимузина.

Како и да е, чекам утре шефот да се произнесе. Добивме одлична понуда во Киа, а возилото кое го одбравме е подобра варијанта од (стар) Фокус во секој случај.
Ум шо идит отпосле не јет ум!