Автор Тема: Izlozba na istoriski vozila  (Прочитано 14702 пати)

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Izlozba na istoriski vozila
« Одговори #75 на: 03 Јули 2012, 01:37:08 am »
yare ako gledas za aluminski bandasi togas 99% od kolite nemaa ni O od oldtajmeri :)

do dusa mozebi ficoto bese samo oldtajmer ona vo originalna izvedba drugo nisto

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Izlozba na istoriski vozila
« Одговори #76 на: 03 Јули 2012, 10:23:27 am »
Мешате баби и жаби...


Олдтајмер возило е секое возило над 35 години!

Е сега кој како си го „уредил“ тоа возило тоа е работа на вкус.

Имате два типови реставрации.

- Класична реставрација
- Кастомизирање (кое или ќе биде феноменално од типот на german look, racing за соодветнот период нели или ќе забегаат од типот west coast customs).

Да не зборувам за rat look ( кое според мене е најоригинална идеја за олдтајмерите )!

Алумниумските бандаши можат да го подобрат или уништат изгледот на возилото, но нема врска со олдтајмерството.

Тоа си е чиста дури законска категорија.


Алумниумскиот бандаш да соодветствува за годината кое е произведено возилото нема поубава работа. Тоа е мое мислење.


Само кај нас секој втор мисли дека покрај тоа што има олд тајмер тој по автоматизам вреди 5000 евра :) ако преживеал 35 години.

Реално 90% од олдтајмерите во Македонија не вредат повеќе од 500 евра.

Отсутен Peconi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2948
Одг: Izlozba na istoriski vozila
« Одговори #77 на: 03 Јули 2012, 13:35:05 pm »
Мешате баби и жаби...


Олдтајмер возило е секое возило над 35 години!

Е сега кој како си го „уредил“ тоа возило тоа е работа на вкус.

Имате два типови реставрации.

- Класична реставрација
- Кастомизирање (кое или ќе биде феноменално од типот на german look, racing за соодветнот период нели или ќе забегаат од типот west coast customs).

Да не зборувам за rat look ( кое според мене е најоригинална идеја за олдтајмерите )!

Алумниумските бандаши можат да го подобрат или уништат изгледот на возилото, но нема врска со олдтајмерството.

Тоа си е чиста дури законска категорија.


Алумниумскиот бандаш да соодветствува за годината кое е произведено возилото нема поубава работа. Тоа е мое мислење.


Само кај нас секој втор мисли дека покрај тоа што има олд тајмер тој по автоматизам вреди 5000 евра :) ако преживеал 35 години.

Реално 90% од олдтајмерите во Македонија не вредат повеќе од 500 евра.

Во европа т.е во Словенија што ни е најблиску во олдтајмери спаѓаат возилата постари од 30 години и 70% оригинални и автентични делови. Све друго пример како ја што го правам фичото нема вредност. А за бандашите и на времето имало алуминиумски т.е магнезиумски. А кај нас и најубаво средениот олдтајмер не вреди 5000 евра ради менталитетот на луѓето.....сите ќе кажат еееј за 5000 евра имаш бемве 520ка кое за 5 години ќе вреди мочани 1000 евра а на олдтајмерот ќе рипне на 10к.....а да не праиме муабет што 90% од колите што се донесени од надвор се канти!

Отсутен Nik

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 275
Одг: Izlozba na istoriski vozila
« Одговори #78 на: 03 Јули 2012, 16:36:57 pm »
Јас за мој личен мерак знам колку ме кошта реставрација (отприлика).
Луге кои никогаш не спремале кола да не навлегуваме во реставрација на постара кола, неможат да претпостават како летаат пари на ситници. Така да залудно е да правиш муабет со некој за вредност кој сака да си купи BMW зa 5000 evra значи човекот не го интересираат постари коли или не ужива во нив. А кога ке начекам BBS од тоа време одма ги вадам ОЗ.
Неможеш да реставрираш кола кога VW Clasic Parts нејке да ти прати делови само затоа што не си во европска унија и ред други сопки. Или кога ке ти царинат на граница стар штоп 30 години и ти доага да го фрлиш во првата канта на царина а си го платил 20 евра и тоа со фискална сметка.
Едно знам да се живи и здрави пријателите без нив ништо од проектот  :)

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Izlozba na istoriski vozila
« Одговори #79 на: 03 Јули 2012, 17:36:21 pm »
И да ги вадиш ОЗ то за ББС ов...
16х8 предни, 16х9 задни 4х100 ;)

http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=456986

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Izlozba na istoriski vozila
« Одговори #80 на: 03 Јули 2012, 18:05:43 pm »
Nik,peconi imate post na mesto :) :) :)

toa e makedonija nikoj ne go ceni trudot, mi se ima deseno  4,5 pati da mi ponudat 1000e za golfot i da se iznasmeam ali toa e mkd ......

a uste polosto e sto nemoze edno e*ano delce da se najde vo nasava zemja ! se mora da se macis da naracuvas preku 1000 zemji i da ti iskoci kako 10 parcinja da si kupil a ne edno ali toa e mkd ke si trpime :)

da se zivi i zdravi prijatelite bez niv nisto .....

rakun ne ti raboti linkot
ali 9j e premnogu za sirokoto ,poveke od 8j ne bi idel jas posto veke nad 8j izgleda preforsirano :)

Отсутен Nik

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 275
Одг: Izlozba na istoriski vozila
« Одговори #81 на: 03 Јули 2012, 18:08:35 pm »
Rakun4e се слушнав со дечкото на жалост се 5х112 немозе никако да се упасираат . Како и да е јас сум за 7ј со  8ј. Некако 9 е премногу голем и изгледа ружно. Пробав не ми фака око.

Во исто време со Дарк за исто писуваме ;)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17388
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Izlozba na istoriski vozila
« Одговори #82 на: 03 Јули 2012, 18:16:27 pm »
Rakun4e се слушнав со дечкото на жалост се 5х112 немозе никако да се упасираат . Како и да е јас сум за 7ј со  8ј. Некако 9 е премногу голем и изгледа ружно. Пробав не ми фака око.

Во исто време со Дарк за исто писуваме ;)


http://www.pazar3.mk/mk/Listing/Detail/Index/903028?searchID=3346448&Idx=22

Повели, пробај ја среќата. Значи моментално на понуда во Македонија има 3 сета RS-ки, овој е третиот.
Првите два се 5х112, за овој нема информации.

Отсутен DARK MK1 GTI

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5087
Одг: Izlozba na istoriski vozila
« Одговори #83 на: 03 Јули 2012, 18:17:02 pm »
prasano e site se 5x112 :)