Автор Тема: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?  (Прочитано 2532387 пати)

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
На ваквите не би им пишувал казна. Демолирање на кола, јавно.

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Е би било фино, да има џандари во цивилка што ќе ги сликаат колите, датумот и местото на паркирање, па после у станица да ги предадат податоците и да им се напише казна, која ќе им стига по пошта.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Паркирањево без усул изгледа е заштитен знак веќе во МКД.


Обично ретко се нервирам во сообраќај ама ме вадат од такт луѓе без осет.

Ситуации во последниве 4-5 дена кај мене пред зграда или околу зграда:


1. Брзам за на работа, се симнувам до гаража да си ја извадам колата и оп... Паркиран Марути пред гаража буквално.. Ок, дојде сопственикот брзо (5 минути, ама така се погоди.. така ја оставил барем 20 мин), се извини дека останал без гориво и ја избуткале таму. Не ми е јасно со која логика избуткале кола и блокирале 4 гаражи, ама ајде.. Ги замолив да не го прават веќе тоа  бидејќи не блокираат

2. Рампа до подземните гаражи. Многу често наидувам на паркирана кола на самата рампа, на "кратко".. Толку осет да немаат дека блокираат барем 50 гаражи не ми е јасно.

3. Audi паркирање вчера .. Тотално искосен и блокира сообраќај од целата улица, како и од сервисната уличка да не можеме да се разминеме како треба..

Нови АУДИ очигледно кај нас воглавно купуваат луѓе кои веројатно немаат основно воспитување а можда и основно школо. Бидејќи ако некој има основно воспитување и основно школо, ќе му текне дека прави нешто што е одвратно. За среќа за АУДИ има и ретки исклучоци



Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5084
  • Пиши лаже
Е би било фино, да има џандари во цивилка што ќе ги сликаат колите, датумот и местото на паркирање, па после у станица да ги предадат податоците и да им се напише казна, која ќе им стига по пошта.
И да има, тоа нема да важи кај нас. Пошто на џандариве им е страв да им пишат казни на ваквите батки. За него не е ништо 150/200 евра казна, ке му ја плати одма, или ке му ја скине пред него.
А ако фанам да сликам паркирања лајк а бос... :D
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Е би било фино, да има џандари во цивилка што ќе ги сликаат колите, датумот и местото на паркирање, па после у станица да ги предадат податоците и да им се напише казна, која ќе им стига по пошта.
И да има, тоа нема да важи кај нас. Пошто на џандариве им е страв да им пишат казни на ваквите батки. За него не е ништо 150/200 евра казна, ке му ја плати одма, или ке му ја скине пред него.
А ако фанам да сликам паркирања лајк а бос... :D

Не, не... Сопственикот на возилото да не знае воопшто за казната, туку да дознае тогаш кога ќе си го отвори поштенското сандаче. Така би се избегнале натегања, расправии и слично кога сообраќаецот му ја пишува казната на лице место.

Значи нешто како аутоматска казна кога ќе те снима камера кога возиш изнад ограничување, но во овој случај, сообраќаец во цивилка е камерата што слика.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Е би било фино, да има џандари во цивилка што ќе ги сликаат колите, датумот и местото на паркирање, па после у станица да ги предадат податоците и да им се напише казна, која ќе им стига по пошта.

Ете ги џандарите на 50 метра од локацијата... стока!

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Добро бе што мислат овие со скапаниве кинески ксенони? Не можам да ги разберам стварно. Стаи асален ксенон ако ставаш ако не ич не ставај, ебате сељачаната, он ставил битно, плаво свети и тера. Се разминуваш катаракта добиваш у п.м, па и позади тебе ако вози...

Отсутен Bifrost

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 165
  • Шаб ме габри


Вакви дебили највеќе ме нервираат  >:(

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Се нериврате зашто некој се паркирал на две паркинг места ??? Во ред и јас исто. Ама ова бе ? ;D  Тетово...


Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Што го чудуваш бе?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Nice, Honda for a change....

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Остај тоа, него ниедно Ауди нема... Weird maaaan...
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5084
  • Пиши лаже
Спенсер, па сепак добро изиграл човекот, се качил на тротоарот за да не смета на патот. :))
Инаку вчера кога одев на работа, џандарите со џетито стоеја паркирани на пешачки башка тоа дебилот внатре си правеше муабет на телефон и беше насмеан од уво до уво. Сето тоа се случи во 1 саат кога почнува гужвата низ град.
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Ќе турат рампи од двете страни, не за џабе е остаена :)
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.