Автор Тема: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?  (Прочитано 2532766 пати)

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8250 на: 04 Февруари 2014, 10:29:08 am »
Правењето колона не е единствениот услов кој треба да се задоволи за тргање на страна. Има цела низа услови, овој е само еден од нив.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8251 на: 04 Февруари 2014, 10:29:30 am »
Не беше ништо незаконски вчера во моето возење..
Ах, ама според членот на законот за кој зборуваме, ако правиш колона од возила позади тебе (ти плус BMW позади = множество од возила) тогаш Tи го попречуваш нормалното одвивањето на сообраќајот. „Нормалното„ за кое зборуваме во случајов е според релативните гледиште на побрзите!  ;)


Колона ќе беше можда BMW -то плус 2-3 коли.. Пошто јас не можам сам на себе да си пречам :)

Плус кога излегов да претекнувам, лентата беше слободна. И непосредно пред претекнувањето дадов сигнализација за тоа (таканаречен жмигавец)




Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8252 на: 04 Февруари 2014, 10:30:09 am »
Не беше ништо незаконски вчера во моето возење..
Ах, ама според членот на законот за кој зборуваме, ако правиш колона од возила позади тебе (ти плус BMW позади = множество од возила) тогаш Tи го попречуваш нормалното одвивањето на сообраќајот. „Нормалното„ за кое зборуваме во случајов е според релативните гледиште на побрзите!  ;)

То му доѓе исто као, сите се ненормално спори кога ти се брза :)
Или, на сите им се брза коа тебе не ти чуе :D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8253 на: 04 Февруари 2014, 10:30:52 am »
Колона се 3 возила. Не 2 возила.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8254 на: 04 Февруари 2014, 10:32:56 am »
А да.. И да напоменам дека ваквите ситуации на насилничко ропачко блендирање или свирење, ми се случува единствено од Белград па надоле, а поготово во МКД.

Вакво нешто не ми се има случено во Словенија, Хрватска, Австрија, па дури и Италија

Ваљда таму семки купуваат у самопослуга спаковани, и немаат познато војно лице што продава BMW од трет газда.


Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8255 на: 04 Февруари 2014, 10:33:40 am »
Oд Белград нагоре изгледа многу помалку претицаш.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8256 на: 04 Февруари 2014, 10:34:26 am »
Oд Белград нагоре изгледа многу помалку претицаш.

Претицам, претицам.. Поготово од Белград нагоре (поготово низ Хрватска пошто патот им спие...)

До семкарите ќе да е...

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8257 на: 04 Февруари 2014, 10:35:12 am »
Oд Белград нагоре изгледа многу помалку претицаш.

не, туку не се до толку глупи џибери без елементарен осет за „ем по ве“ и плус џандари казнуваат неселективно.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8258 на: 04 Февруари 2014, 10:36:51 am »
Oд Белград нагоре изгледа многу помалку претицаш.

не, туку не се до толку глупи џибери без елементарен осет за „ем по ве“ и плус џандари казнуваат неселективно.


Не е до џандарите.. Повеќе е до АвстроУнгарија и сличните култури, што колку толку им пренеле некоја културица..

А кај нас?

 Јас имам теорија дека Турците сами избегале од овие простори кога виделе што ќе се случува во иднина :) во поглед на култура и софистицираност...



Ова што го опишав од вчера е истиот комплекс "Знаеш ли ја кој сум" или "Знаеш ли ја кого знам" ..... Многу често присутен на овие простори...А у ствари фрустрација од тоа кој е стварно...

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8259 на: 04 Февруари 2014, 10:37:59 am »
А да.. И да напоменам дека ваквите ситуации на насилничко ропачко блендирање или свирење, ми се случува единствено од Белград па надоле, а поготово во МКД.

Вакво нешто не ми се има случено во Словенија, Хрватска, Австрија, па дури и Италија


Ваљда таму семки купуваат у самопослуга спаковани, и немаат познато војно лице што продава BMW од трет газда.

Огромна вистина. Ќе ги додадам и Чешка и Германија. Исто така, нема да видиш моторно возило на коловоз што фрла чернобил кроз ауспух.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8260 на: 04 Февруари 2014, 10:38:59 am »
И? Што ако влезе на паркинг? Да чека до 5 саат сабајле кога ќе нема ниту едно возило (пошто според вас пак ќе треба да се трга на страна) па тогаш да продолжи да вози?

Што е по фер - камиончето да чека со саати СКРОЗ да се испразни качанички пат, или ти да се стрпиш минута-две?

Што ти изгледа на тебе по разумно?

ај бе не филозофирај сега. кратко и јасно. ти како хард кор почитувач на законот не би требало да ти биде проблем да сватиш и да посочиш дека камионот не го испочитувал законот. да е 1-2 минути во прашње немаше ни да пишам ни јас ни било кој тука во темава.

и не треба до 5 саат сабајле да чека туку он треба д апочека 1-2 минути, како што впрочем вели законот, да се поттргне на страна по потреба и да застане за да го заобиколи колоната.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8261 на: 04 Февруари 2014, 10:39:23 am »
Oд Белград нагоре изгледа многу помалку претицаш.

Претицам, претицам.. Поготово од Белград нагоре (поготово низ Хрватска пошто патот им спие...)

До семкарите ќе да е...
По 3те ленти? :) И кога коамиони си возат по најдесната, а не по средната?

Семкари, семкари.

GT3 RS таму возат „семкари“.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8262 на: 04 Февруари 2014, 10:41:24 am »
А да.. И да напоменам дека ваквите ситуации на насилничко ропачко блендирање или свирење, ми се случува единствено од Белград па надоле, а поготово во МКД.

Вакво нешто не ми се има случено во Словенија, Хрватска, Австрија, па дури и Италија


Ваљда таму семки купуваат у самопослуга спаковани, и немаат познато војно лице што продава BMW од трет газда.

Огромна вистина. Ќе ги додадам и Чешка и Германија. Исто така, нема да видиш моторно возило на коловоз што фрла чернобил кроз ауспух.

Во Комо во Италија, по грешка влегов во еднонасочна улица во спротивен правец..

Никој не ми свиреше и пцуеше, туку онака ми се смееа.. Мене срам ме фати и исто им се извинував дури пробував да излезам..

Ми направија место и се пројде во една многу пријателска атмосфера (ми идеше на кафе да ги носам, онака баш фина пријатна атмосфера излезе).

Приметија дека не намерно го направив тоа, и ваљда не беа напнати па да едвај чекаат причина да се истресат....


Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8263 на: 04 Февруари 2014, 10:43:22 am »
Oд Белград нагоре изгледа многу помалку претицаш.

Претицам, претицам.. Поготово од Белград нагоре (поготово низ Хрватска пошто патот им спие...)

До семкарите ќе да е...
По 3те ленти? :) И кога коамиони си возат по најдесната, а не по средната?

Семкари, семкари.

GT3 RS таму возат „семкари“.


Ќе ти поставам едно прашање, те молам одговори ми го искрено.

Која е најбрзата кола што си ја возел од Белград нагоре и со која си претекнувал све живо во третата лента?


Голфот на Зеро не се рачуна...


Не за друго, да знам да ти се тргам ако приметам во ретровизор :)

Присутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Што ве нервира во сообраќајот? Што ве изнервира денес?
« Одговори #8264 на: 04 Февруари 2014, 10:45:42 am »
Не сум претекнувал, само си правиме муабет.