Автор Тема: точки на паленје за 2.0 16в проблем  (Прочитано 5585 пати)

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
точки на паленје за 2.0 16в проблем
« на: 17 Февруари 2012, 16:33:18 pm »
значи вака: КОЛАТА ВО МЕСТО РАБОТИ СУПЕР ,пали најнормално малку гас зада појде трокира во место на поголем гас не прави нисто, во возенје едвај оди се гуси а на малите обртаи трокира подсецнува со малку гас и се губи тоа????? на замаецот е на цртката ставена ама брегастата наместо нејзината точка да биде горе спрема капакот она е за 180 долу а ако ја кацам брегастата на тоцката горе кај со му е замаецот не е на цртката со да праам дали ова е проблемот или несто е струјата????????
:D :D :D

Отсутен mrmut

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 731
    • http://VisitsToMoney.com/index.php?refId=601060
Одг: точки на паленје за 2.0 16в проблем
« Одговори #1 на: 17 Февруари 2012, 19:00:54 pm »
Дали имаш ауто дата , ако имаш таму има објаснубање како да гледас според саибни на радулица и бредаста , А во случајаов ако на замаец т.е. шаибна на радилица се паѓа на точка каде треба да биде а на бребаста не е на место односно е за 180* тоа значи уште еден круг 360*на радилица заврти и ќе се погодат точките каде треба да бидат , освен ако не рипнал каиш ;D.

кога ќе се реши ова ако во место прима добро и пали одлично на клуч а сакаш да тргнеш и почнува да трукира имаш палење во касно или малце гориво за гориво неверувам дека е малце ако си ги ставил карбураторите но со нив навистина треба да имаш малце рание за да го палат горивото на почеток а после од кога ќе тргнеш ќе треба да се види до кој агол на палење да се лимитира разводникот за да оди колата.
« Последно менување: 17 Февруари 2012, 19:12:07 pm mrmut »

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: точки на паленје за 2.0 16в проблем
« Одговори #2 на: 19 Февруари 2012, 12:00:03 pm »
abe mrmut kako togas nese poklopuvaat na zamaec i na bregasta sekogas vaka mi prai ona super pali sea ide ubavo skros mi e na ranie razvodnikot ama ako na bregasta e na crtkata na zamaec ne ja nema toa znaci vika deka zamaecot e za 180 dole svrten i obratno ako e na zamaec bregastata e dolu za 180???? kako moze ova? a pa kako i ide nemi e jasno ako veke skoknala bregastata od kais? dobro eve ja mestam na tockite tocno se na zamaec na bregasta posle nekoj period ke gi proveram pak nese sofpagaat nemozam da si objasan so i buturot i kako ide togas??????
:D :D :D

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: точки на паленје за 2.0 16в проблем
« Одговори #3 на: 19 Февруари 2012, 14:51:30 pm »
Сакаш да кажеш ги местиш 2те на репер и после некое време не се на репер?

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: точки на паленје за 2.0 16в проблем
« Одговори #4 на: 19 Февруари 2012, 15:23:05 pm »
дабе така после некое време возенје несе на репер колку сакас местиги брегастата доага за 180 доле со реперот а не горе а нема некој проблем нај нормално си иде сеи пали ама засо така???
:D :D :D

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: точки на паленје за 2.0 16в проблем
« Одговори #5 на: 19 Февруари 2012, 19:40:23 pm »
Сврти уште еден круг на радилицата и ќе ти дојде како шо сакаш...

Отсутен mrmut

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 731
    • http://VisitsToMoney.com/index.php?refId=601060
Одг: точки на паленје за 2.0 16в проблем
« Одговори #6 на: 20 Февруари 2012, 18:42:16 pm »
аааааааахххххххх неможе толку да избега. Ај вака кога радилица ќе заврти 360* брегастата врти 180* .
Пр. кога први е горе на 0* (ГМТ) имаш отворено усисен вентил и оди наголу во (ДМТ) ова се 180* и повторно се враќа нагоре тука го компресира горисото (ГМТ) еве уште 180* тоа се 360*(во овој случај брегастата има завртено 180*) го пали горигото и тргнува надолу (ДМТ) 540* е сега тргнува нагоре да ги издува согорените гасови (ГМТ) е тука е 720* на радилица или на брегаста 360* , овака незнам дали е јасно ако не ќе пробам со слики да објаснам ;)

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: точки на паленје за 2.0 16в проблем
« Одговори #7 на: 20 Февруари 2012, 20:11:24 pm »
mrkiii ooo bratko i jas vikam nemoze ama ajde kako moze reperi postaveni od strana na fabrika tocni i precizni da gi namestis cakum pakum posle nekoe vozenje mal period, bregastata e za 180* dolu so reperot ako go namestam zamaecot na reper na menjacot, togas bregastata nee ti vikam togas e dolu 180, epa nemoze fabricki vaka da bide svrti use pola krug i ke se poklopat nese poklopuvaat ako ja svrtam pola krug bregastata doaga na reper zamaecot nee so znaci ne e tocno palenjeto kako e mozno znaci ili bregastata vo ovoj slucaj gi otvara pomalku ventilite ili klipoovite i ventilite ne rabotat pravilno neso mu fali vajda gi otvara ili pred vreme ili otposle usisnite li koj se na palenje od kaj da znam nesum vagal kapak zada vidam koj se na palenje koj nese ova e cudnoo kako vaka nemie jasno?????
:D :D :D

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: точки на паленје за 2.0 16в проблем
« Одговори #8 на: 20 Февруари 2012, 20:14:25 pm »
dobro mrki vaka spored tebe namesteni site reperi kako so treba namesten rebrAS zategac stegnat se topop . ja vozis i po nekoe vreme proveruvas ja mestis kolata na palenje : t.e radilicata bregastata i drn mrn,, vrtis 5 kruga ako sakas i nikogas neti se poklopuvaat reperite ova me interesira mene so e ustvari problemot????
:D :D :D

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: точки на паленје за 2.0 16в проблем
« Одговори #9 на: 20 Февруари 2012, 20:28:09 pm »
Кои репери ?Од брегатата, радилицата или на ременот што се обележани..

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: точки на паленје за 2.0 16в проблем
« Одговори #10 на: 20 Февруари 2012, 21:10:34 pm »
сите несе поклопуваат а колата си работи нај нормално, си пали си вози тоа објаснимиго најди некое ресение засо е така??????
:D :D :D

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: точки на паленје за 2.0 16в проблем
« Одговори #11 на: 20 Февруари 2012, 21:27:08 pm »
Toa што го кажуваш е „немогуќе“ или па нешто не се разбираме.Ај стави слики да видиме шо ти е муабетов..

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: точки на паленје за 2.0 16в проблем
« Одговори #12 на: 20 Февруари 2012, 21:56:29 pm »
Нема шанси такво нешто да се случи, најверојатно си ги побркал белезите на некој начин.

Отсутен cupra 2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 560
Одг: точки на паленје за 2.0 16в проблем
« Одговори #13 на: 21 Февруари 2012, 14:17:13 pm »
па тоа е не јас туку да несе реперите нетоцни па не се поклопуваат еве сега слики ке пратам ке ја ставам на паленје и ке ви показам со е проблемот
:D :D :D