Автор Тема: Problem so palenje na plin  (Прочитано 4853 пати)

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Problem so palenje na plin
« на: 25 Јуни 2012, 20:48:37 pm »
Kako sto kazuva naslovot, iam problem so palenje na plin, osobeno po podolg period. Se raboti za Opel Kadett C od 1977 godina, a motorot mu e 993 cc, 29 kw od 1969 godina. Koga go montiravme plinot pred okolu 4 godini, opelot nosese Solex 30/35 PDSI karburator. Imase plocka odozgora koja nemozese da se zastrafi ubavo i da se stegne, koga ke se razlabavese, pocnuvase da trokira, da ne pali, ja stegavme po odreden period, da recam od 1 do 2 nedeli, i koa ke ja stegnevme si rabotese motorot, ali koa ke se razlabavese ist problem.
Pred 2 godini mu stavivme weber karburator od yugo 45, go izbusivme stranicno i problemite so falsh vazduhot izceznaa, kolata si odi perfektno na plin koga e zapalena i koga raboti, ama problemite so palenjeto i ponatamu ostanaa. Navecer da ja ostavam na plin, utrinata da zapali na plin, sansite se 50-50.
Na benzin pali perfektno, povlecen sauh, uste na prvo verglanje pali.
Denes bas mi se sluci, mi snema pred 1 den benzin, pa ja ostavivme na plin, i denes vo 3 saat na ova pekol vreme, na plin vergla do beskraj. Iam aparat za polnenje na akumulator, go prikluciv, posle 5 min probav, odma zapali. Dali ima ovdeka nekoj sto ima kadett ili sto imal, pa da kaze nekoja caka sto da se pravi, zasto preku den da ja ostavam po nekolku saati na plin, ke zapali, ali od navecer ostavena na plin, utredenta recisi i da nema teorija da zapali na plin.
Ja imame noseno na elektricari, ni vikaat deka strujata si raboti odlicno, a koa ke gi prasame epa zasto ne pali ondak, ni vikaat epa nezz so da ti kazeme. Pozz i ocekuvam deka ke se najde nekoj so ke mi pomogne. Inace otkako ke zapali, motorot prede kako mace, i so ogled na negovite performansi mozam da kazam deka i solidno vlece na plin.

PS: ne mi e kaj vas montiran plinot i doma sami so tatkomi go stelovame, ali eve ve prasuvam vas za sovet

Отсутен plimont

  • Модератор
  • Јуниор
  • *****
  • Пораки: 868
  • http://www.plimont.com тел.02/2554-666
    • galerija
Одг: Problem so palenje na plin
« Одговори #1 на: 26 Јуни 2012, 14:51:52 pm »
Kako sto kazuva naslovot, iam problem so palenje na plin, osobeno po podolg period. Se raboti za Opel Kadett C od 1977 godina, a motorot mu e 993 cc, 29 kw od 1969 godina. Koga go montiravme plinot pred okolu 4 godini, opelot nosese Solex 30/35 PDSI karburator. Imase plocka odozgora koja nemozese da se zastrafi ubavo i da se stegne, koga ke se razlabavese, pocnuvase da trokira, da ne pali, ja stegavme po odreden period, da recam od 1 do 2 nedeli, i koa ke ja stegnevme si rabotese motorot, ali koa ke se razlabavese ist problem.
Pred 2 godini mu stavivme weber karburator od yugo 45, go izbusivme stranicno i problemite so falsh vazduhot izceznaa, kolata si odi perfektno na plin koga e zapalena i koga raboti, ama problemite so palenjeto i ponatamu ostanaa. Navecer da ja ostavam na plin, utrinata da zapali na plin, sansite se 50-50.
Na benzin pali perfektno, povlecen sauh, uste na prvo verglanje pali.
Denes bas mi se sluci, mi snema pred 1 den benzin, pa ja ostavivme na plin, i denes vo 3 saat na ova pekol vreme, na plin vergla do beskraj. Iam aparat za polnenje na akumulator, go prikluciv, posle 5 min probav, odma zapali. Dali ima ovdeka nekoj sto ima kadett ili sto imal, pa da kaze nekoja caka sto da se pravi, zasto preku den da ja ostavam po nekolku saati na plin, ke zapali, ali od navecer ostavena na plin, utredenta recisi i da nema teorija da zapali na plin.
Ja imame noseno na elektricari, ni vikaat deka strujata si raboti odlicno, a koa ke gi prasame epa zasto ne pali ondak, ni vikaat epa nezz so da ti kazeme. Pozz i ocekuvam deka ke se najde nekoj so ke mi pomogne. Inace otkako ke zapali, motorot prede kako mace, i so ogled na negovite performansi mozam da kazam deka i solidno vlece na plin.

PS: ne mi e kaj vas montiran plinot i doma sami so tatkomi go stelovame, ali eve ve prasuvam vas za sovet


Сепак ќе треба да поминете докај нас за да може нашиот стручен тим да го  прегледа начинот на поврзување на редукторот со карбураторот и калибрацијата на плинскиот уред
Возилата со карбураторски мотор денес се поретки, меѓутоа се сеќавам на некои специфични случаи како Вашиот , кога се случуваше и од наша страна и од страна на авто-електричар да се утврди дека се е исправно, а возилото наутро да не запали..
Поголемиот број на вакви случаи се решија со замена на контакт- бравата, а некои со замена на алансер. Повторно да нагласам дека се работи за специфичен проблем кој се јавува  многу ретко.

Отсутен VLATKO Џентлменот

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6214
Одг: Problem so palenje na plin
« Одговори #2 на: 26 Јуни 2012, 16:27:57 pm »
а што те кошта да ставиш 10л бензин и да си ја палиш колата на бензин

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43561
  • Il Moderatore
Одг: Problem so palenje na plin
« Одговори #3 на: 26 Јуни 2012, 19:39:47 pm »
па 780 денари :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Problem so palenje na plin
« Одговори #4 на: 26 Јуни 2012, 19:50:23 pm »
а што те кошта да ставиш 10л бензин и да си ја палиш колата на бензин
На дедото му го цицаа бензинот и не става со години... Само плин.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Problem so palenje na plin
« Одговори #5 на: 27 Јуни 2012, 00:31:06 am »