Автор Тема: Проблем со Megane 2011 1.5dci  (Прочитано 20801 пати)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Проблем со Megane 2011 1.5dci
« на: 15 Февруари 2012, 00:16:29 am »
Денес се случи нешто интересно кое не можам да го објаснам. Со еден другар денес се најдовме да поразговараме малце. Тој е сопственик на Меган 1.5 дци. Колата е ептен нова купена во Август или Септември има 4000км поминато.
Додека разговаравме надвор пред колата тој го имал заборавено клучот на позиција на контакт. Разговаравме некои 5-6 минути додека не почна да студи, се поздравивме и кога проба да ја запали не сакаше да пали. Значи го врти клучот и не се случува ништо, ни верглање ни ништо. Го извади клучот го оставивме 2-3 минути така мислејќи се и после пробавме пак ама несакаше да запали. Се слушна по телефон со некој сервисер и тој му рече да извади една клема од акумулаторот, да го оставиме 5 минути да ја вратиме клемата и да пробаме. Пробавме ама ништо. После пак му се јави на сервисерот и овој му рече дека ако се остави колата на контакт повеќе од 3-4 минути дека „цркал цел компјутер“.

Ја остави колата, го однесов до дома па ќе ја шлепа утре сабајлечки. Има некој поима што би можело да биде? Би било ли ваков дефект опфатен со гаранцијата дури и ако е точно тоа дека можеби цркнал компјутерот? Нешто слично и кај други марки?

EDIT: Меганот не бил нов. Комшијава бил втор газда. Тој уствари го купил 2011 година и поминал окулу 5000 до сега со него.
« Последно менување: 27 Февруари 2012, 13:09:14 pm Falanga »

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #1 на: 15 Февруари 2012, 00:22:30 am »
Ми нема логика ова со комјутеров. Незнам нека каже некој ако има искуство а другарчето да не пази да сакаат да го одерат за нешто безвезе

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #2 на: 15 Февруари 2012, 00:24:42 am »
другарчето да не пази да сакаат да го одерат за нешто безвезе
И јас то аму викам, што и да е не смее туку така да црка. Си платил 15к имаш гаранција. Денар да не си дал иначе ќе се откажам од тебе.

Отсутен Bu$aV MeGaNe

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1855
  • Renault Megane R26
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #3 на: 15 Февруари 2012, 00:25:39 am »
Првпат слушам вакво нешто,али се е могуче,само ме зачуди од каде клуч на Меган.

Јас колку што знам сите се со картица освен можеби тој Генератион моделот што го донесоа кај нас и го нема нигде на друго место,осиромашен до даска се со цел да се постигне конкурентна цена.

Мислам дека ова би требало и би морало да му го прифатат под гаранција,од кај да знае кутриот човек дека несмее да ја остава колата со контакт.


Отсутен IvO

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1676
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #4 на: 15 Февруари 2012, 01:04:45 am »
акумулаторот му цркнал при крај ми бил со исклуЧување на клемите сакал да го ресерира ком али можда да се напрвило грешка при самото верглање ништо опасно ..

Отсутен NUME

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5726
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #5 на: 15 Февруари 2012, 03:22:53 am »
nema sansi da rokne kompjuter taka, jas eden tip znam so gi vrza obratno klemite. pa mu rikase kolata svirese, i ovoj se motase se dodeka ne gi smeni klemite, i samo eden osigurac mu rikna niso drugo, ..... taka toa rikal kompjuterot da mu ebam i crepot serviserski....

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #6 на: 15 Февруари 2012, 05:00:36 am »
Компјутер да рикнал нема шанси, Астрата со саати знае да стои на контакт.
Можно е акомулаторот ако бил слаб да се случило ова.
На старата кола се дешаваше некогаш исто вака ништо да не се дешава дури ни да вергла, па од ко го сменив акомулаторот беше се во ред.

Отсутен Ogi88

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1148
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #7 на: 15 Февруари 2012, 08:18:09 am »
Бидејќи колата е нова и под гаранција нека си ја носи и нека си мислат во рено што и е.
Иначе знам дека на некој понови возила ако се заборави контакт колата после некулку мин оди во Еко моуд и сама го гаси контактот.
Единствено сега пред да се шлепа колата да се проба да се измери волтажа на акумулаторот, бидејќи компјутерот под 11V не дава на колата да завергла.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #8 на: 15 Февруари 2012, 16:57:38 pm »
Сега се чув со другарчево. Пријател негов го шлепал. Го оставил на сервис и после 15 минути му се јавиле да дојде да си го земе. Му рекле не му било ништо, џабе си го носел. Кријат информација од него.

Отсутен FilipM

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3999
  • Turbo
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #9 на: 15 Февруари 2012, 20:15:18 pm »
Вака ми се има мене случено на колата од другар мој, станува збор за Форд Мондео 2.0. Застава, 4-5 минути на контакт и потоа не верглаше. Не се сеќавам што точно, знам ја туркавме колата на назад, дали ја стави во рикверц во меѓу време, потоа запали одма
I’m so mean, I make medicine sick

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #10 на: 15 Февруари 2012, 21:27:58 pm »
штом ти речат во севис ништо не и е а си имал проблем кој сега го нема, ни сами не знаат или па не ти кажуваат за да отидеш пак кога ке помине гарантен рок за да си платиш

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #11 на: 15 Февруари 2012, 23:49:51 pm »
Чудно некако Фаланга само тебе ти се дешаваат вакви работи-де со Поло,де со Меган...


А спаркот мука нема-нели?

Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #12 на: 15 Февруари 2012, 23:52:11 pm »
Чудно некако Фаланга само тебе ти се дешаваат вакви работи-де со Поло,де со Меган...


А спаркот мука нема-нели?
Smee li sparkot da ima maka ne za dzabe e spark:)

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7199
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #13 на: 16 Февруари 2012, 04:38:38 am »
Чудно некако Фаланга само тебе ти се дешаваат вакви работи-де со Поло,де со Меган...


А спаркот мука нема-нели?

E па ај што така скапо го платил ко кола да купил, сега и проблеми да има... Мислам, стварно нема смисла ...

Него, занимливо, многу нови коли деновите не сакаат да запалат по студовиве, овде меганот, некој рече нов голф не сакал да стартува ... :S

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Проблем со Megane 2011 1.5dci
« Одговори #14 на: 16 Февруари 2012, 09:05:46 am »
Чудно некако Фаланга само тебе ти се дешаваат вакви работи-де со Поло,де со Меган...


А спаркот мука нема-нели?
Не ќе да е до колите изгледа...