Автор Тема: Кочење со дупната гума?  (Прочитано 7974 пати)

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3037
Кочење со дупната гума?
« на: 18 Декември 2011, 01:30:35 am »
Мене отсекогаш ме интересирало како да се постапи при дупнување гума при брзина рецимо поголема од 60км/х ... :D

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Кочење со дупната гума?
« Одговори #1 на: 18 Декември 2011, 02:34:07 am »
Мене отсекогаш ме интересирало како да се постапи при дупнување гума при брзина рецимо поголема од 60км/х ... :D

Оче наш, кој си на небесата .....

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Кочење со дупната гума?
« Одговори #2 на: 18 Декември 2011, 10:43:24 am »
Мене отсекогаш ме интересирало како да се постапи при дупнување гума при брзина рецимо поголема од 60км/х ... :D
Постапка: Застануваш на место сигурно за запирање, вадиш тријаголник, го ставаш на соодветно растојание - ова обавезно, не го ставај тријаголникот на 2м од колата, него испешачи едно 10-15 метри, да може прво да го видат тријаголникот, потоа вадиш дигалка и клуч за промена на гумата, и резервна гума! Aко е спејс сејвер гумата, а си на отворен пат, со дупната предна гума, напраи една рокада, извди задна гума, на нејзино место стави ја резервната, а задната стави ја на место на дупнатата предна. :)

Друга постапка јас не знам - АМСМ помош на пат можда... ако имаш членство, мислам дека ќе ти учинат промена на гума :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Кочење со дупната гума?
« Одговори #3 на: 18 Декември 2011, 10:47:00 am »
Simo, мислам дека прашањето на членот беше како безбедно да застанеш со пукната гума со оглед на фактот дека гледав како на Југо пука гума, и почна колата да влече у лево?

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3037
Кочење со дупната гума?
« Одговори #4 на: 18 Декември 2011, 11:32:54 am »
Simo, мислам дека прашањето на членот беше како безбедно да застанеш со пукната гума со оглед на фактот дека гледав како на Југо пука гума, и почна колата да влече у лево?
Точно, не прашав што да направиш нормално ја мењаш гумата не сум глуп! Туку вози ти 80-100 на автопат и да ти пукне гума да почнеш да клизаш,како би се снашол...

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Кочење со дупната гума?
« Одговори #5 на: 19 Декември 2011, 18:40:20 pm »
Simo, мислам дека прашањето на членот беше како безбедно да застанеш со пукната гума со оглед на фактот дека гледав како на Југо пука гума, и почна колата да влече у лево?
Точно, не прашав што да направиш нормално ја мењаш гумата не сум глуп! Туку вози ти 80-100 на автопат и да ти пукне гума да почнеш да клизаш,како би се снашол...
Јас сум слушнал да отпуштиш гаста и постепено да намалуваш не нагло, а не би сакал тоа да го искусам на пат и да се најдам во таква ситуација :)
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Кочење со дупната гума?
« Одговори #6 на: 19 Декември 2011, 20:35:10 pm »
Simo, мислам дека прашањето на членот беше како безбедно да застанеш со пукната гума со оглед на фактот дека гледав како на Југо пука гума, и почна колата да влече у лево?
Точно, не прашав што да направиш нормално ја мењаш гумата не сум глуп! Туку вози ти 80-100 на автопат и да ти пукне гума да почнеш да клизаш,како би се снашол...
Не ни мислев да навредам нечија интелигенција - таман работа . Сакав да кажам - реакција нормална. Мене ми се има дупнато предна гума на автопат со 140-50, не е „паник тајм“ во суштина. Ќе осетиш како ти „отежнува“ воланот во рака, и влече на страна, ама одма ќе сконташ. Можеби е различно ако ти ПУКНЕ (нагла дефлација), тоа не го знам. Затоа и ви кажав. Ќе си затанеш и смениш гума - внимавајќи на безбедноста сопствена и на другите

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3037
Одг: Кочење со дупната гума?
« Одговори #7 на: 19 Декември 2011, 23:03:54 pm »
Немај гајле не сме се разбрале...кога видов нова тема од мене мислев некој ме хакнал :O :D Не знам реакција зашто не ми се десило да ми пукне...а баш на тоа мислев, нагла дефлација...

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Кочење со дупната гума?
« Одговори #8 на: 19 Декември 2011, 23:09:03 pm »
мене со татко ми пред едно 10тина години ни пукна ама на брзина околу 110км/час на лада самара гумата на Битола Прилеп наеднаш почна да тресе колава и полека полека застанавме, знам само дека тогаш колата беше со внатрешна гума и кога ја извадивме внатре прав од гумата внатрепна беше останато ;D

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Кочење со дупната гума?
« Одговори #9 на: 19 Декември 2011, 23:14:08 pm »
Simo, мислам дека прашањето на членот беше како безбедно да застанеш со пукната гума со оглед на фактот дека гледав како на Југо пука гума, и почна колата да влече у лево?
Ами вака сега. мене ми се случи со Пежото пошто удрив во камен при брзина од 100км/ч,
Кога ќе ти се дупне гума НАЈБИТНО НЕШТО Е да не претераш со вртење на воланот и да не испаничиш. Ако премногу нагло завртиш со волано постои можност бандажот да се зарие во асфалтот и да се превртиш. Ак оне го вртиш воланот, распарталената гума нема доволно сила да ја собори кинетичката сила на тркалото во вртење и само малку ќе ти влијае на воланот. ВО овој момент многу е битно да не прикочиш нагло или да не го вртиш воланот.

Значи во тој случај се правиш како ништо да не се случило и многу бавно намалуваш брзина претходно уклучувајќи 4 жмигавци.
Ова ако ти се дупне предна гума. Ако ти се дупне задна гума опасностите со драстично помали, само да не се претера со вртење и со кочење.

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3037
Одг: Кочење со дупната гума?
« Одговори #10 на: 19 Декември 2011, 23:17:43 pm »
Не знам дали е баш поради дупната гума ова ама така пишува во насловот на видеово...видов едно видео кога тестираа ама никако да го најдам...
на ова мислев...не дај боже нешто вака да се деси...

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Кочење со дупната гума?
« Одговори #11 на: 19 Декември 2011, 23:22:48 pm »
Не знам дали е баш поради дупната гума ова ама така пишува во насловот на видеово...видов едно видео кога тестираа ама никако да го најдам...
на ова мислев...не дај боже нешто вака да се деси...

Овој налета на кардан од камион :O Види на 0:31

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8848
Одг: Кочење со дупната гума?
« Одговори #12 на: 19 Декември 2011, 23:24:04 pm »
Не знам дали е баш поради дупната гума ова ама така пишува во насловот на видеово...видов едно видео кога тестираа ама никако да го најдам...
на ова мислев...не дај боже нешто вака да се деси...
никој не му застанува на ваква сообраќајка ебати лугето, овој како да прегази нешто па изгуби контрола

Отсутен Bojan j

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3037
Одг: Кочење со дупната гума?
« Одговори #13 на: 19 Декември 2011, 23:27:14 pm »
Не знам дали е баш поради дупната гума ова ама така пишува во насловот на видеово...видов едно видео кога тестираа ама никако да го најдам...
на ова мислев...не дај боже нешто вака да се деси...

Овој налета на кардан од камион :O Види на 0:31
Да да се загледав и приметив...око соколово! :D

Отсутен skorpion

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2215
  • Burn the tires, not your soul!!!
Одг: Кочење со дупната гума?
« Одговори #14 на: 19 Декември 2011, 23:52:22 pm »
Нагази нешто и му се подигна задниот дел и натам знаете, (нема преживеани)
Jedno upozorenje!
Kad prelazite ulicu, uvek gledajte u automobile a ne u semafor!
Semafori retko kad udare čoveka.