Автор Тема: CARclub Тест: Skoda Octavia 2.0 TDI 150 DSG7 Selection  (Прочитано 1602 пати)

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3788
Одг: CARclub Тест: Skoda Octavia 2.0 TDI 150 DSG7 Selection
« Одговори #30 на: 09 Октомври 2024, 14:57:19 pm »
Колку што знам таа гаранција не важи секаде(во северен Фиром сигурно не важи), така да во случај на дефект ќе треба да патуваш до друга земја или да ја шлепаш до таму колата.

Муабетот беше за нова кола, за тоа какво Ауди/БМВ/Мерц има за парите за нова Шкода,Опел итн од секогаш сме ги правеле.

Јас купив кола преку BMW Premium Selection и гаранцијата во Македонија не важи. За моето возило барем. А и од контактирани неколку други продавачи, од сите беше истиот одговор.

Набрзина еве:

If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 854
Одг: CARclub Тест: Skoda Octavia 2.0 TDI 150 DSG7 Selection
« Одговори #31 на: 09 Октомври 2024, 15:05:58 pm »
Колку што знам таа гаранција не важи секаде(во северен Фиром сигурно не важи), така да во случај на дефект ќе треба да патуваш до друга земја или да ја шлепаш до таму колата.

Муабетот беше за нова кола, за тоа какво Ауди/БМВ/Мерц има за парите за нова Шкода,Опел итн од секогаш сме ги правеле.

Јас купив кола преку BMW Premium Selection и гаранцијата во Македонија не важи. За моето возило барем. А и од контактирани неколку други продавачи, од сите беше истиот одговор.

Набрзина еве:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Мене гаранцијата ми рекоа дека би ми важела и локално - ма да во мојот случај не важи пошто колата технички ја купи фирма, не јас.

Присутен Skywalker

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3699
Одг: CARclub Тест: Skoda Octavia 2.0 TDI 150 DSG7 Selection
« Одговори #32 на: 09 Октомври 2024, 15:09:46 pm »
Еве од БМВ Холандија, само ЕУ државите се спомнати.

https://www.bmw.nl/content/dam/bmw/marketNL/bmw_nl/topics/fascination-bmw/Premium%20selection/garantievoorwaarden/COVERED-BY-THE-BMW-PREMIUM-SELECTION-WARRANTY.pdf.asset.1579518741602.pdf

6. Exertion of warranty claim outside of the Netherlands
If a malfunction covered by this BMW Premium Selection warranty becomes apparent in one of the
countries listed below and repairs on site are necessary, this BMW Premium Selection warranty offers
entitlement of repayment of the amounts paid to the BMW dealership in one of the following countries
outside of the Netherlands: Andorra, Austria, Belgium, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic,
Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia,
Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Malta, Monaco, Norway, Poland, Portugal, Romania, San
Marino, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, United Kingdom.



Во документот на бмв.де пишува цела Европа плус Турција

https://www.bmw.de/content/dam/bmw/marketDE/bmw_de/topics/bmw-premium-selection-2024/SP-1582_BMW_BPS_0424_Garantiebrosch_PRINT_148x210_neutral_E_LM.pdf
Lt. Commander Data: "I will always be puzzled by the human predilection for piloting vehicles at unsafe velocities"

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3788
Одг: CARclub Тест: Skoda Octavia 2.0 TDI 150 DSG7 Selection
« Одговори #33 на: 09 Октомври 2024, 15:37:07 pm »
Колку што знам таа гаранција не важи секаде(во северен Фиром сигурно не важи), така да во случај на дефект ќе треба да патуваш до друга земја или да ја шлепаш до таму колата.

Муабетот беше за нова кола, за тоа какво Ауди/БМВ/Мерц има за парите за нова Шкода,Опел итн од секогаш сме ги правеле.

Јас купив кола преку BMW Premium Selection и гаранцијата во Македонија не важи. За моето возило барем. А и од контактирани неколку други продавачи, од сите беше истиот одговор.

Набрзина еве:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Мене гаранцијата ми рекоа дека би ми важела и локално - ма да во мојот случај не важи пошто колата технички ја купи фирма, не јас.

И кај мене е фирма, али истата фирма е краен корисник на возилото. Но заради моментот со 2 год гаранција сите ги напнував со прашања за тоа и одговорот беше секаде дека штом испадне од ЕУ, толку е, а им кажував дека ќе испадне заради повратот на данок.
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Отсутен brasica

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 295
Одг: CARclub Тест: Skoda Octavia 2.0 TDI 150 DSG7 Selection
« Одговори #34 на: 09 Октомври 2024, 15:54:19 pm »
Брат ми моментално е во процес на купување кола од Германија, поточно од bmw premium selection и исто така му рекоа дека гаранцијата нема да важи во МК. Му спуштија нешто во цена место гаранцијата :)

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 854
Одг: CARclub Тест: Skoda Octavia 2.0 TDI 150 DSG7 Selection
« Одговори #35 на: 09 Октомври 2024, 15:58:05 pm »
Колку што знам таа гаранција не важи секаде(во северен Фиром сигурно не важи), така да во случај на дефект ќе треба да патуваш до друга земја или да ја шлепаш до таму колата.

Муабетот беше за нова кола, за тоа какво Ауди/БМВ/Мерц има за парите за нова Шкода,Опел итн од секогаш сме ги правеле.

Јас купив кола преку BMW Premium Selection и гаранцијата во Македонија не важи. За моето возило барем. А и од контактирани неколку други продавачи, од сите беше истиот одговор.

Набрзина еве:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Мене гаранцијата ми рекоа дека би ми важела и локално - ма да во мојот случај не важи пошто колата технички ја купи фирма, не јас.

И кај мене е фирма, али истата фирма е краен корисник на возилото. Но заради моментот со 2 год гаранција сите ги напнував со прашања за тоа и одговорот беше секаде дека штом испадне од ЕУ, толку е, а им кажував дека ќе испадне заради повратот на данок.

Чудна работа. За мене знаеја дека ќе ја извезувам и во крајната понуда стоеше и гаранцијата и никогаш не ми спомнаа дека нема да важи надвор од ЕУ. Муабетот беше на територија на цела Европа (како што стои во документот од бмв де погоре).

Отсутен Sase_91

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3788
Одг: CARclub Тест: Skoda Octavia 2.0 TDI 150 DSG7 Selection
« Одговори #36 на: 09 Октомври 2024, 16:02:14 pm »
Брат ми моментално е во процес на купување кола од Германија, поточно од bmw premium selection и исто така му рекоа дека гаранцијата нема да важи во МК. Му спуштија нешто во цена место гаранцијата :)

Исто, 1000 подоле. А инаку дури и во насловот на огласот пишуваше 2 години гаранција :)
If everything seems under control, you're not going fast enough.  /  KKBA

Присутен TylerMkD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 276
Одг: CARclub Тест: Skoda Octavia 2.0 TDI 150 DSG7 Selection
« Одговори #37 на: 09 Октомври 2024, 16:28:43 pm »
Внатре боље изглед него BMW

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3383
Одг: CARclub Тест: Skoda Octavia 2.0 TDI 150 DSG7 Selection
« Одговори #38 на: 10 Октомври 2024, 10:05:57 am »
Зборавме за нови возила. Инаку за 30к има избор на половни ама се надвор од гаранција.

Сакаш нова кола за 25 до 30к, шо има друго шо ќе брка работа како Октавијава.

Ако збориме за Combi верзија ќе брка и KIA Ceed работа, ама генерално со моменталниве цени највеќе брка работа за 30к, мене ме фати рамно 31к.

Отсутен miksi

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1373
Одг: CARclub Тест: Skoda Octavia 2.0 TDI 150 DSG7 Selection
« Одговори #39 на: 10 Октомври 2024, 10:56:40 am »
Со оглед на количината и видот на опремата што ја има, 46к е висока но и конкурентна цена. Пак и овде ќе кажам тоа е реалноста за жал и јас сум 100% сигурен дека тоа нема да се промени. Да се надеваме дека нема да бидат уште поскапи.
А за овие што хејтаат шкода, веројатно никогаш не возеле нити влегле во шкода и немаат појма на кое ниво е во моментов.
Јас само се надевам дека ќе се зголемат давачките за стари коли дизел поготово, а да се намалат за понови бензинци.
Исто се надевам дека тие што возат со бугарски регистрации ќе ги мочаме по глава кај и да ги сретнеме.

Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5404
Одг: CARclub Тест: Skoda Octavia 2.0 TDI 150 DSG7 Selection
« Одговори #40 на: 10 Октомври 2024, 11:07:36 am »
Грешна перспектива имаш, нема потреба да се зголемат давачките за половни дизел возила ниту пак да се намалат за бензинци. Сето тоа влегува 100% исправно за тука во државава да почнат да ги касапат со вадење Дпф Егр и шо ти не за да смрдат на рак низ улици, дури јас возам уредно исправно возило. Сите смрдат чадат по улици, особено се шо е полуксузно чади уште повеќе.
Само треба техничките да почнат да си ја вршат работата за која и уствари постојат. Во комбинација со запирање од џандари за на вондреден технички, за една недела ќе се реши се.
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 854
Одг: CARclub Тест: Skoda Octavia 2.0 TDI 150 DSG7 Selection
« Одговори #41 на: 10 Октомври 2024, 13:13:53 pm »
Грешна перспектива имаш, нема потреба да се зголемат давачките за половни дизел возила ниту пак да се намалат за бензинци. Сето тоа влегува 100% исправно за тука во државава да почнат да ги касапат со вадење Дпф Егр и шо ти не за да смрдат на рак низ улици, дури јас возам уредно исправно возило. Сите смрдат чадат по улици, особено се шо е полуксузно чади уште повеќе.
Само треба техничките да почнат да си ја вршат работата за која и уствари постојат. Во комбинација со запирање од џандари за на вондреден технички, за една недела ќе се реши се.

Треба да се тргне ДМВ и царина и да се даде поволен 5% ДДВ за возила стари до 5 години. Односно да се направи да не ти се исплати да купуваш возила стари 15 години. Возниот парк во државава има просечна старост од 20 години, а не може да се обнови затоа што нето цената на нови возила се накачува -> влегува во група со повисок ДМВ -> тука се уште поскапи.

Цел тој закон треба ревидирање под итно. И сето ова е дополнително на тоа техничките да си ја вршат работата ко што треба. Нажалост, не постои влада што ќе се откаже од тие пари.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3245
Одг: CARclub Тест: Skoda Octavia 2.0 TDI 150 DSG7 Selection
« Одговори #42 на: 10 Октомври 2024, 13:44:37 pm »
На технички е проблем само ако имаш фолии на стакла.

Другото поминува се, без проблем. Нема фрка.

Отсутен ivanduk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 41
Одг: CARclub Тест: Skoda Octavia 2.0 TDI 150 DSG7 Selection
« Одговори #43 на: 11 Октомври 2024, 05:33:36 am »
На технички е проблем само ако имаш фолии на стакла.

за кого како..

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1602
Одг: CARclub Тест: Skoda Octavia 2.0 TDI 150 DSG7 Selection
« Одговори #44 на: 12 Октомври 2024, 08:47:40 am »
Колку што знам таа гаранција не важи секаде(во северен Фиром сигурно не важи), така да во случај на дефект ќе треба да патуваш до друга земја или да ја шлепаш до таму колата.

Муабетот беше за нова кола, за тоа какво Ауди/БМВ/Мерц има за парите за нова Шкода,Опел итн од секогаш сме ги правеле.

Јас купив кола преку BMW Premium Selection и гаранцијата во Македонија не важи. За моето возило барем. А и од контактирани неколку други продавачи, од сите беше истиот одговор.

Набрзина еве:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Мене гаранцијата ми рекоа дека би ми важела и локално - ма да во мојот случај не важи пошто колата технички ја купи фирма, не јас.

И кај мене е фирма, али истата фирма е краен корисник на возилото. Но заради моментот со 2 год гаранција сите ги напнував со прашања за тоа и одговорот беше секаде дека штом испадне од ЕУ, толку е, а им кажував дека ќе испадне заради повратот на данок.
Исто така и ние кога земавме, спуштија цена, гратис сервис, филтри и адблу :)

Sent from my SM-S928B using Tapatalk