Автор Тема: Kupuvam Touran 1.9 2003-2006  (Прочитано 4511 пати)

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1762
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Kupuvam Touran 1.9 2003-2006
« Одговори #90 на: 31 Август 2024, 14:17:08 pm »
Пиши дека туранот има поминато реални  240илјади увезен од Белгија моментално 3 сопственик проверка каде сакаш човекот кажува километража е таа и тврди😂😂😂 реално и 1900 еур е многу е да има закон сеа дебело ке го јаде но тоа ти е мјаукедонија

Отсутен Nexia

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 227
Одг: Kupuvam Touran 1.9 2003-2006
« Одговори #91 на: 31 Август 2024, 14:58:52 pm »
Пиши дека туранот има поминато реални  240илјади увезен од Белгија моментално 3 сопственик проверка каде сакаш човекот кажува километража е таа и тврди😂😂😂 реално и 1900 еур е многу е да има закон сеа дебело ке го јаде но тоа ти е мјаукедонија


Mu se javiv, od 4550 na 4500 go spusti, nisto podole, vikam ke dojdam da go vidam ke pustis uste na lice mesto, mi veli ic ne doagaj :)

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6591
Одг: Kupuvam Touran 1.9 2003-2006
« Одговори #92 на: 31 Август 2024, 15:22:20 pm »
Колега продава форд фјужн, после неколку денови го гледа на оглас истиот.

Му се јавуваме ние другиве чисто информативно, човекот само пофални зборови, 10 години го имале фордот, вака така, кола уникат.

Фала чао пријатно..

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1762
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Kupuvam Touran 1.9 2003-2006
« Одговори #93 на: 31 Август 2024, 15:24:27 pm »
Пиши дека туранот има поминато реални  240илјади увезен од Белгија моментално 3 сопственик проверка каде сакаш човекот кажува километража е таа и тврди😂😂😂 реално и 1900 еур е многу е да има закон сеа дебело ке го јаде но тоа ти е мјаукедонија


Mu se javiv, od 4550 na 4500 go spusti, nisto podole, vikam ke dojdam da go vidam ke pustis uste na lice mesto, mi veli ic ne doagaj :)

Еве горско и утакмица арсенал гледам баш со пријател разговараме му велам јави се да видиме што ке каже , колку има поминато вели 240илјади јас сум трет сопственик увезен бил од Белгија, па купен од второ лице тука..
- Пријател му вели да  имаше некаде околу 150-60 илјади ке размислев вака 240 илјади ке има вложувања и на крај  склопи бахато изнервирано хахаахах

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3383
Одг: Kupuvam Touran 1.9 2003-2006
« Одговори #94 на: 31 Август 2024, 18:43:58 pm »
Хахаха каков ропак, ќе го земеш упатството што е под седиште, што не го ни видел и истото е на италијански, а сеа бе другар, од каде е? :D

Отсутен Nexia

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 227
Одг: Kupuvam Touran 1.9 2003-2006
« Одговори #95 на: 31 Август 2024, 21:29:42 pm »
https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=5070227
Ova mi se bendisa, samo neznam gepekot kolkav e na ovie xl, odnosno otvorot na gepekot mi se cini mal

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Kupuvam Touran 1.9 2003-2006
« Одговори #96 на: 31 Август 2024, 21:32:59 pm »
Izvini samo da prasam nesum vo tek so moabetov : sto e biten otvorot na gjepekot regal i vesh masini li kje prenesuvas ? Ima XL ubava litraza sve sto treba mozes da spakuvas i da preneses vnatre. Sega procitav bliznacinja imas...dovolno e za prenos od tocka A do tocka B i za kolicki i za bilo sto. E sega ako sakas kolickite nerasklopeni da gi prenesuvas togas samo Fiat Dukato ili Jumper kje ti zavrsat rabota.
Kumcevo moe so bliznaci fura Kia ceed i toa preku eden vikend ide SK-SR bez nikakov problem i kolicki i rekviziti. Letovo zema tule ama samo za na odmor inace vaka niz drzavava nema potreba od nego.
« Последно менување: 31 Август 2024, 21:38:47 pm Vlatce-Vectra »

Отсутен Nexia

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 227
Одг: Kupuvam Touran 1.9 2003-2006
« Одговори #97 на: 31 Август 2024, 21:52:24 pm »
Izvini samo da prasam nesum vo tek so moabetov : sto e biten otvorot na gjepekot regal i vesh masini li kje prenesuvas ? Ima XL ubava litraza sve sto treba mozes da spakuvas i da preneses vnatre. Sega procitav bliznacinja imas...dovolno e za prenos od tocka A do tocka B i za kolicki i za bilo sto. E sega ako sakas kolickite nerasklopeni da gi prenesuvas togas samo Fiat Dukato ili Jumper kje ti zavrsat rabota.
Kumcevo moe so bliznaci fura Kia ceed i toa preku eden vikend ide SK-SR bez nikakov problem i kolicki i rekviziti. Letovo zema tule ama samo za na odmor inace vaka niz drzavava nema potreba od nego.

Pa otvorot na gepekot mi izgleda nekako mal, a vnatre se rasiruva gepekot, i mi bese strav kolickata dupla sobrana taka da ne moze da ja zbere, ama vajda sum greska i normalno ke go proveram toa

Присутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3712
Одг: Kupuvam Touran 1.9 2003-2006
« Одговори #98 на: 31 Август 2024, 21:55:09 pm »
https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=5070227
Ova mi se bendisa, samo neznam gepekot kolkav e na ovie xl, odnosno otvorot na gepekot mi se cini mal
190.000 имала во 2012 година

Sent from my motorola edge 40 neo using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Присутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6639
  • Бенве сие бенве
Одг: Kupuvam Touran 1.9 2003-2006
« Одговори #99 на: 01 Септември 2024, 06:50:51 am »
Ти пријателе ќе купиш некоја тешка канта.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2294
Одг: Kupuvam Touran 1.9 2003-2006
« Одговори #100 на: 05 Септември 2024, 08:56:03 am »
Мислам дека колегите ти дадоа добар совет да си ја чуваш Астрата, да вложиш во туле и да гураш неколку години, најповеќе затоа што нема да и земеш реална цена на Астрата, а тоа што гледаш, покрај цената што ќе ја платиш, сметај и на дополнителни расходи во смисла на голем сервис, гуми, потенцијални дефекти на км 300+ со турбини, двомасни замајци, ДПФ, ЕГР, дизни и слично.

Ако веќе мора да се земе МПВ и слично, јас би идел на поефтини варијанти од Туранот, и тоа Ксара Пикасо 2,0 хди со 90 кс, Фиат Добло (мислам дека и 1,3 мјет ќе врши работа), Рено Сеник 1,5 дци, да со таа разлика во цената соодветно ја изсервисираш колата. Нормално ако најдеш здрав примерок.

Во таа категорија би го вклучил и Форд Ц Макс 2005-2008 година, имаш варијанти и на бензин со 1,6 мотор или дизел варијанти со 1,6 тдци и 90 кс (повеќе ги препорачуваат) и 110 кс.

Финансиите се тие, инаку од досегашната дискусија, најдобра варијанта е Цитроенот што го препорача член од тука од Аутовелт, со учество и месечна рата од 100 евра.
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Nexia

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 227
Одг: Kupuvam Touran 1.9 2003-2006
« Одговори #101 на: 05 Септември 2024, 10:26:23 am »
Мислам дека колегите ти дадоа добар совет да си ја чуваш Астрата, да вложиш во туле и да гураш неколку години, најповеќе затоа што нема да и земеш реална цена на Астрата, а тоа што гледаш, покрај цената што ќе ја платиш, сметај и на дополнителни расходи во смисла на голем сервис, гуми, потенцијални дефекти на км 300+ со турбини, двомасни замајци, ДПФ, ЕГР, дизни и слично.

Ако веќе мора да се земе МПВ и слично, јас би идел на поефтини варијанти од Туранот, и тоа Ксара Пикасо 2,0 хди со 90 кс, Фиат Добло (мислам дека и 1,3 мјет ќе врши работа), Рено Сеник 1,5 дци, да со таа разлика во цената соодветно ја изсервисираш колата. Нормално ако најдеш здрав примерок.

Во таа категорија би го вклучил и Форд Ц Макс 2005-2008 година, имаш варијанти и на бензин со 1,6 мотор или дизел варијанти со 1,6 тдци и 90 кс (повеќе ги препорачуваат) и 110 кс.

Финансиите се тие, инаку од досегашната дискусија, најдобра варијанта е Цитроенот што го препорача член од тука од Аутовелт, со учество и месечна рата од 100 евра.

Ova ti e ubavo "suma sumarum", gore dole i moeto razmisluvanje e takvo.. moze tuaranite da se trgnat na strana, bidejki drzat cena, a od site monovolumeni moze da se kaze se najizvozeni i izamortizirani, dodaj na toa, shto za tie pari shto baram(do 4000evra) retko koj da go najdes so uredni pragcinja, da ne se skapani, najdov eden so uredni pragcinja, nemase korozija i na drugi mesta, ama go dava 4000 evra poso imase drugi problemi, kako zamaec, problem so pumpata za gorivo itn.. ako gi nemase ovie problemi, nemase da bide 4000 evra, ke bese 4500-4600 evra.. mozda bi dal i 4200-4300 za takov, ama pa toa samo dokolku na astrata i zemam 3700-3800 .. momentalno sum vo nekoe si miruvanje, astrata nikogas ne sum ja ni objavil na reklama5 ili na fejsbuk stranici deka e za prodazba.. dosta pari odat i za gorivo ako setam po site gradista da gledam koli, zatoa malku staviv kocnica, nesto ako ispadne vo mojot grad, da se prodava kola kakva shto sakam, kola shto ja znam i covekot shto ja vozi(od sv nikole sum, mal grad site se znaeme), pa da ja probam, da mi se dopadne pa da ja isforsiram astrata za prodazba, no pak ke kazam, samo dokolku e nekoja "sigurica" od poznat covek, ma da nisto ne e sigurno i ako bilo sigurno vo idnina moze za brzo vreme i da ne e :)

za tule ke razmislam, mn ke se nerviram ako radi tuleto ne mozam da vozam poveke od 100km/h.. jas duri i se nerviram shto astrata e slab motoro i shto redovno na avtopat ne bi mozel da ja vozam brzo i da preticuvam so lesnotija i na ugornici da nemam gajle.. brzo u stil da nema maka na 130-150km/h ne deka ona ne odi, jas i 190km/h ja vozev, ne e izvozena kolata,moze da podnese, ama ipak toj motor ne napraven i nema tolkava mokjnost za takvi redovni voznj, ako prodolzam so takvi voznji moze za brzo vreme da go "rasipam"... ova e i druga pricina radi koja sakam da ja smenam astrata koja ne ja navedov, pokraj problemot so gepekot, ednostavno sakam pobrza kola :D


Отсутен Nexia

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 227
Одг: Kupuvam Touran 1.9 2003-2006
« Одговори #102 на: 05 Септември 2024, 10:29:30 am »
Ти пријателе ќе купиш некоја тешка канта.


Sent from my iPhone using Tapatalk

не пријателе, верувај дека попрво нема да купам кола од колку да земам канта :)

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1762
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Kupuvam Touran 1.9 2003-2006
« Одговори #103 на: 05 Септември 2024, 10:43:38 am »
Нехи крај-краева стегни душа кај крава нек оди и теле земи азијат

Отсутен Nexia

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 227
Одг: Kupuvam Touran 1.9 2003-2006
« Одговори #104 на: 05 Септември 2024, 10:58:11 am »
haha momentalno sum u faza da ne se zamaram tolku, nekako splasnav :) po postovite se gleda deka i jas neznam shto sakam :D
ima periodi koga ne gledav kola a se prodadoa pred oci ubavi koli so golemi gepeci od bliski luge, za pristojni ceni, taka da mos ke naleta takva prilika .. vajda ovie denovi ke odam do kumanovo, imam blizok prijatel turcin, ne e toj prekupec, ama poveketo shto preprodavaat ili shto imaat takvi kamioni da donasaat od stranstvo mu se prijateli, do tolku prijateli shto mozam da ja zemam kolata po najniska cena, bez da imaat profit i ako ne mi se bendisa da ja vratam i da mi gi vratat parite, go cekam da dojde od stranstvo pa ke odam do kumanovo.. a uspat ke vidam i vo kumanovo shto se onaka prodava na oglas, pa da vidam i od nekoj privaten shto si ja oglasil kolata :)