Гласање

Која марка на акумулатори се најдобри според вас?

Exide
134 (41.9%)
Black Horse
32 (10%)
Vesna
22 (6.9%)
Topla
62 (19.4%)
било кој...
70 (21.9%)

Вкупно гласови: 319

Автор Тема: Предлог за акумулатор  (Прочитано 658106 пати)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #3720 на: 03 Септември 2024, 07:19:57 am »
Купи си таму нов акумулатор, на секое влегување вкола да се думиш дали ќе ти запали 15-годишниот репариран.
Да тргниш на пат да ризикуваш да ти рикни.

Присутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 770
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #3721 на: 03 Септември 2024, 08:31:46 am »
Здраво дечки да се надоврзам на темава

Акумулаторот ми е за мењање, оргиналниот од BMW AGM издржа 15 години ама во последно време ако оставам радио или светла на не запалена одма ги гаси и се појавува симбол за слаб акумулатор.
Опциите ми се Evolution 80Ah 800A - 9000ден или Exide околу - 12000ден

Како што ги читам постовите се помалце ми се даваат париве за нов, испагја работава коцка дали ке ти трае 2год дали ке трае 7-8
Почнав да барам нешто на интернет за репарирање или полнење на оргиналниов.

Најдов 2-3 видеа кај што успешно ги полнат АГМ акумулаториве
еве едно пример

Ептен детално објаснува и целиов процес ми делува легитимен,
дополнително тоа што кај овие акумулатори за разлика од обичните нема коризија единствено таа малку вода што ја има во "стаклените" ќелии да испари.

Ако веќе се решам за нов ќе го пробам ова пред да купам ништо не губам

Има некој искуство со вакво нешто, знам дека порано доста се полнеа стари акумулатори, низ дома се врткаше некој полнач..

Купи си нов. :)

Exide-от во старата кола еве го веќе 9та или 10та година мака нема, сменет од газдата пред мене а новиот газда знам дека го нема сменето.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5386
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #3722 на: 08 Септември 2024, 00:01:34 am »
Интересна тема, имам репариран акумулатор под гаранција (цркна по 1 година нов купен од претходниот газда), засега е гром акумулаторов но искрен да бидам не може многу да очекувам од него.

@nidzzo предлог за акумулатор за Опел Астра Г 1.4 16в 1998ма со 70А алтернатор.
Фабрички доаѓа со 44ка акумулатор B13 лежиште, моментално имам 66ка, но сметам дека најдобро би му дошол некој акумулатор од 55 до 62,63 амперчаса. Моментално е 66ка. Ваше мислење и предлог?
« Последно менување: 08 Септември 2024, 00:06:50 am nestor04 »

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1287
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #3723 на: 08 Септември 2024, 01:06:03 am »
Мене Кодиакот ми дојде со фабрички Excide. Цркна во гарантен рок, помалку од година. Го сменија во гаранција со непознат акумулатор, нема ознаки.
Инересно е дека градска не правеше проблем, ама на отворено, после на пример тура од 200-300 км и пауза после пола саат на некоја бензиска,вергла а пали после 10 секунди верглање. Откако го сменија се е ок.

@nestor04

За кај @nidzzo најдобро и најбрзо ти е телефон. Нема тука да се размавуе со понуди. Ало,цена, добиваш и тоа е. Од првите бев со Дурацел, истера 6,5 години.
Предлог ?  Да ја најдеш песната „Телефонот звони“ од Кенан Таировски


а ако ти е позната, тогаш легендарниот хит „Нема веќе ало ало“

и обрни внимание на рефренот.


Отсутен Charlie

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 193
Одг: Предлог за акумулатор
« Одговори #3724 на: 08 Септември 2024, 20:07:29 pm »
Здраво дечки да се надоврзам на темава

Акумулаторот ми е за мењање, оргиналниот од BMW AGM издржа 15 години ама во последно време ако оставам радио или светла на не запалена одма ги гаси и се појавува симбол за слаб акумулатор.
Опциите ми се Evolution 80Ah 800A - 9000ден или Exide околу - 12000ден

Како што ги читам постовите се помалце ми се даваат париве за нов, испагја работава коцка дали ке ти трае 2год дали ке трае 7-8
Почнав да барам нешто на интернет за репарирање или полнење на оргиналниов.

Најдов 2-3 видеа кај што успешно ги полнат АГМ акумулаториве
еве едно пример

Ептен детално објаснува и целиов процес ми делува легитимен,
дополнително тоа што кај овие акумулатори за разлика од обичните нема коризија единствено таа малку вода што ја има во "стаклените" ќелии да испари.

Ако веќе се решам за нов ќе го пробам ова пред да купам ништо не губам

Има некој искуство со вакво нешто, знам дека порано доста се полнеа стари акумулатори, низ дома се врткаше некој полнач..
Земи си ЕФБ старт стоп акомулатор, едно 4000 ден мање више е разлика а ке ти врши исто работа


Sent from my iPhone using Tapatalk