Автор Тема: Сретство за во антифриз, за затнување на дупчина?  (Прочитано 7563 пати)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Дајте некој предлог за вакво сретство, дали има некој користено и како се користи? Мене ми треба да пробам за радијаторот од парното, да видам дали ќе се намали маглењето на стаклата, како и губењето на мали количини на антифриз. Која марка би била подобра, LM или Wurth, разликата во цените е 200денари, поскап е Wurth.      ???  ???

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Сретство за во антифриз, за затнување на дупчина?
« Одговори #1 на: 16 Декември 2011, 14:33:16 pm »
Дајте некој предлог за вакво сретство, дали има некој користено и како се користи? Мене ми треба да пробам за радијаторот од парното, да видам дали ќе се намали маглењето на стаклата, како и губењето на мали количини на антифриз. Која марка би била подобра, LM или Wurth, разликата во цените е 200денари, поскап е Wurth.      ???  ???
Оди во Иги 2000 кај селската и земи Абро,ако решението на проблемот го гледаш во средството нема да згрешиш...казанчето тие зафркнато,значи на вода го имаш возено Меганот ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Сретство за во антифриз, за затнување на дупчина?
« Одговори #2 на: 16 Декември 2011, 16:14:46 pm »
од ко е во мене вода нема видено  ;D строго антифриз. Е сега то во Иги шо ми велиш, колку пари е отприлика да не знајш... пошто имам еден другар, му кладе од Wurth пред некој ден, му течеше ладњакот, па ете вели го затнал. Ама многу пари ми изгледа  ;D

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Сретство за во антифриз, за затнување на дупчина?
« Одговори #3 на: 16 Декември 2011, 17:05:16 pm »
Сите се добри ... Незнам, купи го најефтиното :)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Сретство за во антифриз, за затнување на дупчина?
« Одговори #4 на: 16 Декември 2011, 17:18:05 pm »
уште нешто.. то другарчето му тури, од 300ml сретство, му турил само 150.... дали ќе ми сврши работа, да му го земам 150мл и да го турам кај мене или малце ќе биди??

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Сретство за во антифриз, за затнување на дупчина?
« Одговори #5 на: 16 Декември 2011, 17:36:50 pm »
Мислам дека сепак треба да ставиш цела пропишана доза. Не дека нема (можда) да затне со пола доза, туку колку ќе држи :)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Сретство за во антифриз, за затнување на дупчина?
« Одговори #6 на: 16 Декември 2011, 20:32:32 pm »
од ко е во мене вода нема видено  ;D строго антифриз. Е сега то во Иги шо ми велиш, колку пари е отприлика да не знајш... пошто имам еден другар, му кладе од Wurth пред некој ден, му течеше ладњакот, па ете вели го затнал. Ама многу пари ми изгледа  ;D
Јас ги зедов по 450ден едно ...Тоа е 240мл,ама е многу појако од Вурт,и едно шишенце важи за 10китри вода/антифриз....Е сеа,сакаш стај го цело сакаш пола,незнам шо да ти речам...Инаку мислам дека 30-40 денари беше поевтино Вурт од ова Абро
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Сретство за во антифриз, за затнување на дупчина?
« Одговори #7 на: 16 Декември 2011, 20:37:09 pm »
Послушај го MecheTo, има искуство у ова ;) :)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Сретство за во антифриз, за затнување на дупчина?
« Одговори #8 на: 16 Декември 2011, 20:39:29 pm »
аха... епа мене нешто шубе ми е, да му извам 300мл антифриз, и да му турам од сретството 300мл. Па после ми е да не си напрам поголем проблем од скоро ништо... зато решив да му турам утре 150мл, од то другарчето шо му остана ќе му го купам, па ако бидни нешто здравје, ако не пак здравје  ;)

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Сретство за во антифриз, за затнување на дупчина?
« Одговори #9 на: 16 Декември 2011, 20:46:40 pm »
аха... епа мене нешто шубе ми е, да му извам 300мл антифриз, и да му турам од сретството 300мл. Па после ми е да не си напрам поголем проблем од скоро ништо... зато решив да му турам утре 150мл, од то другарчето шо му остана ќе му го купам, па ако бидни нешто здравје, ако не пак здравје  ;)
Нема потреба да вадиш антифриз воопшто,200-300мл не играат голема улога,инаку пробај види,кај мене средството заврши работа,ама кај мене друг беше проблемот,казанчето од парното е поинакво од ладњакот,односно тоа е со бакарни цевчиња кои врват низ ‘ребра‘,затоа незнам дали средството би било лек за твојот проблем....
п.с А зошто ти си мислиш дека губиш антифриз од казанчето за парно?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Сретство за во антифриз, за затнување на дупчина?
« Одговори #10 на: 16 Декември 2011, 20:55:07 pm »
па да, зато и си велам да му турам помалце, колку за проба, а можи и ќе бидни нешто  :)
1. Мислам дека капи од радиаторчето, пошто вода со масло не меша, нивото на маслото не се менва, нема никакви траги од наслаги, и маслото е сменето пред 1 месец, па немаше ништо во него чисто беше.
2. Ми ги магли стаклата, дупло од колку шо треба, и колку сака време нека дува топло парното, не се чистат, останват замаглени.
3. Ми бега по 100грама антифриз на отприлика 2 месеци... а од долу нигде нема капено. Значи останва, ако не биди ништо со ова, да се бара дали пушта од некое црево по малце.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Сретство за во антифриз, за затнување на дупчина?
« Одговори #11 на: 16 Декември 2011, 20:58:52 pm »
па да, зато и си велам да му турам помалце, колку за проба, а можи и ќе бидни нешто  :)
1. Мислам дека капи од радиаторчето, пошто вода со масло не меша, нивото на маслото не се менва, нема никакви траги од наслаги, и маслото е сменето пред 1 месец, па немаше ништо во него чисто беше.
2. Ми ги магли стаклата, дупло од колку шо треба, и колку сака време нека дува топло парното, не се чистат, останват замаглени.
3. Ми бега по 100грама антифриз на отприлика 2 месеци... а од долу нигде нема капено. Значи останва, ако не биди ништо со ова, да се бара дали пушта од некое црево по малце.
Ако капи од казанчето,значи внатре во колата барај дали имаш влага,пошо казанчето е во маската....провери влага по тепихот дали имаш...А за стаклата,да не имаш проГлем како шо беше на профф...види провери,можи е ист/сличен случај и кај тебе....
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2623.0.html
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Сретство за во антифриз, за затнување на дупчина?
« Одговори #12 на: 16 Декември 2011, 21:02:51 pm »
не, не, работат лептирите, и плус заради то е сменет нов полен филтер, ама пак џабе... еве веќе 2 зими така се вози, па реков конечно да пробам со нешто, се надевам ќе се опорај. не дека ми смета мене до толку, ама ете оти да биди така  ;D ќе видиме утре шо ќе кажи.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Сретство за во антифриз, за затнување на дупчина?
« Одговори #13 на: 16 Декември 2011, 21:04:19 pm »
не, не, работат лептирите, и плус заради то е сменет нов полен филтер, ама пак џабе... еве веќе 2 зими така се вози, па реков конечно да пробам со нешто, се надевам ќе се опорај. не дека ми смета мене до толку, ама ете оти да биди така  ;D ќе видиме утре шо ќе кажи.
Види,пробај,мада јас мислам дека не е до казанчето...колку км има поминато
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Сретство за во антифриз, за затнување на дупчина?
« Одговори #14 на: 16 Декември 2011, 21:13:07 pm »
170к :) е ако не е ова тогаш мора да влегва од негде вода, влага, па од то да се маглат, а антифризот незнам кај би одел... за друго незнам шо можи да е.