Автор Тема: Купување на половно возило договор плус готовина  (Прочитано 1026 пати)

Отсутен Shefket

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
Здраво на сите,

Продавачот ми предлага цената на договорот да е пониска, за да не плаќам адвокат а останатото во готовина (пола пола отприлика).
Дали може да има проблем со осигурување или со други работи ако цената на купопродажниот договор е пониска?

Поздрав

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1297
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Не.

Отсутен bobi2006

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 18
Купопродажната цена на половно возило никаде и за ништо не влијае, дури ниту за возило купено од странство.... Освен што удира на домашниот буџет.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk


Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7223
Сметај дека суми над 10,000Е се пријавуваат од страна на нотар во агенција за спречување на перење на пари/УЈП заради потекло на пари.

Присутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Во нотарскиот договор може да пишува и поклон дека ти ја дава. Who cares!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 197
Немаш проблем.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4949
Nad 10 000€ treba i od advokat da e dogovorot.... plus nepotrebno frlanje pari. Ne prasuvajte kako znam...

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5534
  • Шо да пишам тука?🤔
Ако немаш доказ за потекло на имот си нае*ал. Терај поклон.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13768
Ништо не важи цената напишана во договорот

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6320
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Освен во случај да е крадена.

Присутен terzziski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 708
Немаш никаков проблем за осигурување, ако мислиш на АО. Дури и каско ако ја осигураш, компанијата сама ќе изврши проценка на возилото, без разлика што имате наведено како цена во купопродажен договор.
Предност е вака што нема да платиш адвокат, затоа што купопродажен договор на сума над 10.000 евра мора да има печат од адвокат, кој чини околу 2000 до 2500 денари.

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 197
Немаш никаков проблем за осигурување, ако мислиш на АО. Дури и каско ако ја осигураш, компанијата сама ќе изврши проценка на возилото, без разлика што имате наведено како цена во купопродажен договор.
Предност е вака што нема да платиш адвокат, затоа што купопродажен договор на сума над 10.000 евра мора да има печат од адвокат, кој чини околу 2000 до 2500 денари.

Advokat e 1.000 MKD. Barem jas tolku plativ.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4949
3000ki pred godina dena

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 197
3000ki pred godina dena

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk



За пред два месеци зборам. Печат да  стави, не и да го составува договорот.