Автор Тема: Замаглување на стакла кај astra g  (Прочитано 16034 пати)

Отсутен Macedon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 63
Замаглување на стакла кај astra g
« на: 12 Декември 2011, 06:46:37 am »
Здраво на сите! ете јас нов на форумов па одма да досагам  ;D вака сега, мојот проблем а тоа што кај астрата ептен многу ми маглат стаклата од внатре, колата буквално се поти, теце вода по стаклата, тешко е да се вози. Парното безразлика дали дува топло или ладно стаклата пак маглат, дува директно на шофершајбната ама не помага воопшто. сменети се сите можни филтери, ама све е џабе. па дајте некој совет, Фала

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Замаглување на стакла кај astra g
« Одговори #1 на: 12 Декември 2011, 07:50:22 am »
Земи 97% алкохол и одмасти ги стаклата...Гарант се пребришани со еленска која била мрсна или имала некаква маснотија на неа...После тоа можеш да ги пребришеш со ајакс или некој сличен детергент за чистење стакла...Мислам дека ке успееш да завршиш работа.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Замаглување на стакла кај astra g
« Одговори #2 на: 12 Декември 2011, 07:58:59 am »
Има ли клима колата?

Отсутен google

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2396
Одг: Замаглување на стакла кај astra g
« Одговори #3 на: 12 Декември 2011, 08:54:09 am »
druze, hladnjaceto za parnoto ti ima proteceno za zal :(

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Замаглување на стакла кај astra g
« Одговори #4 на: 12 Декември 2011, 10:04:04 am »
Пробај да го пуштиш вентилаторот горе,ама да не ти го врти воздухот од внатре-туку да влече свеж воздух од надвор!

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Замаглување на стакла кај astra g
« Одговори #5 на: 12 Декември 2011, 11:21:03 am »
Пробај да го пуштиш вентилаторот горе,ама да не ти го врти воздухот од внатре-туку да влече свеж воздух од надвор!
Мислам дека тука е решението, вентилацијата уклучи ја да влечи воздух однадвор не само внатре.
Јас ќе ставам некоја слика а другите ке ти посочат поконкретно од причина што и јас едвај на кутура го погодив кај мене. Откако ќе ја одбереш опцијата стрпи се 5 минути за ефектот, не штракај брзо и неконтролирано, нема да се среди само од себе...
Според мене решението е во округлата стрелка или на последната слика во дугмето кај шо има стрелка во колата он или офф. Среќно  ;)




Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Замаглување на стакла кај astra g
« Одговори #6 на: 12 Декември 2011, 11:21:38 am »
Обрати му се на proff, имаше сличен проблем..

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Замаглување на стакла кај astra g
« Одговори #7 на: 12 Декември 2011, 11:29:15 am »
А пред се прво претстави ни се и претстави го твоето возило во посебна тема со слики и детаљи  :)

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Замаглување на стакла кај astra g
« Одговори #8 на: 12 Декември 2011, 15:32:34 pm »
Земи исчисти ги убаво стаклата, да паднат рацете од трење и нема да ти маглат !

Имам исто Астра Г, еднаш ми се случи ненормално да ми замаглуваат, добро ги исчистив со алкохол и сретство за стакла и решен проблем ;)

П.С. За одмаглување најдобро помага клима (ако ја имаш ), секундарно ги одмаглува и секундарно се замаглуваат ако ја исклучиш.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Замаглување на стакла кај astra g
« Одговори #9 на: 12 Декември 2011, 18:27:28 pm »
Море да не клецаш ти во количево. ;D ;D ;D ;D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Замаглување на стакла кај astra g
« Одговори #10 на: 12 Декември 2011, 18:53:22 pm »
Пробај да го пуштиш вентилаторот горе,ама да не ти го врти воздухот од внатре-туку да влече свеж воздух од надвор!
Мислам дека тука е решението, вентилацијата уклучи ја да влечи воздух однадвор не само внатре.
Јас ќе ставам некоја слика а другите ке ти посочат поконкретно од причина што и јас едвај на кутура го погодив кај мене. Откако ќе ја одбереш опцијата стрпи се 5 минути за ефектот, не штракај брзо и неконтролирано, нема да се среди само од себе...
Според мене решението е во округлата стрелка или на последната слика во дугмето кај шо има стрелка во колата он или офф. Среќно  ;)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Астрата е ваква внатре!? Прекрасно изгледа!

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Замаглување на стакла кај astra g
« Одговори #11 на: 12 Декември 2011, 19:38:35 pm »
Нема шанси, ова е компилација од ентериери од групација VW :)

Горните две се VW, долната слика мислам дека е Skoda Superb.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Замаглување на стакла кај astra g
« Одговори #12 на: 12 Декември 2011, 20:12:28 pm »
Пробај да го пуштиш вентилаторот горе,ама да не ти го врти воздухот од внатре-туку да влече свеж воздух од надвор!
Мислам дека тука е решението, вентилацијата уклучи ја да влечи воздух однадвор не само внатре.
Јас ќе ставам некоја слика а другите ке ти посочат поконкретно од причина што и јас едвај на кутура го погодив кај мене. Откако ќе ја одбереш опцијата стрпи се 5 минути за ефектот, не штракај брзо и неконтролирано, нема да се среди само од себе...
Според мене решението е во округлата стрелка или на последната слика во дугмето кај шо има стрелка во колата он или офф. Среќно  ;)
Астрата е ваква внатре!? Прекрасно изгледа!
Гољф дени Гољф :) е тоа не е астра

Нешто од Ваг групација е ова :)
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен munja

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 109
Одг: Замаглување на стакла кај astra g
« Одговори #13 на: 12 Декември 2011, 20:26:57 pm »
И јас мисам дека проблемот е во тоа како е подесено да прима воздух дали тој што е внатре да го врти или од надвор да прима, кај мене во корсата ако ставам да го врти тој што е внатре за кратко време ништо не се гледа се е замаглено но кога ке ставам да прима возух од надвор тогаш се одмаглува и немам никаков проблем.

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Замаглување на стакла кај astra g
« Одговори #14 на: 12 Декември 2011, 20:46:21 pm »
Море да не клецаш ти во количево. ;D ;D ;D ;D

Тоа ти е за екстра замаглување :D :D :D

Да се навратиме... Ако се замастени стаклата ( девојката гребела по стаклата ) нема никаква врска дали внатрешниот воздух го врти, дали надворешниот - секако беа замаглени, спас беше само климата да ги одмагли.
Сега кога се чисти било да врти внатрешниот воздух или надворешниот - не замаглуваат !

Решение: Солидни чистење на стаклата и немаш мука ! ;)