Автор Тема: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ  (Прочитано 26855 пати)

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10260
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #180 на: 09 Март 2024, 12:30:20 pm »
се селагам си М3ве8
како ги испитувате струготините в масло ? и дали дува или не ?

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1570
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #181 на: 09 Март 2024, 12:48:18 pm »
@NUME mi izleze reklama 50% na proverka na vozilo vo mesec Mart.
Mene me interesira proverka na dyno, dali imate popust za dyno i kolku kosta.
Не е препорачливо за ф30, сакав и јас кога ја проверуваа луѓето пред да ја купат, ама има едни пластики со гумици што треба да се извадат за да се затегне возилото и може да се оштетат. :)

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2648
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #182 на: 09 Март 2024, 20:53:39 pm »
Kaj mene e veke meren koga pravev remap.
Ne mi spomnaa nisto za eventualni problemi.

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1570
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #183 на: 09 Март 2024, 21:02:34 pm »
Kaj mene e veke meren koga pravev remap.
Ne mi spomnaa nisto za eventualni problemi.
Не дека се проблеми сериозни, се оштетувале гумички или пластики и при дожд и снег/сол навлегувало и било можна корозија.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 759
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #184 на: 10 Март 2024, 10:58:18 am »
Kaj mene e veke meren koga pravev remap.
Ne mi spomnaa nisto za eventualni problemi.
Не дека се проблеми сериозни, се оштетувале гумички или пластики и при дожд и снег/сол навлегувало и било можна корозија.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk

Tie mozhat i od nishto sami da si padnat kako kaj mene 3 od 4. 1400 denari e edno novo :(

Inaku i mene me interesira za ispituvanje na maslo, skros bi platil 35 evra za toa.

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2648
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #185 на: 10 Март 2024, 13:24:54 pm »
Koi se tie plastiki, gumici?

Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1570
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #186 на: 10 Март 2024, 13:58:04 pm »
Ајде Нуме кога може ќе прати слика од нив, не би знаел да ги кажам.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 759
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #187 на: 10 Март 2024, 17:47:43 pm »
Koi se tie plastiki, gumici?

Ima 4 plastiki na tochkite shto se nameneti za krevanje na kolata. Za da ja pricvrstat na dyno tie se vadat. Ovie:


Отсутен Ordevski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1570
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #188 на: 10 Март 2024, 18:22:41 pm »
Koi se tie plastiki, gumici?

Ima 4 plastiki na tochkite shto se nameneti za krevanje na kolata. Za da ja pricvrstat na dyno tie se vadat. Ovie:

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Да, баш тие се.

Sent from my SM-S908E using Tapatalk


Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2648
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #189 на: 10 Март 2024, 21:27:52 pm »
Ahaaa, kaj mene uste stojat dobro e :)

Отсутен zvonkog

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1063
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #190 на: 11 Март 2024, 09:50:47 am »
Тие се потрошен материјал на БМВ!  ;D ;D ;D

Отсутен NUME

  • Модератор
  • Сениор
  • *****
  • Пораки: 5726
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #191 на: 11 Март 2024, 10:40:55 am »
УФФФ сте се распишале ајде полека да фатам ред, струготините не ги испитуваме, него кога извадивме шипка да провериме ниво и вискозитет на масло, на прстот имаше ситни сиви и до 0,5мм долги алуминиумски честичи од истрошени летечи и лежечи и други делови, моторот се проверува на неколку начини дали дува, ние конкретно, гледаме прво дали е добро маслото, ако е добро се гледа дали дува, ако е лошо, значи слаб вискозитет и квалитет поради самата потрошеност на маслото ќе си дувка, проверуваме на капак за дотурање масло, од шипка и од цревото поврат  на издувни гасови во филтер за воздух, ќе ставам видео денес...
избегаваме ставање на дајно возила кои има шанси да се скршат заштитните пластики, кои си коштаат, и понатаму би влагало вода низ дупките, како и возила кои имаат импровизација за дајно како една алфа и фиат браво до сега, да вадам осигурачи и сл за да може дајно да се прави, како и возила кои им тече масло, антифриз, свири турбо, имаат лоша предница и држачи на мотор, може дајно со активација преку скриено мени или преку
обд дијагностика, само дајно за предна задна е 3000, за 4х4 е 4000, а моментално во цената со попуст од 50% ке добиете целосна проверка на возило и дајно...
« Последно менување: 11 Март 2024, 11:03:54 am NUME »

Отсутен BraneMKD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 977
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #192 на: 11 Март 2024, 11:04:05 am »
Можда има низ темава, ако не е проблем колку кошта целосна проверка на возило кај вас ?

Отсутен NUME

  • Модератор
  • Сениор
  • *****
  • Пораки: 5726
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #193 на: 11 Март 2024, 13:29:49 pm »
3000 до крај на месец со 50% попуст, редовна е 6000 и имаме пакети за 3000 и 4000 денари, моментално само еден пакет од 3000, значи фул пакет за да научат луѓето што работиме, не продаваме делови и коли и не сме сервис... ;D

povelete vıdeoto

https://www.youtube.com/shorts/eyib40q_iHA

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 759
Одг: МК АУТО ЕКСПЕРТИЗ, ДЕЈНОСТ И УСЛУГИ
« Одговори #194 на: 11 Март 2024, 13:54:59 pm »
УФФФ сте се распишале ајде полека да фатам ред, струготините не ги испитуваме, него кога извадивме шипка да провериме ниво и вискозитет на масло, на прстот имаше ситни сиви и до 0,5мм долги алуминиумски честичи од истрошени летечи и лежечи и други делови, моторот се проверува на неколку начини дали дува, ние конкретно, гледаме прво дали е добро маслото, ако е добро се гледа дали дува, ако е лошо, значи слаб вискозитет и квалитет поради самата потрошеност на маслото ќе си дувка, проверуваме на капак за дотурање масло, од шипка и од цревото поврат  на издувни гасови во филтер за воздух, ќе ставам видео денес...
избегаваме ставање на дајно возила кои има шанси да се скршат заштитните пластики, кои си коштаат, и понатаму би влагало вода низ дупките, како и возила кои имаат импровизација за дајно како една алфа и фиат браво до сега, да вадам осигурачи и сл за да може дајно да се прави, како и возила кои им тече масло, антифриз, свири турбо, имаат лоша предница и држачи на мотор, може дајно со активација преку скриено мени или преку
обд дијагностика, само дајно за предна задна е 3000, за 4х4 е 4000, а моментално во цената со попуст од 50% ке добиете целосна проверка на возило и дајно...


Toa skrienoto meni ushte ne go nauchiv tochno kaj treba. 3 pati sum bil, 3 pati go baram na Youtube. 😂