Автор Тема: Ситни прашања околу мајсторски работи...  (Прочитано 85836 пати)

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5532
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Ситни прашања околу мајсторски работи...
« Одговори #255 на: 28 Декември 2023, 19:06:52 pm »
Поцврст метал да е. Мислиш на игла?

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5404
Одг: Ситни прашања околу мајсторски работи...
« Одговори #256 на: 07 Август 2024, 21:39:29 pm »
Ми се сјеба фрижидерот, благодарение на него отеков и лупнав температура дур да го приметам.
Вчера сабајле потечен во грлото приметив мразулци во водата во комората за одржавање.
Значи лади од поќе 0, -1 е температурата на одржавање, мајстор немам најдено сеуште. Прво шо ме мана е дека е термостатот, го вртам на најтопло никаква разлика.
Нема никакви пинови за да измерам некаков отпор, сите како шо имаат барем низ видеа и алфаелњктроник.
Овај има некоја спирала внатре која ја регулира оваа вратничката да отвора затвора од горе кај мразот со тоа и ладноќата долу се регулира.
Незнам како да утврдам дали чудово е исправно. Ако знае некој нека пише.
Мајстор најдов на затварање прее ми рече да го оставам еден ден исклучен да не случајно замрзнал некаде зад пластики и ради тоа да заебава, ако не ќе го барам, ама дур да дојди некој осеќам дека побрзо нов ќе треба да купам.
Фрижидерот е Samsung Ice World, сум немал никаков проблем од кога е купњн едно 20 години.








Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5532
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Ситни прашања околу мајсторски работи...
« Одговори #257 на: 07 Август 2024, 22:06:41 pm »
Вака од слики не можам да го видам добро моделот, дали има ознаки на него?

Едит: Уствари ова изгледа како damper термостат:

Штелни го некако на 0 степени да затвора, овај е механички, како клапна принцип. Мада џабе е, исто како термостат на кола.
« Последно менување: 07 Август 2024, 22:32:03 pm nestor04 »

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5404
Одг: Ситни прашања околу мајсторски работи...
« Одговори #258 на: 07 Август 2024, 23:10:43 pm »
@nestor04 Дампер а , тој е хвала липо, изгледа зглавен беше, пробав неколку пати тест со вода со мраз па топло со раката, седеше во иста позиција, го изгибав механички отвори затвори, еве го работи сега. Ќе го вратам па ќе видиме даи е успешна операцијата :D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5532
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Ситни прашања околу мајсторски работи...
« Одговори #259 на: 07 Август 2024, 23:23:27 pm »
Чисти го почесто мразот околу него ако фаќа мраз, ако е веќе спасен. Ако не, му нема лек на термостатот, а таков нов тешко да најдиш. Имав едно чиче во маало што прибираше секакви фрижидери и машини за перење алишта, па ако треба нешто ќе го бараме.