Автор Тема: [Помош] LED сијалици на Mercedes w205 модел.  (Прочитано 1676 пати)

Отсутен GOLFgetter

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 27
[Помош] LED сијалици на Mercedes w205 модел.
« на: 09 Февруари 2022, 09:59:13 am »
Здраво дечки. Се работи за Mercedes w205 модел (c-class 2016). Фабрички ми е со обични фарови т.е. со ЛЕД дневни светла и обични халогени (долго и кратко светло). Имам видено на e-class моделите од 2014 год (w212 facelift) дека фабрички на истите обични фарови со ЛЕД дневно светло им ставаат ЛЕД сијалици. Е сега прашањето е - дали некој знае какви сијалици носат тие модели и дали се компатабилни за мојата кола бидејки сакам малце да го освежам изгледот а и секако да добијам на поголема видливост навечер, земајќи во предвид дека промената на фул лед фарови ќе ме кошта многу.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17383
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: [Помош] LED сијалици на Mercedes w205 модел.
« Одговори #1 на: 09 Февруари 2022, 10:10:12 am »
Околу 250 евра ќе те кошта твоите фарови да се конвертираат во фарови со проектори (лупи) и да добиеш одлична видливост и решен проблем со осветлување се додека ја чуваш колата.

За некој вреди, за некој не. Како и да е, ако имаш обични фарови со рефлектор (без лупи) ќе те замолам да не ставаш LED.

Отсутен GOLFgetter

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 27
Одг: [Помош] LED сијалици на Mercedes w205 модел.
« Одговори #2 на: 10 Февруари 2022, 23:26:08 pm »
Околу 250 евра ќе те кошта твоите фарови да се конвертираат во фарови со проектори (лупи) и да добиеш одлична видливост и решен проблем со осветлување се додека ја чуваш колата.

За некој вреди, за некој не. Како и да е, ако имаш обични фарови со рефлектор (без лупи) ќе те замолам да не ставаш LED.

Кој прави таков ретрофит и за какви проектори се работи? Кинески или квалитетни? И дали не е штетно на таква понова кола да се отвараат фарови?

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14156
  • Пудингот на шоферството
Одг: [Помош] LED сијалици на Mercedes w205 модел.
« Одговори #3 на: 10 Февруари 2022, 23:36:49 pm »
Јас незнам како од Мерцедес излегла Ц класа во 2016г со халогени сијалици,па уште 40К€ ќе ти бара миниум за неа.
Ваљда не е внатре со рачки на стаклата?
900€ е кинески фар со лед(толку беше пред 2г,заменски за оригиналот) шо за двата би дошло скапо.
Има еден дечко во Бт работи отвора фарови,да го прашаш ќе ти кажи шо можи шо неможи.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17383
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: [Помош] LED сијалици на Mercedes w205 модел.
« Одговори #4 на: 11 Февруари 2022, 00:50:02 am »
Околу 250 евра ќе те кошта твоите фарови да се конвертираат во фарови со проектори (лупи) и да добиеш одлична видливост и решен проблем со осветлување се додека ја чуваш колата.

За некој вреди, за некој не. Како и да е, ако имаш обични фарови со рефлектор (без лупи) ќе те замолам да не ставаш LED.

Кој прави таков ретрофит и за какви проектори се работи? Кинески или квалитетни? И дали не е штетно на таква понова кола да се отвараат фарови?

Повели профил од човекот што ги работи, листај низ слики, меѓу полирањата и хемиските чистења се наоѓаат и фаровите што ги работел.

https://www.facebook.com/carpro.detailing.9

Бев кај него за хемиско и ми покажуваше фарови што се отворени, лупите што ги користи, LED китовите и слично. За 250 евра, т.е. најефтината конверзија не очекувај Made in EU, ама ако си платиш соодветно и Morimoto во комбинација со Philips/Osram LED кит ќе добиеш.

За штетно ќе те оставам сам да процениш откако ќе збориш со човекот.

Отсутен GOLFgetter

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 27
Одг: [Помош] LED сијалици на Mercedes w205 модел.
« Одговори #5 на: 11 Февруари 2022, 08:15:08 am »
Околу 250 евра ќе те кошта твоите фарови да се конвертираат во фарови со проектори (лупи) и да добиеш одлична видливост и решен проблем со осветлување се додека ја чуваш колата.

За некој вреди, за некој не. Како и да е, ако имаш обични фарови со рефлектор (без лупи) ќе те замолам да не ставаш LED.

Кој прави таков ретрофит и за какви проектори се работи? Кинески или квалитетни? И дали не е штетно на таква понова кола да се отвараат фарови?

Повели профил од човекот што ги работи, листај низ слики, меѓу полирањата и хемиските чистења се наоѓаат и фаровите што ги работел.

https://www.facebook.com/carpro.detailing.9

Бев кај него за хемиско и ми покажуваше фарови што се отворени, лупите што ги користи, LED китовите и слично. За 250 евра, т.е. најефтината конверзија не очекувај Made in EU, ама ако си платиш соодветно и Morimoto во комбинација со Philips/Osram LED кит ќе добиеш.

За штетно ќе те оставам сам да процениш откако ќе збориш со човекот.

Фала на инфо друже. Иначе, еве на шо мислев кога напишав дека имам видено е-класи 2014год. како возат фабрички со халогени фарови а ЛЕД фитмент —> https://ibb.co/dgwwncy
Па затоа прашував да не знае некој какви китови се тие, дека знам дека сите други опции ми се неисплатливи а тие ги имам видено у живо, ем подобро стојат од халогенки, ем не пречат на другите возачи.

Отсутен GOLFgetter

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 27
Одг: [Помош] LED сијалици на Mercedes w205 модел.
« Одговори #6 на: 11 Февруари 2022, 08:21:01 am »
Јас незнам како од Мерцедес излегла Ц класа во 2016г со халогени сијалици,па уште 40К€ ќе ти бара миниум за неа.
Ваљда не е внатре со рачки на стаклата?
900€ е кинески фар со лед(толку беше пред 2г,заменски за оригиналот) шо за двата би дошло скапо.
Има еден дечко во Бт работи отвора фарови,да го прашаш ќе ти кажи шо можи шо неможи.

Ќути брат, многу бедни политики им се тие за бренд кола од 30-40к евра да треба да доплаќаш за лед осветлување. Поарно нека го вметнат у цената ама да немаш опција за халогени фарови уште на старт. Сосема различни коли се со и без ЛЕД пакет.
Иначе имам видено кинески реплики плаг’ен’плеј и тоа со добар квалитет и тоа сега се поефтини, по 500-600€. Ама сепак не би дал толку пари, не е нешто задолжително.