Автор Тема: Nuzna reakcija vo samoodbrana  (Прочитано 1449 пати)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Nuzna reakcija vo samoodbrana
« Одговори #15 на: 26 Септември 2022, 15:34:50 pm »
Низ Загреб, љубљанска/славонска авенија поминува низ населби, со пешачки и семафори, ограничување 80км/ч. Низ белград дел од Е-75 поминува низ сред град, со ограничување од 80км/ч.
Има и купишта други градови кај што е напревено каде што може безбедно да се вози, да се вози со брзини поголеми од градските ограничувања кај 70, кај 80.... Слично сум видел во Рим, во Виена, и на други места.
И кај нас има места каде што безбедно може да се вози со поголема брзина (и каде луѓето си возат со поголема брзина), ама е ограничено на 50км/ч. Е, тие места, е баш тие места, тие се омилени за џандарските „трафики“, кај што се мести радар и све што ќе „пукне“ му е над дозволена брзина. Квотата да се оствари. Безбедноста е во втор план.
Ние аутопутот го претвориме у булевар вон населено место, се клацкаш 70 од Белви и стегаш зуби некој да не ти влезе у гепек.

Отсутен M3V8

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2649
Одг: Nuzna reakcija vo samoodbrana
« Одговори #16 на: 26 Септември 2022, 15:39:25 pm »
Низ Загреб, љубљанска/славонска авенија поминува низ населби, со пешачки и семафори, ограничување 80км/ч. Низ белград дел од Е-75 поминува низ сред град, со ограничување од 80км/ч.
Има и купишта други градови кај што е напревено каде што може безбедно да се вози, да се вози со брзини поголеми од градските ограничувања кај 70, кај 80.... Слично сум видел во Рим, во Виена, и на други места.
И кај нас има места каде што безбедно може да се вози со поголема брзина (и каде луѓето си возат со поголема брзина), ама е ограничено на 50км/ч. Е, тие места, е баш тие места, тие се омилени за џандарските „трафики“, кај што се мести радар и све што ќе „пукне“ му е над дозволена брзина. Квотата да се оствари. Безбедноста е во втор план.
Alal da ti e za muabetov.
Toa mi e poentata.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: Nuzna reakcija vo samoodbrana
« Одговори #17 на: 26 Септември 2022, 21:22:25 pm »
Друже ние таков народ сме, ако ти стават други превентивни мерки, ќе најдеме начин да ги заобиколиме..
Мислам само мушки казни на нас и тоа може барем малце да не опраи..

Без навреда, али и сам бараш начин да детектираш радар и да тераш на слободно место..
Стај си темпомат на 130 и терај...

У Швајцарија се знае, возиш 10/20 над дозволеното, добиваш фиксна казна..Ако го повториш делото неколку пати, ти одземаат возачка и ти наплаќаат процентуално од приход..Ако пак продолжиш, те носат у затвор на неколку месеци, па си губиш работа, слобода и ти се менува животот...После неколку осудени примероци од хомо сапиенс, сите си возат ко попчиња, и тој со ферарито, и тој со бмвто и тој со јарисот.. А верувај, по зезната полиција од тука нема..се кријат во грмушки за да фатат брзи шофери, со цивилни коли се движат секаде...у Мк супер се, ќе ги видиш од далечина..тука појма немаш дека те сликале, тек после месец дена ќе добиеш судска покана..

п.с Да бидам он поинт со темата, има некоја си вибер група кај што се споделуваат радари низ цела Македонија, па луѓе пишуваат штом видат па може со тоа некако да се информираш..
Znaev deka vednas ke ima i takvi kometari, i ok e opradvano , mozebi do nekade mozebi i celosno.

Ama zosto krienje? sto e celta da vozis posporo vednas ili pari da ti zemat pa ako se opametis da vozis posporo tamu ponataka. Ke pominat uste mesec dena dur da dobies kaznata, i mesec dena seuste ke vozis brzo i ke bides opasen po okolina.

Neka zastanat na ocigledno mesto site da gi vidat, pa site ke namalat vednas. Nema potreba od kazna. A ako nekoj i togas se kurci ke go izmerat i ke bide kaznet.
A ne ke puknat nekogo so radarot, i dodeka mu pisuvaat kazna drugi shibaat. Epten ocigledno nekoj pominuva so 200km/h i oko ne im trepnuva. Si pusuvaat kazna na toj sto go soprele.
Znaci celta e kaznata pred se i nad se.
E tuka sum izrevoltiran i reagiram.

Baska znam dobar broj na luge koi ne im e ama voopsto nikakov troskok da platat kazna, vozat nad limit na odzemanje vozacka.
Znaci na otvoreno konstantno do 50km nad dozvolenoto.


Eve i najbanalen primer. Vozam nakaj Solun fiksno na tempomat 120 ili 130 (po gps e pak vo rang na limitot)
I nesto cudno mi se ponasase kolata. Socekav pravec. Avtopat siroko odlicno soncevo vreme.
I samo na toj poteg pritisnav gas me interesirase kako ke povlece da go proveram motorot i turbinata.
Bas vo toj moment, ama bas vo toj moment pominuvam pokraj skriena kamera i soprena kola i pisuvaat kazna.
Ako mene me izmerea, kako ke se objasnev i kako ke mi veruvaat deka samo bas tuka dignav brzina  na skroz bezbedno mesto bez koli pred i zad mene.
I sto deka sum vozel celo vreme na tempomat. Taka i vozam max 10 do 20 km nad dozvolenoto, ako necini patot namaluvam samiot pod dozvolena brzina ili ako zavrnalo malce i slicno.

Nego ako moze da ne debatirame okolu toa dali sum ispraven ili ne.
Molba ako ima nekoj sovet da spodeli za antiradari.
Следниот пат дои си на Партизанска, кај Универзална или пред Броз кафе, можеш и 200 да ја возиш, тука има забрана џандар да стои. Пошто тука е нели безбедно, а на обиколница е страшно ако возиш 150.

Отсутен JezuzNoChill

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 992
Одг: Nuzna reakcija vo samoodbrana
« Одговори #18 на: 26 Септември 2022, 23:08:07 pm »