Автор Тема: Mercedes w210 E270cdi  (Прочитано 77037 пати)

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #780 на: 03 Февруари 2023, 15:38:08 pm »
Имам чувство дека често си ја возиш и на отворено.
Јас попрво би рекол данок на стара кола.
ne bi rekol deka e danok na stara kola. Od godinesnite 10.000km sto vrti ednas izlaga za na odmor i dali 4-5 pati do Veles sto ne e nisto toa. Restoto vrti niz Skopje sekoj den doma rabota,skolo maliot i nesto niz grad i sve se toa kratki relacii guzvi trgni zastani. Plus toj prethodniot gazda neznam ni dali voopsto go pipal da go zacisti. Ova cistenje bese cisto preventivno da si bidam i jas miren bidejki neznaev vo kakva sostojba e. Toa se 15 min rabota 3 strafa vadis cistis grubo pa posle sprejot go pravis glanc i pak montiras. Kolku ponovi koli od mojava sum gledal kjutuk EGR zatnati. Mojot ete da kazam od 100% bese prljav edvaj 15%.
Претпоставив дека веќе си го чистел, па сега повторно.
И мислев дека почесто шибаш до Велес, но сепак, нека ти биде показател дека јас со нови коли не стигнав до чистењење егр, а се случило неколку пати да заглавам цел месец со градска вожња, така да ако тргнувајќи отсега ти побара повторно чистење, дефинитивно не ќе да биде од данок на градска вожња :)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6766
  • French diamond
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #781 на: 03 Февруари 2023, 15:40:18 pm »
Нормално дека и староста/километражата има удел, кај и да е возена.

Присутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10366
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #782 на: 03 Февруари 2023, 19:26:37 pm »
дизните,  уљето, кариките уљани...
Микиус жожда си ги дал со гнсни вентили xd  А можда и не. 1 месец в.с. цела година...
него сомшто чистеше ?

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6641
  • Бенве сие бенве
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #783 на: 06 Февруари 2023, 06:21:28 am »
Ко ќе се стопли извади ја усисната грана и види шо е ѓубре, изчисти монтирај излези надвор од град да сетиш промена.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2298
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #784 на: 06 Февруари 2023, 08:57:42 am »
АРЈАН Препорака во Скопје некој тоа да го среди по пропис, вадење и чистење на усисна грана?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6641
  • Бенве сие бенве
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #785 на: 07 Февруари 2023, 06:22:04 am »
Не знам, не сум од Скопје јас, ваљда ќе се најде. Јас мојата од бенвето сам си ја чистев, мајсторот ја извади за да смени дифузер за вода, само од таму имаше пристапност. Ми се јави да отидам и ми предложи да си купам нова (околу 500-700еур зависи од каде). Земав нафта, брејк клинер, арис и се што може да бутне таква нечистотија. На ставив у корито да кисне потопена у нафта и со четка долга за шишиња допрев и до најдалечните краеви, ја направив стакло, а лептирите скоро и да не движеа, само неколку мм. Комплицирана беше дека долга, 6 цилиндри имаше тоа.
На шурата на а5 V мотор му ја чистеа ама таму е поедноставно оти се две помали за по 3 цилиндри, пред тоа знаеше чекот да светне и да јавува егр грешка, после тој зафат намали и повеќе од литро потрошња и немаше никаков проблем со егр и чек.
Голем дизел мотор не е за во град и за во северна, само мачење и гушење е.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #786 на: 15 Февруари 2023, 13:39:40 pm »
Merak koga go gledam od mali noze da mi pomaga..usisavase brisese nekade voda kade ostanala....
Gledam cela nedela dava sonce pa vikam daj da go zaperam. Premackan i so toa vosokot na Sonax sega sveti kako lampionce.

Sent from my MI MAX using Tapatalk


Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4950
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #787 на: 15 Февруари 2023, 14:23:00 pm »
Не знам, не сум од Скопје јас, ваљда ќе се најде. Јас мојата од бенвето сам си ја чистев, мајсторот ја извади за да смени дифузер за вода, само од таму имаше пристапност. Ми се јави да отидам и ми предложи да си купам нова (околу 500-700еур зависи од каде). Земав нафта, брејк клинер, арис и се што може да бутне таква нечистотија. На ставив у корито да кисне потопена у нафта и со четка долга за шишиња допрев и до најдалечните краеви, ја направив стакло, а лептирите скоро и да не движеа, само неколку мм. Комплицирана беше дека долга, 6 цилиндри имаше тоа.
На шурата на а5 V мотор му ја чистеа ама таму е поедноставно оти се две помали за по 3 цилиндри, пред тоа знаеше чекот да светне и да јавува егр грешка, после тој зафат намали и повеќе од литро потрошња и немаше никаков проблем со егр и чек.
Голем дизел мотор не е за во град и за во северна, само мачење и гушење е.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ako e metalna samo u jak ogan da se stai da pogori malce odma garezot ke izleze

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6641
  • Бенве сие бенве
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #788 на: 16 Февруари 2023, 07:52:55 am »
Одамна немам сретнато метална грана, тоа кај старите коли беше


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Rakun4e

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9193
  • Аstra la vista baby !
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #789 на: 19 Февруари 2023, 18:40:34 pm »
Си размислил за фарови со лупа?

https://youtu.be/e6n9tJjFO_w

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #790 на: 19 Февруари 2023, 18:44:23 pm »
Си размислил за фарови со лупа?

https://youtu.be/e6n9tJjFO_w
sum go gledal videovo ama mnogu e bate toa. I da se najdat ovde sigurno ne se evtini. Arni se vaka sega za sega. Znam sto e ubavo nemoj da mislis deka nemi otisol i nataka pamet ama nemoze covek sve da postigne mislam finansiski.

Отсутен devourer

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 361
  • Мерцедес е мерцедес се друго е кола!
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #791 на: 19 Февруари 2023, 19:09:18 pm »
Одамна немам сретнато метална грана, тоа кај старите коли беше



Sent from my iPhone using Tapatalk
Претходната гернерација дизели имаа метални грани, OM605\606 "новите" сите се со пластична.

Отсутен Kozanostra

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1901
  • Opel Astra 2.0 DI
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #792 на: 22 Февруари 2023, 20:03:12 pm »
A dobro ne li mozes barem ovie postojnite farovi da gi poispoliras zacistis lupite vnatresno ili neznam sto da pridobijat na sjaj oti mn temno deluvaat .

Sent from my SM-J600FN using Tapatalk


Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5653
Одг: Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #793 на: 22 Февруари 2023, 20:27:27 pm »
Sprema drugi mercedesi sto sum gledal moite farovi se odlicni.
Sakav da napravam ona so hemijata parea sto e ama nema vreme koga da odvojam. Inace ovoj far nemozes nikako da go napravis kristalno cist. Tie so lupi se druga prikazna sosema druga koncepcija plus nad 300€ se na cena i tesko se naogjaat. Mene mi se taman samo kje izvadam ledot kje go fuknam u puntoto i ovde kje stavam nekoj philips.

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2734
  • Шалабајзер
Mercedes w210 E270cdi
« Одговори #794 на: 22 Февруари 2023, 20:53:57 pm »
Има 2 типа на фарови тој мерцедес, обичен халоген и ксенон, делумно се исти но внатре сочивото и секако држачот за сијаличката се разликуваат, ако сакаш со лупи само афтермаркет, пар околу 700€ од аутолукс груба пресметка

П.С: Ако ти треба оригинал ксенон десен недај боже, со д2р сијаличка пиши ми имам од е класата останато


Sent from my iPhone using Tapatalk
No turbo, no fun :)