Автор Тема: Проблем со греач на седиште - BMW  (Прочитано 1057 пати)

Отсутен Roki

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
Проблем со греач на седиште - BMW
« на: 18 Октомври 2021, 13:17:22 pm »
Здраво,


Не ми работи греачот на возачкото седиште ама само долниот дел. Се јавив во ДА-ИМ и кај Џеповски и ми рекоа дека не поправаат или менуваат греачи.
Дали знаете некој добар мајстор кој што би се нафатил за дијагностика и поправка/замена на греачи?
Се работи за БМВ 740д Ф01. Седиштето е со сите фукнции за подесување на него и плус ладење (ако менува нешто).

Фала

Отсутен zvonkog

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1063
Одг: Проблем со греач на седиште - BMW
« Одговори #1 на: 23 Октомври 2021, 08:34:17 am »
прашај во М-кар,

и во Тетово, кај Цаци-Кујтим или Ноче, може да се погоди некоја растурена па да направат комбинација

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Проблем со греач на седиште - BMW
« Одговори #2 на: 23 Октомври 2021, 10:21:52 am »
Здраво,


Не ми работи греачот на возачкото седиште ама само долниот дел. Се јавив во ДА-ИМ и кај Џеповски и ми рекоа дека не поправаат или менуваат греачи.
Дали знаете некој добар мајстор кој што би се нафатил за дијагностика и поправка/замена на греачи?
Се работи за БМВ 740д Ф01. Седиштето е со сите фукнции за подесување на него и плус ладење (ако менува нешто).

Фала

Ова е работа за електричар ако не сум грешка. Барај електричар да провери.

Отсутен Molec

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4754
  • (Oo\(|||)°(|||)/oO)
Одг: Проблем со греач на седиште - BMW
« Одговори #3 на: 23 Октомври 2021, 10:22:53 am »
Не се поправа, мора нов греjач, скинат е негде. Тоа само во помал сервис што ќе се нафати да се замара, или некој што тапацира седишта, пошто пекол е да се смени, мора да се извади и расклопи седиштето скроз, па да се извади кожата/штофот од долниот и горниот наслон а има и кабли и црева и перничиња...самиот грејач е plug n play ама дур да стигнеш до него ееептен пипава работа...среќно :)

https://youtu.be/zG9en5sT0m8


Отсутен Roki

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
Одг: Проблем со греач на седиште - BMW
« Одговори #4 на: 23 Октомври 2021, 13:46:24 pm »
Фала на одговорите. Сеуште барам некој што ќе се нафати, ако не најдам, ќе одам во м-кар.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Проблем со греач на седиште - BMW
« Одговори #5 на: 23 Октомври 2021, 15:08:22 pm »
Друже во М Кар ќе те „попарат“ машки. Кога веќе е расипано, не губиш ништо сам да го расклопиш седиштето :)

Отсутен Roki

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 3
Одг: Проблем со греач на седиште - BMW
« Одговори #6 на: 23 Октомври 2021, 23:10:40 pm »
Седиштето има масажери и ладење на него, страв ми е да не заебам нешто друго, а и не се разбирам уопште.