Автор Тема: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT  (Прочитано 7759 пати)

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #45 на: 29 Јануари 2021, 17:48:01 pm »
@Mikius Тоа ти е уствари 5-цифрен број, барем за Алфи знам дека е, кој е впишан на картичка и се дава заедно со колата. Се разбира, поради вакво препродавање на Балканов, многу повеќе возила (читај сопственици) го немаат тој код отколку што го имаат.

Се користи за вакви некои интервенции, за имобилајзерот, за рекодирање на нов клуч, за репрограмирање на стариот и слични ситуации. Ако го немаш, не е лошо да си го најдеш (да го најдат за тебе) и да си го чуваш :) Ми заштеди многу мене кога си го средував далечинското.

Како ти го најде кодот? Беше појден за клуч да ти прави па ти го најде и ти го даде? Или само за кодот појде да ти го најди? За 800ки да појдам и мојот да ми го кажи :)

Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #46 на: 29 Јануари 2021, 17:59:58 pm »
Прашував за имобилајзерот (кој се уште не ми е среден бај д веј), и ми спомна исто така дека може да го најде кодот и не е невозможна мисија. Максимум пола час и 800 ден подоцна, го најде, си го запишав и до денес си го чувам.

По две години (летово 2020та) поради дефект на клучот со далечинско, мораше да се репрограмира друга електрика. Наместо 6к ме чинеше 2к кај клучар Фуфо во Ѓорче бидејќи го имав кодот и не требаше да се изгравира (така се вика?) одново.

Отсутен Silvester

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1765
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #47 на: 29 Јануари 2021, 18:09:53 pm »
Јас ако најдам некој да ми го прочита eeprom ќе успеам да го прочитам кодот од фајлот, но не знам кој би можел таа услуга да ми ја направи. Крај краева за 800ки не знам дали вреди да се замарам со локалниве тјунери или што и да се.

Мене тој кодот ми фали да го програмирам далечинското да ми отклучува.

Отсутен was

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 331
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #48 на: 13 Февруари 2021, 18:38:20 pm »
Дали го реши проблемот? И мене исто ми прави Маздата. Кога ќе почни да загрева, под мала не прима и некогаш гаси. Кога ќе  дам гас се гуши со сецкање прима, па мора да ја вртам над 2500 обртаи.Мајсторот вели свеќиците, свеќиците ги сменив пред 7-8 месеци.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Сецкање Kia Ceed 1.4 CVVT
« Одговори #49 на: 13 Февруари 2021, 18:45:38 pm »
Презупчил ланецот кај него за 1 заб.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk