Автор Тема: Kia Picanto 2007 1.1 проблем  (Прочитано 825 пати)

Отсутен tomm1060

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 205
Kia Picanto 2007 1.1 проблем
« на: 01 Февруари 2021, 00:29:39 am »
Здраво дечки,

Ако може мала помош..прееска забележав дека на Киата од попругата педалата за гас е многу лабава(утре и видео ќе прикачам). Кога ја мрдам лево<--> десно има празен ход од околу 2-3цм по страна. Има два штрафа што ја држат педалата зацврстена за каросеријата, мислев дека е до нив..пробав да ги стегнам, камен беа, стегнати до крај. Кога ја мрдам цела педала сосе држачот и штрафовите се мрдаат, а се стегнати?? Многу ме буни ова.

Сајлата е видно олабавена,но респонзивна, кога стискаш гас си прима колата најнормално ама не го отвара лептирот до крај.
Е сега тоа ми е чудно малце, од што би се разлабавила сајлата или можно е да е скината и да се држи на еден конец? Дали и сајлата игра улога колку педалата е зацрвстена за каросеријата или само штрафовите ја држат? И најважното колку е опасно вака да ја возам до механичар, ако не го решам сам проблемот(најлошо што може да се случи е скроз да се скине сајлата и да останам без гас?.

Ве молам ако некој имал слично искуство, да подели памет :)
« Последно менување: 01 Февруари 2021, 00:35:53 am tomm1060 »
What is Alfa Romeo known for?
It was founded on 24 June 1910 in Milan, Italy, as A.L.F.A., an acronym for Anonima Lombarda Fabbrica Automobili. The brand is known for sport-oriented vehicles and has been involved in car racing since 1911.🍀

Follow me on IG: https://www.instagram.com/disco_volante159/#