Автор Тема: Opel Astra J 1.7 DPF филтер  (Прочитано 2090 пати)

Отсутен restrepo58

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Opel Astra J 1.7 DPF филтер
« на: 27 Декември 2020, 20:08:47 pm »
Здраво на сите.
Релативно нов сум на форумот и не најдов ваква тема, но доколку има се извинувам.

Купив нова кола Опел Астра 1.7 CDTI со DPF филтер. Кога ми ја стави мајсторот на компјутер покажа дека ДПФ филтерот е малку затнат. Е сега, гледам по интернет дека има некои адитиви и некои чистачи на ДПФ филтерот. Ќе ве молам доколку некој е запознат или има искуство, да каже да не се штетни, и дали се ефективни.

П.С на кој начин се користат

П.П.С дали има и друг начин како би можел дома да си го исчистам?

Благодарам и имајте убава вечер.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Opel Astra J 1.7 DPF филтер
« Одговори #1 на: 27 Декември 2020, 20:15:35 pm »
Колата ти е нова и рано е за адитиви,самата ќе те извести кога ќе прави регенерација,те на шалтаблата би требало да ти се појави тој знак подолу,кога ќе се појави излези по можност на отворен пат и вози во помал степен на 3000 грм се додека не се изгаси и тоа е тоа.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен restrepo58

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 2
Одг: Opel Astra J 1.7 DPF филтер
« Одговори #2 на: 27 Декември 2020, 20:20:02 pm »
Моја грешка 🤣 не е НОВА , т.е купена на ново туку нова е за мене, инаку 2010 година е и има 150.000 поминато. Позз


Колата ти е нова и рано е за адитиви,самата ќе те извести кога ќе прави регенерација,те на шалтаблата би требало да ти се појави тој знак подолу,кога ќе се појави излези по можност на отворен пат и вози во помал степен на 3000 грм се додека не се изгаси и тоа е тоа.(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Opel Astra J 1.7 DPF филтер
« Одговори #3 на: 27 Декември 2020, 23:06:37 pm »
Тој знак за ДПФ не се појавува кога се врши регенерација, туку кога има проблем со ДПФ-то.

Сум читал интервју со инженер од ВАГ, намерно е така направено за да не паничат луѓето и да одат по сервиси зс обична регенерација.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Opel Astra J 1.7 DPF филтер
« Одговори #4 на: 27 Декември 2020, 23:28:33 pm »
А треба да има,нормално е да те предупреди да знаеш дека праве регенерација,чисто да не го прекинеш процесот.

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk


Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Opel Astra J 1.7 DPF филтер
« Одговори #5 на: 28 Декември 2020, 09:07:00 am »
Здраво на сите.
Релативно нов сум на форумот и не најдов ваква тема, но доколку има се извинувам.

Купив нова кола Опел Астра 1.7 CDTI со DPF филтер. Кога ми ја стави мајсторот на компјутер покажа дека ДПФ филтерот е малку затнат. Е сега, гледам по интернет дека има некои адитиви и некои чистачи на ДПФ филтерот. Ќе ве молам доколку некој е запознат или има искуство, да каже да не се штетни, и дали се ефективни.

П.С на кој начин се користат

П.П.С дали има и друг начин како би можел дома да си го исчистам?

Благодарам и имајте убава вечер.

Извадија на отворено, ако си од Скопје - на обиколница.

Возија нормално ама на околу 3000 rpm.

Ќе треба да уклучи DPF. Регенерацијата трае околу 15 минути.

Јас барем знаев кога уклучува. Колата менува звук.

Ако не ти уклучи, тогаш оди на чистење и види зошто не ти работи. Чистење имаш во Кисела Вода кај што прават декарбонизација FB https://www.facebook.com/dekarbonizacijaskopje/ Тие вршат и демонтажа и чистење на DPF со специјална машина.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Opel Astra J 1.7 DPF филтер
« Одговори #6 на: 28 Декември 2020, 09:34:29 am »
Само треба да ја осети кога почнува со регенерација,кај мене на фиато лесно приметувам дека потрошувачката се зголемува за 100%,на пежото неможам уште да осетам кога почнува со регенерација.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Opel Astra J 1.7 DPF филтер
« Одговори #7 на: 28 Декември 2020, 09:39:09 am »
Kaj Zafira-ата ептен се осеќаше. Цела кола менуваше звук, не работеше добро и знаев дека регенерира.

Кај BMW-то, менуваше звук како да нема заден резонатор. Длабок звук вадеше.

Кај Пасатот не го осеќав, малку менуваше на звук.




Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Opel Astra J 1.7 DPF филтер
« Одговори #8 на: 28 Декември 2020, 10:11:50 am »
На Леонот летово  се познаваше со повисоките вртежи во место, ама откако залади и со пониските температури работи автоматски со повисоки вртежи во место (претежно навечер ја палам) - не можам да познаам.  :D