Автор Тема: Скопје DRIFT Show on Snow by Carclub.mk  (Прочитано 340479 пати)

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Скопје DRIFT Show on Snow by Carclub.mk
« Одговори #1725 на: 29 Јануари 2014, 22:47:57 pm »
@гогов чисто ако не те научиле во авто школа потпрашај си ги шоферите на камионите да ти кажат кој има предност
@Дени не ти е лесно другар со толку закони во фиока ама не е лошо да поработиш малку на учење основа на сообраќајни правила
п.с треба да сум роден НЕШОФЕР па да ми биде логично дека јас одејки надоле имам предност пред тој што оди нагоре

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Скопје DRIFT Show on Snow by Carclub.mk
« Одговори #1726 на: 29 Јануари 2014, 22:55:14 pm »
Уживај. :) Ignorance is bliss.

Ahtung не ти е лесно другар со толку ум во глава ама не е лошо да поработиш малку на учење основа на физика
п.с треба да сум роден НЕШОФЕР па да ми биде логично дека јас одејки надоле ќе застанам на лед.

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Скопје DRIFT Show on Snow by Carclub.mk
« Одговори #1727 на: 29 Јануари 2014, 22:59:13 pm »
Значи испадна дека е подобро да неможеш да закочиш отколку да неможеш да тргнеш.
Во првиов случај имаш можност и да погинеш, во вториов најлошото е да се очешаш со браникот малку негде.

Ми се свиѓа логикава.

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Скопје DRIFT Show on Snow by Carclub.mk
« Одговори #1728 на: 29 Јануари 2014, 23:00:02 pm »
Ако возиш во прва и со моторно кочење како што треба да возиш на лед, СИГУРНО ќе застанеш... не сме ние од Австралија да немаме снег и мраз осетено.

Мене досега не ми се десило да незакочам на снег и мраз т.е не сум до толку глуп да возам 40-50 на снег при спуштање од Молика.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Скопје DRIFT Show on Snow by Carclub.mk
« Одговори #1729 на: 29 Јануари 2014, 23:00:30 pm »
Дени ти си врвот НЕМА ПОЈАК од тебе ! Таман Бугар го нема недела дена ама златниот учител оставил појака замена дури и од самиот него...

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16697
  • Keep it 100
Одг: Скопје DRIFT Show on Snow by Carclub.mk
« Одговори #1730 на: 29 Јануари 2014, 23:00:57 pm »
Ахтунг, тој што оди од доле нагоре може лесно да застане во место, а тој што се лизга од горе не може колку и да сака. Тој што вози нагоре и да застане па да не може да тргне потоа не е толку страшна работа колку лизгањето надоле. Еве јас бев вчера таму и ги видов какви беа условите на патот. Дени е сосема во право!

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Скопје DRIFT Show on Snow by Carclub.mk
« Одговори #1731 на: 29 Јануари 2014, 23:03:59 pm »
Значи испадна дека е подобро да неможеш да закочиш отколку да неможеш да тргнеш.
Во првиов случај имаш можност и да погинеш, во вториов најлошото е да се очешаш со браникот малку негде.

Ми се свиѓа логикава.
Па рачунај дека со возило тешко 40т(камион + товар) некако едвај со полет и 300 други обиди/марифети се искачуваш некаде и некој со кола ти го попречува патот ради тоа што тој мислел/незнаел дека треба/пожелно е да те пропушти.
Тој со кола неможе да застане,а ти со 40т ке застанеш?

Немате ниту видено,ниту осетено како е на нагорнина(каллива) да неможиш да излезиш,да неможеш да застаниш и да почни да те трга наназад(а зад тебе провалија од мин.300м)...


едит: или рачунајте автобус со 50 патници....
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Скопје DRIFT Show on Snow by Carclub.mk
« Одговори #1732 на: 29 Јануари 2014, 23:04:56 pm »
Значи испадна дека е подобро да неможеш да закочиш отколку да неможеш да тргнеш.
Во првиов случај имаш можност и да погинеш, во вториов најлошото е да се очешаш со браникот малку негде.

Ми се свиѓа логикава.
Страва. :) Читај и смеј си се. :)

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Скопје DRIFT Show on Snow by Carclub.mk
« Одговори #1733 на: 29 Јануари 2014, 23:05:08 pm »
Мече овде збориме за коли, камионите башка. :)

Со камион нема со браник да пројдеш во банкина.  ;D

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Скопје DRIFT Show on Snow by Carclub.mk
« Одговори #1734 на: 29 Јануари 2014, 23:08:22 pm »
Тој шо не почитува правило не почитува за никого.
А и како шо кажа погоре,ај овај нагоре нема да може да тргни,а овај надолу зошто да неможи да застани па да загини,сигурно на такви услови нема да вози 60+...Се знае колку се вози при такви услови и ако се вози колку и како шо треба нема да има последици по никој,ни по тој надолу ни по тој нагоре шо оди.
Непишано правило е тоа,ако не го знаевте ете сега го знаете,а дали ќе го прифатите,тоа е ваше. :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Скопје DRIFT Show on Snow by Carclub.mk
« Одговори #1735 на: 29 Јануари 2014, 23:09:51 pm »
Зошто би сакал да предизвикаш несреќа наместо да застанеш и да пропуштиш кола? Дури и во законот ти најдов член.

Пишано е правилото во Член 49. Не е непишано.

Ако оди некој накај мене зализган, по рефлекс ќе застанам. Не е предмет на дискусија. Не сум мрднат да одам и да се мавнам во него - и пак да застанам - само овој пат мавнат.

Ќе застанеш во секој случај одејќи нагоре. Немаш избор. Изборот е само дали со кочници ќе застанеш или ќе те мавне типот одозгора и ќе те застанае. Толку е едноставно.


Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Скопје DRIFT Show on Snow by Carclub.mk
« Одговори #1736 на: 29 Јануари 2014, 23:10:27 pm »

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Скопје DRIFT Show on Snow by Carclub.mk
« Одговори #1737 на: 29 Јануари 2014, 23:11:31 pm »
кој рече дека е непишано правило мече

Дени гледам носиш многу закони во кола, сигурно кога одиш по пат ти се наоѓаат бааги  8)
п.с не да се докажуваш него за по голема нужда ако те стрефи негде не дај боже

Присутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Скопје DRIFT Show on Snow by Carclub.mk
« Одговори #1738 на: 29 Јануари 2014, 23:12:59 pm »
Несакам да предизвикам несреќа,можам да застанам неможам да тргнам...Ај вие шо сте по законите ќе ископате за ова шо зборам,ако евентуално е пикнато некаде меѓу нив.
Ако го нема директно посочено,го има кажано во друга форма сигурно.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Скопје DRIFT Show on Snow by Carclub.mk
« Одговори #1739 на: 29 Јануари 2014, 23:14:37 pm »
Ке изречат забрана за движење за товарни возила на превои во услови на снег и нема да заглавиш со камионот. :D