Автор Тема: Peugeot 206 1.4i проблем  (Прочитано 2321 пати)

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1340
Peugeot 206 1.4i проблем
« на: 05 Октомври 2020, 14:05:51 pm »
Дечки вака, на peugeot 206 1.4i 75 коњи бензин мотор KFW(TU3JP) го имам следниов проблем. Колата кога е во лер моторот сам турира до кај 1200 обртаи и паѓа на 900, во возење се осеќа понекогаш сецкање, кога забрзувам не се осеќа ништо само кога возам на рамномерни обртаи. На дијагностика покажа дефеткна ламбда сонда пред катализатор, ја сменив, дефектот продолжи. Пак на дијагностика покажа бомбина, ја сменив и бомбината со нова валео и сменив свеќици, колата возеше некое време без проблем и сега пак се јави дефектот. Моментално не свети чек инџин сијаличето. Многу ме иритира дефектот понекогаш кога возам низ град и стиснам квачило и пуштам гас колата се гасне. Се мислам да го сменам степер моторчето, на форуми за пежо прочитав дека може да е и сензорот за температура на моторот и сензорот за воздух. Смачено ми е овој дефект досега ме кошташе 200 евра и уште не е решен, дали е некој друг дел или колава ги јаде бомбините не знам.

Отсутен Angel Skopje

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 272
Одг: Peugeot 206 1.4i проблем
« Одговори #1 на: 05 Октомври 2020, 14:12:25 pm »
Дечки вака, на peugeot 206 1.4i 75 коњи бензин мотор KFW(TU3JP) го имам следниов проблем. Колата кога е во лер моторот сам турира до кај 1200 обртаи и паѓа на 900, во возење се осеќа понекогаш сецкање, кога забрзувам не се осеќа ништо само кога возам на рамномерни обртаи. На дијагностика покажа дефеткна ламбда сонда пред катализатор, ја сменив, дефектот продолжи. Пак на дијагностика покажа бомбина, ја сменив и бомбината со нова валео и сменив свеќици, колата возеше некое време без проблем и сега пак се јави дефектот. Моментално не свети чек инџин сијаличето. Многу ме иритира дефектот понекогаш кога возам низ град и стиснам квачило и пуштам гас колата се гасне. Се мислам да го сменам степер моторчето, на форуми за пежо прочитав дека може да е и сензорот за температура на моторот и сензорот за воздух. Смачено ми е овој дефект досега ме кошташе 200 евра и уште не е решен, дали е некој друг дел или колава ги јаде бомбините не знам.

https://peugeot-klub.hr/forum/index.php?topic=14775.0

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1340
Одг: Peugeot 206 1.4i проблем
« Одговори #2 на: 06 Октомври 2020, 11:50:46 am »
не можев да најдам степер мотор во продавниците за автоделови и пишам на една страна автоделови онлајн и ми го нудат делот за цена од само 4980 денари, го наоѓам делот онлајн во странство идентичен од ист производител за цена од 700 денари со вклучена испорака. Им праќам скриншот од понудата и ги прашувам да не згрешиле со цената, не добив одговор :)

Отсутен зоки-златен

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7004
  • хаУс мајстор
Одг: Peugeot 206 1.4i проблем
« Одговори #3 на: 06 Октомври 2020, 11:57:02 am »
Степ мотор на клапна, или сензор на радилица (во мојот случај на брегаста) пошто исти симптоми имав на Поло бензинец.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Peugeot 206 1.4i проблем
« Одговори #4 на: 06 Октомври 2020, 12:21:40 pm »
Сензорот за температура погрешно ги отчитува вредностите и на компјутерот му дава погрешна информација.
Кај мене знаеше да крене и до 3000 вртежи, како да работи под саух колата..
Дури сервисиве ми рекоа да мењам компјутер покрај се ова друго што наброја да ти и што ти посочија.
Проблемот го решив со 500 денари, и тоа со заменски дел. Во Пежо посакаа неверојатна сума на пари.

Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1340
Одг: Peugeot 206 1.4i проблем
« Одговори #5 на: 06 Октомври 2020, 19:47:06 pm »
Значи да пробам со сензор за температура прво  :)

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1340
Одг: Peugeot 206 1.4i проблем
« Одговори #6 на: 05 Ноември 2020, 12:46:27 pm »
Да апдејтирам дека проблемот е решен со 700 денари и нов степер мотор благодарение на @Prcot