Автор Тема: Тече нафта?  (Прочитано 1611 пати)

Отсутен davars532

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Тече нафта?
« на: 29 Август 2020, 14:18:04 pm »
Здраво,

Имам Golf Plus 1.9 TDI  и денес по кратко возење на земјен пат, каде неколку пати камен удри во подвозјето забележав дека од десната страна, под возилото, близу до вратата, на две места тече нафта. Течење има исто така и на средина. Дали има некој идеја во што може да е проблемот, колку би коштала поправката и ако имате да ми препорачате некој мајстор

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Тече нафта?
« Одговори #1 на: 29 Август 2020, 14:24:03 pm »
Веројатно некое црево има пукнато.

Sent from my BLN-L21 using Tapatalk


Отсутен dbl.dzo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1831
  • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Тече нафта?
« Одговори #2 на: 29 Август 2020, 14:27:19 pm »
Довод на гориво од резервоарот до филтерот. Би требало да знае било кој механичар да го среди. Ако си имаш матичен мајстор оди кај него, не мора специјализиран за Голф да биде за да ти го направи. И за нареден пат или побавно по земјен пат или воопшто нема да одиш :)

Отсутен davars532

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Тече нафта?
« Одговори #3 на: 29 Август 2020, 14:32:37 pm »
Фала на брзиот одговор. Дали знаете ориентационо колку кошта тоа црево?

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Тече нафта?
« Одговори #4 на: 29 Август 2020, 14:35:22 pm »
Прво види дали тече и на изгасена кола, ако не тече тоа значи дека некаде после бензинска се случува нешто.
Не знам како е кај Голф, под задните седишта под капакот, чисто за секој случај провери го цревото да не се подизвадило од резервоарот. Запали ја колата да видиш дали од таму подлизнува гориво.
Такво нешто ми се случи пред некој месец на i10. Да ми текнеше ќе заштедев 30 литри бензин ;D

Отсутен davars532

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Тече нафта?
« Одговори #5 на: 29 Август 2020, 14:41:35 pm »
Прво види дали тече и на изгасена кола, ако не тече тоа значи дека некаде после бензинска се случува нешто.
Не знам како е кај Голф, под задните седишта под капакот, чисто за секој случај провери го цревото да не се подизвадило од резервоарот. Запали ја колата да видиш дали од таму подлизнува гориво.
Такво нешто ми се случи пред некој месец на i10. Да ми текнеше ќе заштедев 30 литри бензин ;D

После возење, истекуваат некои ~50 ml и толку. Не ми делува дека е од резервоарот, зашто и внатре не мириса, а и колку што можам да го видам од доле, тој дел е сув.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Тече нафта?
« Одговори #6 на: 29 Август 2020, 17:35:43 pm »
Здраво,

Имам Golf Plus 1.9 TDI  и денес по кратко возење на земјен пат, каде неколку пати камен удри во подвозјето забележав дека од десната страна, под возилото, близу до вратата, на две места тече нафта. Течење има исто така и на средина. Дали има некој идеја во што може да е проблемот, колку би коштала поправката и ако имате да ми препорачате некој мајстор

Стварно не знам брат што би можело да биде проблемот. Оди во овластен сервис нека направат магија и нека видат што е проблемот.