Автор Тема: Исто е, ама не е исто - Astra vs Astra!  (Прочитано 19753 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Исто е, ама не е исто - Astra vs Astra!
« Одговори #30 на: 06 Декември 2011, 14:15:18 pm »
а за работна температура? Јас ептен ја лигавам колата дури не постигне раб. температура, посебно па дизел зимно време колку му треба

Опелџија у секој тренутак знае на колку степена му работи машината  ;D

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Исто е, ама не е исто - Astra vs Astra!
« Одговори #31 на: 06 Декември 2011, 18:34:46 pm »
 Cuore, а кај коцката како е решено тоа...?? Има ли нешто да покажува или чим почне да излегува дим од под хауба, значи загреана е! ;D

Отсутен marsher

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3177
    • smchiptuning
Одг: Исто е, ама не е исто - Astra vs Astra!
« Одговори #32 на: 06 Декември 2011, 22:04:12 pm »
а за работна температура? Јас ептен ја лигавам колата дури не постигне раб. температура, посебно па дизел зимно време колку му треба
Нешто слично е со женските, ги лигавиш дур не постигнат работна температура... ;D

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Исто е, ама не е исто - Astra vs Astra!
« Одговори #33 на: 09 Декември 2011, 09:21:04 am »
Прво нешто што забележав во чин III  е разликата во запрљаност на моторите :)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Исто е, ама не е исто - Astra vs Astra!
« Одговори #34 на: 09 Декември 2011, 09:27:18 am »
Прво нешто што забележав во чин III  е разликата во запрљаност на моторите :)
+1 и тоа што Џиџи не си ги дал парите за модификации џабе: колата послабо му иде ;D

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Исто е, ама не е исто - Astra vs Astra!
« Одговори #35 на: 09 Декември 2011, 09:29:23 am »


Чин Треќи: http://www.carclub.mk/2011/12/09/astra-vs-itself-3/

Прво нешто што забележав во чин III е разликата во запрљаност на моторите :)

Немој жити кариера, Казан у несвес ќе попаѓа.. Жив се јадеше за „чистотата“ на неговиот мотор :D :D :D
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Исто е, ама не е исто - Astra vs Astra!
« Одговори #36 на: 09 Декември 2011, 09:30:45 am »
+1 и тоа што Џиџи не си ги дал парите за модификации џабе: колата послабо му иде ;D

Под појас не се важи,ај одново  ;)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Исто е, ама не е исто - Astra vs Astra!
« Одговори #37 на: 09 Декември 2011, 09:33:21 am »
+1 и тоа што Џиџи не си ги дал парите за модификации џабе: колата послабо му иде ;D

Под појас не се важи,ај одново  ;)
Хахаха така е, спенк ми бејби имидиетли. Во текстот требаше да се напише и разликата во поминатите километри на возилата. И тоа прави прилично битна разлика во перформансите. Затоа ги мерат на иста кола после одреден број на поминати километри па секогаш цифрите се за пола секунда минимум различни.

Отсутен Dean

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1340
Одг: Исто е, ама не е исто - Astra vs Astra!
« Одговори #38 на: 09 Декември 2011, 10:51:25 am »
ме интересира колкава е разликата во тежина помеѓу двете астри, друго што ме интересира е кога djidji го правеше ремапот, дали пред да го стави k&n филтерот (за издувот знам дека му е тазе ставен) или после менување на филтерот, ова го прашувам зошто во епизодата на wheeler dealers кога средуваат subaru impreza, после направениот сервис и додаден спортски филтер и издув, на дино колата покажа многу помалку коњи отколку што требаше да има, после со ремапот имаше огромна разлика во добиените коњи. Истово прашање го дискутиравме во темата на маршер, но сепак вреди да се провери.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Исто е, ама не е исто - Astra vs Astra!
« Одговори #39 на: 09 Декември 2011, 11:35:10 am »
Мојата Астра има 1282 кг празна. K&N филтерот е ставен пред ремап и мерењата на Дино се со K&N пред и после ремап http://forum.carclub.mk/index.php/topic,448.0.html

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3880
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Исто е, ама не е исто - Astra vs Astra!
« Одговори #40 на: 09 Декември 2011, 12:09:53 pm »
Прво нешто што забележав во чин III  е разликата во запрљаност на моторите :)
ќути, брука... се каев цел божји ден. ама ете велештрумф ме теши, ај не се секирај, нишо страшно... :) морам да превземам мерки. :)

тежината иначе по сообраќајна беше нешо пишана без везе...иста или скоро иста. али да, нормално е на џиџи да е малце потешка.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Исто е, ама не е исто - Astra vs Astra!
« Одговори #41 на: 09 Декември 2011, 12:11:38 pm »
@djidji: најискрено, мислам дека твојата Астра има повеќе од 1282 кг. Ја за Лансерот мој имам најдено три различни вредности за тежината, така да, би рекол дека тоа што ти го пишале на фактурата (или во сообраќајната), не соодветствува баш со вистинската тежина на колата.

Воопшто не ме чуди да прават такви работи... Ако можеа мене број на шасија да ми утнат (што ме прави криминалец само низ цел свет, иначе не е страшно), а на другар коа беше на лекарско, му пишаа крвна група А1 позитив, без воопшто да го испитаат, што се’ може да очекува човек??
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3880
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: Исто е, ама не е исто - Astra vs Astra!
« Одговори #42 на: 09 Декември 2011, 12:41:07 pm »
астрата коа ја зимав, ја пишуваше у документи од царина дека е црвена. како мојата, така и сите шо беа стигнати таа пратка. имаше како мојата, сиви, црни... сите ги пишуваше црвени, зошо конкретниот тип од царина го мрзело да преправа за секоја кола посебна боја.. коа може ова, зашо да не може да ти утнат број на шасија? :)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Исто е, ама не е исто - Astra vs Astra!
« Одговори #43 на: 09 Декември 2011, 12:52:33 pm »
астрата коа ја зимав, ја пишуваше у документи од царина дека е црвена. како мојата, така и сите шо беа стигнати таа пратка. имаше како мојата, сиви, црни... сите ги пишуваше црвени, зошо конкретниот тип од царина го мрзело да преправа за секоја кола посебна боја.. коа може ова, зашо да не може да ти утнат број на шасија? :)



 
Цитат: carinik
Чекај сега дечко од овој тип имаш 6 кутии по пет процесори, и оп вадење телефонот множи 5x6
  ;D ;D ;D ;D





Иначе просто сум изненаден од резултатите. Читајќи го текстот очекував од 0.5 - 1 сек во корист на Џиџи али јебига тоа е.

Отсутен Fic_CC

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 16697
  • Keep it 100
Одг: Исто е, ама не е исто - Astra vs Astra!
« Одговори #44 на: 09 Декември 2011, 13:07:37 pm »
Recaro седиштата се потешки од фабричките???